Jak si na pohovoru vyjednat požadovaný plat

Právě platové ohodnocení je jedním z nejdůležitějších motivačních kritérií. Aby vás práce bavila a naplňovala, potřebujete být adekvátně ohodnoceni. Fajn tým kolegů vám nejspíš účty nezaplatí. Dnes přinášíme funkční tipy, jak si vyjednat požadovaný plat.

Nejčastější chyba, proč si uchazeči neumí vyjednat požadovaný plat/mzdu, je falešné přesvědčení, že zaměstnavatelé touží po výkonném, ale skromném uchazeči.

Většina uchazečů si také myslí, že vyjednávání je něco nepatřičného. Zbytečná skromnost, nesebevědomé vystupování a nedůvěra ve své schopnosti pak vedou k tomu, že práci dostanete, ale nejspíš z toho ani dlouho nebudete mít radost.

Vypracované otázky z pracovních pohovorů

Plat X mzda

Plat dostávají zaměstnanci státu, obcí nebo příspěvkových organizací, mzda náleží zaměstnancům soukromých zaměstnavatelů.

O jaké mzdě se na pohovoru bavíme?

Vždy uvádějte hrubou mzdu. Věřte mi, že šéf ani personalista, nejsou účetní, aby věděli, jaká je vaše sleva na dani, kolik máte dětí apod. Je jim v podstatě jedno, kolik vám bude chodit na účet. Stejně tak, jako vám je jedno, kolik za vás zaplatí zaměstnavatel odvody státu.

V České republice se pohybuje průměrná mzda okolo 34 077,- Kč. Pokud nemáte položky, které by vám snížily daň, přijde vám na účet 25 557,- Kč. A kolik budete stát firmu? Celkem 45 596,-. Kalkulačku pro snadný výpočet hrubé mzdy najdete zde.

Co si zjistit před pohovorem

Dříve, než dojde k nějakému vyjednávání, musíte vědět, co si chcete vyjednat a zda je to reálné. Doporučuji vám, abyste si stanovili minimální částku, která je pro vás akceptovatelná a částku, se kterou byste byli opravdu spokojení. Např. min. 30 000,- a spokojený budu s 35 000,-.

Na internetu existuje několik srovnávačů platy.cz, nebo mujplat.cz.

Jak postupovat na pohovoru

Prostor pro vyjednávání si musíte připravit. Pokud zaměstnavatele ničím nezaujmete, nejspíš nebudete mít o čem vyjednávat. Nepodceňte tedy přípravu na pohovor. Pamatujte, že pokud vás zaměstnavatel bude opravdu chtít, vždycky se nějak domluvíte.

  • První musíte prodat sami sebe, své schopnosti a zkušenosti. Každého zaměstnavatele zajímá, co firmě přinesete a jaký problém jim vyřešíte.
  • Nezapomeňte zmínit vaše dosavadní úspěchy a invence, kterých se vám podařilo docílit.
  • Ukažte, že se nebojíte makat! Tím narážím na pohyblivou složku.
  • Nikdy, opravdu nikdy, neodkrývejte vaše stanovené rozmezí. Řeknete-li zaměstnavateli, že byste si představovali 30 000,- – 35 000,-, dopadne to tak, že dostanete 28 000,-  a po zkušebce se uvidí. (Pro méně zkušené: „se uvidí“ znamená, že budete muset znovu přijít sami za šéfem a vysvětlovat mu důvody, proč by vám měl přidat.)
  • Pozor na řeč těla! Uhýbání pohledem, nervózní pohyby rukou. Pokud z vás zaměstnavatel ucítí, že tu práci potřebujete, asi si toho moc nevyjednáte.
  • Říkejte si o částku, na kterou si věříte! Pokud sami neuvěříte tomu, že si požadovaný plat/mzdu zasloužíte, jak o tom chcete přesvědčit někoho dalšího?
  • Pokud si řeknete o konkrétní částku, budete působit sebevědomě. Ale nezjistíte, zda jste se nepodcenili a zda by vám zaměstnavatel nenabídnul více.

