Jak se představit na pracovním pohovoru

„Řekněte nám něco o sobě, představte se nám.“ Na pohovoru vás může potkat téměř cokoliv, představení vás ale zaručeně nemine. Proto následující sérii Záludných otázek z pracovních pohovorů startuje právě představení.

Proč se vás na to ptají

Klasická úvodní otázka pokládaná v různých variacích. Chtějí se o vás dozvědět tři základní informace ve zhuštěné podobě – co umíte, jaká/ý jste a co chcete. Vaším úkolem rozhodně není podat vyčerpávající odpověď. Poskytujete jim odrazový informační můstek pro další diskuzi. Pamatujte, že v ruce drží vaše CV, není tedy třeba vše slovo od slova rekapitulovat.

Vypracované otázky z pracovních pohovorů

Jak se představit na pohovoru

Předem se na to připravte – mentálně i informačně
  • Ještě jednou si prostudujte popis pozice. Co v inzerátu vyžadují, co je pro ně důležité. To posléze zakomponujte do svého představení. Budete-li mluvit o tom, co hledají, zvýší to vaše šance na úspěch. 

PříkladChtějí obchodníka se zkušeností s akvizicí? Mějte připravenou stručnou statistiku vašich nových obchodních kontaktů v posledním zaměstnání! 

Buďte jasní, struční, aktuální a přehlední
  • Nechají-li vás v tom „vykoupat“ a půjde skutečně jen o monolog, držte se v rozsahu zhruba 3 minut. Maximální strop je 5 minut. 
  • Mluvte o aktuálních profesních zkušenostech. Nad vystudovanými školami se pozastavujte, jen pokud jste student či čerstvý absolvent. 

Příklad absolvent: Co jsem studoval/a, proč jsem to studoval/a, jaké projekty jsem dělal/a, co mě bavilo apod. 

Příklad člověka s praxí: „Mám vystudovanou VŠ obor XY. Pár let po škole jsem se však našel/a v oboru YZ a v něm jsem již zůstal/a.“

Jak se představit vzor

„Jmenuji se Hanka. Jak můžete vidět v mém CV, zkušenosti jsem nasbírala v různých oborech. Převážná část mé zaměstnanecké kariéry se točila okolo zákaznického servisu.

V roce 2019 jsem začala podnikat a založila jsem si vlastní květinářství. O podnikání jsem měla zkreslené představy. Je to náročnější, než si člověk na začátku vůbec umí představit. Nejde jen o to, jak kvalitně poskytujete danou službu, ale jak ji umíte prodat, k tomu účetnictví, IT… zkrátka jste na všechno sami. Člověka to každopádně formuje a lépe pozná sám sebe. Jsem kreativec a vedení účetnictví a administrativy mě ubíjelo. Navíc jsme zjistila, že mi nevyhovuje pracovat sama. Jsem týmový hráč a kolektiv mi opravdu velmi chyběl. V jakékoliv skupině lidí jsem vždy patřila mezi dotahovače a motivátora. Umím ostatní nadchnout a zapálit pro řešení nějakého problému.

Podnikání jsem si zkusila, jsem za to ráda, hodně mi to dalo, ale ráda bych svou kariéru opět rozvíjela jako zaměstnanec. Teď si budu daleko víc vážit toho, co vše za mě zařídí kolegové, a že bez nich by to nešlo. Když jsem viděla váš inzerát, měla jsem jasno. Ideální místo, kde mohu uplatit své zkušenosti ze zákaznického servisu a plně rozvíjet svůj potenciál v oboru zahradnictví, který mě baví. Nevím, zda jsem zodpověděla vše, tak se klidně doptejte, co vás dál zajímá, ať vám tady nevyprávím pohádky.“

Krátké představení na pohovoru – osnova

Zkušenosti
  • Prezentujte primárně ty, které zmiňují v inzerátu. Ty klíčové pro danou pozici. Pokud měníte obor či zaměření, vysvětlete, co vás k tomu vede.
Osobnost
  • Každý chce kolegu, se kterým si lidé z týmu padnou do oka. Přidejte nějakou drobnost, která vás činí jiným, výjimečným. Něco, pro co si vás zapamatují.
  • Zde je to pravé místo pro humor, vtip, sebeironii. Avšak vždy s přihlédnutím ke klimatu při pohovoru.

Příklad: Pečete? Zmiňte, že do práce rád/a jednou za čas přinesete něco na zub! Je váš koníček focení? Vyzdvihněte svou úlohu fotografa na teambuildingových akcích! Hrajete amatérské divadlo? Zmiňte, že není problém sehnat lístky pro kolegy! 

Motivace

  • Závěrem vaší řeči by měl být přehled toho, čeho chcete profesně dosáhnout. Co vás na dané práci baví, čím vás naplňuje. 
  • Firmy nehledají jen odborníky znalé problematiky. Chtějí někoho, kdo se pozici bude věnovat s elánem, nasazením, cílevědomostí a bude na sobě makat. 

Příklad: „Jednou bych rád/a měl/a na starosti vlastní tým.“ Nebo: „Nemám ambice šéfovat lidem, chci zdokonalovat své znalosti a být v mém oboru opravdový profík.“ 

Buďte připraveni!

Tímto tématem pravděpodobně zahájíte plus minus hodinový pohovor. Pamatujte, že první dojem podruhé neuděláte.

Existuje-li zde nějaká jednoznačná a plně platná rada, pak je jen jedna: Buďte na tuto otázku připraveni! Promyslete si ji. Klidně si odpověď na ní sepište a před pohovorem trénujte. Vařit z vody přímo na pohovoru samozřejmě zvládnout můžete, ale málokdo to umí na 100 %. 

Příště se spolu podíváme na další otázku: Proč odcházíte ze svého současného zaměstnání? 

Připravujete se na pohovor a pomohl by vám kompletní přehled otázek a doporučení, jak odpovídat?

Úspěšný den a držím palce!

Vaše Lucka

Vypracované otázky z pracovních pohovorů
Našla jsem se ve světě interního HR a náboru. Alespoň do doby, než se mi narodila před třemi lety dcera. Od té doby exceluji v kategoriích jako je skvělý time management, flexibilita, vysoká míra frustrační tolerance, krizový management, vysoká výkonnost po celou dobu směn v režimu 24/7.