Firmy nemají lidi a vy nemůžete zavadit o práci

Nezaměstnanost 2,9%, nejnižší za posledních 23 let, prvenství v EU. Lidí je málo, zoufalé firmy, přehřátý trh práce. Když jsem si dělala analýzu k dnešnímu článku, Googlu mi pro dotaz „firmy nemají lidi“ našel 8 360 000 výsledků. V ČR je nezaměstnanost už několik posledních let velké téma, k tomu růst ekonomiky, růst průměrné mzdy…

Člověk by tak lehce nabyl dojmu, že je ideální čas na změnu práce, že to půjde samo a ještě s vyšším platem. Jaká je ale realita trhu práce, pokud se na to podíváme z té druhé stránky?

Nízká nezaměstnanost neznamená, že hned najdete práci

Mnohdy se setkáváme s lidmi, kteří jsou třeba i rok v evidenci úřadu práce. Dřív, než si začnete barvitě představovat nějakého problémistu na neschopence, ráda bych vás vyvedla z omylu.

Setkali jsme se například s právníkem, který aktivně ovládá dva světové jazyky, nebo například s IT manažerem z nadnárodního korporátu. Ani jeden z nich měsíce nebyl u jediného pohovoru. Tento problém se týká i nejrůznějších specialistů. Jedná se o kvalifikované, vzdělané lidi, kteří chtějí pracovat. Bohužel se pozvánky na pohovory nějak nehrnou ani po odeslání stovek životopisů.

Říkáte si, jak je to možné? Upřímně, já občas taky. Fňukání firem na mě moc neplatí, zvlášť po tom, co si otevřu inzeráty, a vidím, že si náboráři často ani nedají práci s tím vám trošku popsat, co by daná práce měla obnášet. Takové firmy by neměly lidi, ani kdyby byla nezaměstnanost 10%.

Tím nechci vyvracet fakt, že se uchazeči obtížněji shánějí, jen chci poukázat na to, že ne vždy za to může aktuální ekonomická situace. 🙂

Proč kvalifikovaní lidé nemůžou najít práci?

Důvodů může být nespočet. Přesto, že chybí na trhu mnozí odborníci, pokud chybí v Praze a vy pocházíte v jižní Moravy, asi se kvůli tomu nebudete stěhovat.

Dále je potřeba brát v potaz to, že jako uchazeč máte stále velkou konkurenci, protože dost lidí mění práci. Naopak v době krize si bude většina lidí pevně držet své místo a ubyde fluktuantů.

Ne každý chce také vykonávat stejnou práci jako doposud a pokud měníte obor, vaše předchozí úspěchy z jiného sektoru nemusí firmy zajímat.

Další problém nastává v okamžiku, kdy měníte práci po delší době nebo se vracíte na pracovní trh z vlastního podnikání a začnete hledat na portálech, které možná znáte z reklamy, ale nezajímáte se o to, jaké firmy zde inzerují.

Často se také setkáváme s tím, že lidé neumí napsat životopis vhodný pro obor, ve kterém hledají uplatnění. Stáhnou si šablonu, kterou nějak vyplní a vůbec nepřemýšlí nad tím, jestli obsahuje relevantní informace.

Pokles sebevědomí a frustrace

Ne každý si umí neúspěch vysvětlit racionálními důvody a je pochopitelné, že vás to zasáhne. Když se vám delší dobu nedaří, a přitom si čtete, jak zoufalé firmy nemohou nikoho najít, bylo by divné, kdyby se to na vás nepodepsalo. Začněme prosím tím, že o sobě přestanete pochybovat. Právě nejistota a pochyby by vám totiž na případném pohovoru stejně úspěch nezajistily.

Pokud se vám delší dobu nedaří, pojďme si to zrekapitulovat pěkně od začátku

  1. Úřad práce tady není od toho, aby vám hledal práci. Jedná se o evidenci uchazečů.
  2. Personální agentury taky ne. Jejich klient je firma a od toho se odvíjí jejich činnost.
  3. To, že váš životopis nemá úspěch, není vina „neschopných náborářů“. Je super, že vám se líbí, ale zde je podstatné to, co tam potřebují najít náboráři.
  4. Pokud se ucházíte o práci v odlišném oboru a myslíte si, že práci zvládnete a že „nic není problém“ svědčí o vaší neznalosti nebo nulové sebereflexi. Tím náboráře také neoslníte.
  5. Pokud pošlete 5 životopisů za rok, nemůžete se divit, že z toho není 10 pohovorů.
  6. Čekáte, že vás osloví headhunteři přes LinkedIn a přitom nemáte ani pořádně vyplněný profil…

Tím se teď rozhodně nechci nikoho dotknout, jen uvádím na pravou míru to, s čím se u klientů často setkáváme.

Jak z toho ven?

Věřte, že bych vám moc ráda dala jednu zázračnou radu, aby bylo od zítřka vše jinak. Bohužel tak jako asi na většinu problémů, ani zde neexistuje univerzální rada. Sami musíte identifikovat slabé místo.

Kde přesně je problém?

Ve špatném životopisu, nebo nezvládáte projít pohovory?

Zaslali jste dost životopisů na to, aby bylo reálné, že se někdo ozve?

Umíte najít správné inzeráty?

Najdou náboráři všechny požadavky z inzerátů ve vašem CV?

Nepůsobíte na náboráře překvalifikovaně?

Rozumí vašemu životopisu?

Připadá vám to jako maličkosti? Právě výše zmíněné body patří nejčastěji k důvodům, proč se uchazeči někde zaseknou. Divili byste se, jak často se setkáváme s lidmi, kteří si inzerát ani pořádně nepřečtou a pak se diví, že jim nikdo neodpoví.

Zkuste se na to podívat z pohledu náboráře.

Vezměte si k ruce své CV, k tomu nějaký inzerát a zvýrazňovač. Označte v inzerátu všechny požadavky na ideálního kandidáta a teď je zkuste najít va vašem CV. Nechybí tam náhodou něco? Jen předem podotýkám, že pokud to píšete do motivačního dopisu, nestačí to. Klíčové informace musí náborář najít ideálně na první stránce vašeho CV, jinak pravděpodobně ani nebude pokračovat ve čtení.

Pokud si nevíte rady, vyhledejte odborníka.

Rady známých jsou fajn, ale pokud nemají zkušenosti v oboru, mohly by vám dobře míněné rady ještě uškodit. Na internetu existuje spousta kvalitních článků věnujících se změně zaměstnání, tak si nějaké přečtěte. Ideálně dřív, než začnete rozesílat stovky životopisů na všechny strany.

Krásný den a lovu zdar!

Vaše Petra

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.