Univerzální návod k vyjednávání neexistuje. Každý jsme jiné povahy a to, co funguje jednomu, nemusí fungovat vám. Pozor na to, co vám radí kamarádi. Silácké řeči typu: ,,Já být tebou, bych pod 40 000,- nešla.“, totiž nejčastěji uslyšíte od toho, kdo bere 25 000,- a je rád, že má vůbec to.

Jak si vyjednat požadovaný plat/mzdu

Dejme tomu, že byste chtěli třeba 35 000,-. Pamatujte, že i kdyby vám budoucí zaměstnavatel mohl požadovanou částku dát, bude to chtít vždy trošku snížit, aby měl poslední ,,šéfovské“ slovo. Takže si plácnete třeba na 33 000,-. Pokud tedy opravdu chcete 35 000,-, odprezentujte, že chcete 37 000,-. Pak je pravděpodobné, že si plácnete a obě strany budou spokojené.

Zároveň mějte vždy jasně stanovenou minimální výši, ať neodkývete něco, čeho byste později litovali.

Někdy je opravdu těžké odhadovat, jaké má zaměstnavatel pro danou pozici platové rozpětí. Pokud tedy nechcete být moc konkrétní a chcete, aby zaměstnavatel odkryl karty jako první, doporučuji jít na to třeba takto:

,,Před pohovorem jsem si zjišťoval spoustu informací o vaší firmě a vzhledem k současné situaci na trhu práce si myslím, že by měl kandidát s mými zkušenostmi dostat plat 32 000,- až 38 000,-. Já mám navíc zkušenosti A, B, C, D. S podobnou prací mám zkušenosti, takže si myslím, že patřím spíše k té horní hranici.“

Vypracované otázky z pracovních pohovorů

Buďte připraveni dále argumentovat

Pokud zaměstnavateli řeknete: ,,Představoval bych si 35 000,-.“, může následovat reakce typu: ,,35 000,- … to je spousta peněz…“ Pokud bude z vaší strany následovat dlouhá odmlka, nejspíš to nedopadne. Buďte připraveni a řekněte: ,,Ano, to je spousta peněz a já podle toho hodlám pracovat / mé zkušenosti tomu odpovídají.“ 

Při vyjednávání buďte vždy milí a zdvořilí. Pokud se budete stavět do opozice a říkat: ,,Není to spousta peněz, já si to zasloužím, už 5 let jsem nedostal přidáno…“ Asi ještě dlouho přidáno nedostanete. 🙂

Pokud jednáte s personální agenturou, která zaměstnavatele zastupuje, nebojte se a klidně přitlačte. Pokud cítíte, že se náboráři líbíte, je pro to velký prostor. Budoucímu zaměstnavateli vás totiž ,,prodá“ on. Na rozdíl od vás v tom má daleko větší praxi a jeho provize se často odvíjí od vaší mzdy.

A jak se na to dívá zaměstnavatel?

Každý zaměstnavatel má pro danou pozici platové rozmezí. Je schopný přijmout například absolventa, kterého bude muset zaškolit a bude trvat delší dobu, než bude podávat 100% výkon. Stejně tak může přijmout někoho zkušeného, kdo vykonával téměř totožnou práci pro konkurenci.

Pamatujte, že finance je vhodné řešit s kompetentní osobou. V prvním kole s náborářem se tedy pobavte o vaší hrubé představě a s vyjednáváním počkejte na šéfa.

Závěrem si prosím uvědomte, že každá 1000,- měsíčně znamená 12 000,- ročně. Pokud si nevyjednáte adekvátní podmínky na pohovoru, řešit je dodatečně bude ještě horší.

Spousta firem má navíc přesně stanovená pravidla pro zvyšování mzdy např. po uplynutí zkušební lhůty, při změně pozice, převzetí větší zodpovědnosti atd. Pokud nejste velký vyjednavač a nabízený plat pro vás není zajímavý, raději se ještě poohlédněte po jiném místě.

Nepodceňujte se, i kdybyste si řekli o finance, které třeba dané pozici neodpovídají a kvůli tomu by vás nepřijali, nejspíš jste o nic nepřišli, protože by vás práce za neodpovídající mzdu stejně dlouho nenaplňovala.

Držím vám palce a ráda se s vámi potkám na osobních konzultacích.

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.