Rozhovor s Petrou Matušincovou pro Deník Právo

Profesní poradkyně pomáhá změnit život

Několik let chodila do práce, která ji nebavila. Trávila tam dvanáct hodin denně a domů chodila otrávená. Nakonec se to Petra Matušincová rozhodla změnit. Vrhla se na podnikání a stala se profesní poradkyní.

A lidem hlavně pomáhá překonat nerozhodnost či strach, když mají obavy změnit místo. „Obrací se na mne desítky lidí, kteří nesnáší svou práci, ale neví, jak z toho ven,“ říká Petra, která za svou kariéru už pomohla změnit život mnoha Pražanům.

S klienty proberu vždy jejich silné a slabé stránky a jaké mají představy o své nové práci.

„Během jednoho pohovoru jsem schopna odhadnout, na jakou práci se dotyčný klient hodí. Mnoho lidí dělá zaměstnání, které neodpovídá jejich osobnosti,“ vysvětluje profesní poradkyně z Prahy, která pomáhá s výběrem pracovního místa, životopisem nebo motivačním dopisem. Kromě toho je také tak trochu psychologem. „S klienty proberu vždy jejich silné a slabé stránky a jaké mají představy o své nové práci. Dávám jim psychickou oporu a povzbuzení, aby věděli, že na to nejsou sami. Když mi volají, že je zvou na pohovor, nebo že je dokonce přijali, mám z toho možná větší radost než oni sami,“ dodává s úsměvem Petra. Do svého mailu rovněž často dostává od lidí, kterým pomohla, fotky z jejich nové kanceláře.

Setkání s Petrou znamenalo životní obrat i pro Lenku. Ta řadu let pracovala jen u počítače, kde tvořila excelové tabulky. Ačkoliv by v práci raději komunikovala s lidmi než jen s počítačem, nikdy neměla odvahu změnit místo. Udělala to až ve svých padesáti letech. „S Lenkou jsem měla několik schůzek. Kvůli svému zaměstnání probrečela hodiny, ale měla strach dát výpověď. Během rozhovoru se ukázalo, že ráda cestuje a jezdí na výlety. Začala jsem proto hledat nějaké vhodné místo v oblasti cestovního ruchu. Pomohla jsem jí napsat životopis i motivační dopis a nakonec se ozvaly tři firmy,“ popisuje poradkyně. Díky její pomoci získala Lenka novou práci v cestovní kanceláři, která se jí líbí, protože je každý den v kontaktu s lidmi.

Pro radu si k Petře chodí jak ženy, tak muži především se středoškolským vzděláním. Mezi klienty se ale najdou také vysokoškoláci. Ti však často  mají na své první zaměstnání podle slov Petry příliš vysoké nároky.

Deník Právo, autor Kateřina Severová

S čím vám můžeme pomoci?