Pracovní pohovor

otázky a odpovědi

Čeká vás pracovní pohovor a nechcete nic podcenit?

Do 46 stran jsme pro vás sepsali všechny záludné otázky, s kterými se na pohovoru běžně setkáte.

V ebooku najdete vysvětlení, proč se vás na to ptají a jakou očekávají odpověď. Poradíme vám také, jak si říct o požadovanou mzdu.

otázky z pracovních pohovorů

Jak se připravit na pracovní pohovor

Naučíme vás, jak si připravit odpovědi na nejčastější otázky, se kterými se během pohovoru setkáte, a jakým způsobem se co nejlépe prezentovat.

S naší pomocí budete získáte větší jistotu a sebevědomí.

Poradíme, jak se připravit na různé typy pohovorů, například na telefonické pohovory nebo záludné psychologické otázky. Připravili jsme pro vás seznam otázek, na které byste se zaměstnavatele měli zeptat vy. V neposlední řadě najdete spoustu užitečných tipů, jak si vyjednat požadovanou mzdu.


Příprava na pohovor

aneb co všechno v našem ebooku najdete:

 • Online pohovor a první prescreening
  Jak zvládnout online pohovor a první telefonát.
 • Jak fungují pohovory
  Vysvětlíme vám, jak fungují pohovory, na co se náboráři zaměřují a jak testují jednotlivé kompetence.
 • Základní otázky
  Otázky, se kterými se můžete nejčastěji setkat a návod, jak na ně odpovídat.
 • Behaviorální otázky
  Nejpoužívanější metoda profesionálního pohovoru. Vycházejí z názoru, že nejlepším ukazatelem budoucího chování je chování v minulosti. Uchazeči jsou vyzváni k tomu, aby popsali nějaký zážitek z minulosti, na kterém by mohli potvrdit své předpoklady.
 • Situační otázky
  Tento typ pohovoru se skládá z otázek, které se zaměřují na chování uchazeče v konkrétní hypotetické situaci. Na rozdíl od behaviorálního pohovoru (zaměřeného na minulost) se jedná o teoretické situace, ve kterých by se uchazeč mohl vyskytnout.
 • Záludné otázky
  Proč jsou poklopy kanálů kulaté? Jak určíte váhu slona bez použití váhy? Co byste dělal, kdybyste jako jediný přežil pád letadla? I takové otázky vás mohou potkat u pracovního pohovoru.
 • Na co byste se měli rozhodně zeptat vy
  Věřte, že pokud se na pracovním pohovoru na nic nezeptáte, nebo se zeptáte jen na plat a benefity, nikoho tím určitě nenadchnete. Spíš naopak. Rozhodně se ptejte! Personalistu tak přesvědčíte, že o místo máte skutečný zájem. Navíc vám mohou šikovně položené otázky pomoct přesvědčit personalistu o tom, že jste nejlepší kandidát.
 • + Návod, jak si vyjednat požadovaný plat/mzdu
  Právě finanční ohodnocení je jedno z nejdůležitějších motivačních kritérií. Aby vás práce bavila a naplňovala, potřebujete být adekvátně ohodnoceni. Fajn tým kolegů vám nejspíš účty nezaplatí. Ukážeme vám, jak na to.
 • Neverbální komunikace na pohovoru
  Jak se chovat, jak se nechovat a na co si dát pozor už při čekání na recepci.

Nahlédněte dovnitř ebooku

Pracovní pohovor otázky

✔️ Můžete nám shrnout svůj životopis?

✔️ Proč máte zájem pracovat pro naši společnost?

✔️ Proč chcete odejít se svého současného zaměstnání?

✔️ Jaké jsou vaše silné stránky a slabé stránky?

✔️ Uveďte příklad situace, kdy jste o něco usiloval/a a nepovedlo se to.

✔️ Popiště situaci, kdy jste se musel/a přizpůsobit postupu, se kterým jste nesouhlasil/a.

✔️ Co uděláte, když těsně před termínem zjistíte, že úkol, který jste vypracovali, neodpovídá požadovanému standardu?

✔️ Jaké jsou vaše očekávání ohledně platových podmínek?

Nepodceňte přípravu a získejte komplexní návod, jak odpovídat a jak se na pohovor připravit!
Zvládli byste odpovědět na takové otázky?

Kam jsme pomohli našim klientům

Otázky z pracovních pohovorů

Autoři ebooku a

reference našich spokojených klientů

Petra Matušincová

HR, management, business, karierní poradenství

Lucie Táborská

Interní HR, nábory, kariéra a rodičovská dovolená

Kristýna Benešová

Státní sféra, administrativa

Kateřina Kulová

Marketing, start kariéry pro studenty
Chtěla bych touto cestou poděkovat týmu Petry Matušicové, společnosti Mám pohovor. Řeším změnu zaměstnání a přestože mám bohaté zkušenosti v oboru, praxi a vysokoškolské vzdělání, tak se žádné nabídky práce nehrnuly. Už jsem přestávala věřit, že vůbec něco najdu. Požádala jsem tedy o upravení životopisu a radu jak zaujmout personalisty. Oceňuji rychlou reakci, komunikativnost a cenné rady. Doporučuji všem, po úpravě se mi ozvalo již několik společností.
KateřinaManažerka
Dobrý den, jen chci informovat, že jsem během týdne absolvovala 6 pohovorů a 4 z toho vyhrála. Takže 12.10. nastupuji do nového zaměstnaní a vám děkuji za vše a hlavně za psychickou podporu😊.
Lenkaobchodní ředitelka, Přerov
Dobrý den, Petro, zázraky se dějí a to díky Vám, dneska mi jen hodinu po odeslání přišlo pozvání na pohovor do té jazykové školy. Mám takovou radost, že během jednoho dne mohu na tři pohovory... Děkuji a snad to vše zvládnu, bylo by to skvělé. 🙂 Pozvání mám do obou jazykových škol a na jednoho obchodního zástupce pojišťovny. Krásný večer a ještě jednou děkuji!
MarkétaPrůvodkyně a koordinátorka společenských akcí
Dobrý den Petro, mám pro Vás dobrou zprávu, absolvoval jsem druhé kolo pohovoru u společnosti XY a dnes mi dali vědět, že by rádi se mnou spolupracovali. Navíc jsem včera absolvoval první kolo dalšího pohovoru u jiné firmy, takže je vidět, že Vaše pomoc s je opravdu úspěšná a já Vám moc za to děkuji!
Petrspecialista zákaznické péče, Praha
Společnosti Mám pohovor a Petry Matušincové jsem si všimla na sociálních sítích už během své minulé práce. To jsem ještě netušila, jak moc jí budu potřebovat … V mé pracovní kariéře došlo k náhlé změně a nevěděla jsem co dál. Moje CV bylo rozsáhlé a i přes všechny zkušenosti se mi nedařilo napsat životopis nově a zajímavě. Nakonec jsem se obrátila právě na Petru. Vše jsme osobně probraly a následně mi navrhla nový životopis a motivační dopis. To mi značně pomohlo a dnes už se těším do nové práce. 🙂
JanaHR manažerka
Měla jsem to štěstí se seznámit osobně s lidmi z kariérní poradny na Veletrhu příležitostí Profesia Days. Všichni konzultanti mě oslnili svoji profesionalitou a příjemným přístupem s cílem pomoci jak postupovat při pohovoru, zpracovat správně životopis, aby na první pohled zapůsobil, a neskončil v koši, i jak napsat motivační dopis. Děkuji paní Gajdušekové, paní zakladatelce Matušincové i celému týmu za podporu a pomoc k dosažení práce svých snů!
MonikaFakturantka

Pracovní pohovor

Jak probíhá pracovní pohovor

Pracovní pohovor je proces, během kterého se zaměstnavatel snaží lépe poznat uchazeče o práci a zhodnotit, zda je vhodný kandidát pro danou pozici. Průběh pracovního pohovoru se může lišit podle společnosti a pozice.


Průběh pracovního pohovoru

 • Představení uchazeče:
  V úvodu pracovního pohovoru vás může zaměstnavatel požádat, abyste se krátce představili.
 • Otázky a odpovědi:
  Zaměstnavatel se vás bude pravděpodobně ptát na upřesnění nejasností ve vašem životopisu, na vaše dovednosti, zkušenosti a motivaci vykonávat danou pozici.
 • Představení společnosti a pozice:
  Zaměstnavatel vám může poskytnout více informací o společnosti, jejích hodnotách a pozici, o kterou se ucházíte. Můžete se dozvědět více o pracovním prostředí, týmu a očekáváních.
 • Případová studie nebo testování:
  Některé pracovní pohovory mohou zahrnovat testy, případové studie nebo praktické úkoly, které mají posoudit vaše dovednosti a schopnosti.
 • Prostor pro dotazy uchazeče:
  Na konci pohovoru vás může zaměstnavatel požádat, abyste položili otázky ohledně společnosti, pozice nebo pracovního prostředí. Je dobré mít několik připravených otázek, abyste projevili svůj zájem.
 • Ukončení pohovoru:
  Zaměstnavatel vás informuje o dalších krocích průběhu výběrového řízení. Sdělí vám termín, kdy můžete očekávat zpětnou vazbu. Vy můžete poděkovat za příležitost a příjmené setkání.

Otázky a odpovědi

na pohovor

Přehled nejčastějších otázek z pohovorů 100 %
Návod a konkrétní ukázky, jak odpovídat 100 %
Tipy, na co byste se měli zeptat vy 100 %
Návod, jak si vyjednat požadovanou mzdu 100 %
Platové tabulky jednotlivých pozic 100 %
Jak zvládnout online pohovor 100 %

S čím vám můžeme pomoci?