Rádi byste si na léto našli nějakou zajímavou brigádu a nevíte jak na to? Přinášíme přehled zajímavých portálů s aktuálními nabídkami brigád a pár tipů, jak napsat první životopis a na co si dát pozor.
Brigáda bývala dříve chápaná jako nárazová činnost zejména sezónní, např. vykonávaná studenty přes letní prázdniny. Tyto brigádní práce ulevily zaměstnavatelům a umožnily studentům si nějakou korunu přivydělat. Dnes můžete brigády vykonávat v průběhu celého roku. Nejčastěji se řeší dohodou o provedení práce nebo dohodou o pracovní činnosti.
Částečný úvazek bývá v rozsahu 20 – 30 hodin týdně. Zaměstnavatelé kromě spolupráce na DPP a DPČ nabízí i klasický pracovní poměr. Částečný úvazek často využívají lidé pečující o menší děti, důchodci a studenti vysokých škol, kteří chtějí mít jistou práci, která se dá skloubit se studiem.
Pokud jste na trhu práce nováček a píšete si svůj první životopis, mám pro vás pár tipů, které jsem sesbírala od zkušené náborářky a mé skvělé kolegyně Lucky. Psaní životopisu se nebojte. Není to taková nuda, jako vás učili ve škole. Nikde není napsané, jak má váš životopis vypadat. Každého náboráře zaujme něco jiného.
TIP: Šablonu i obsah vybírejte s ohledem na pozice, o které se chcete ucházet. Pokud se v inzerátu objevují požadavky na kreativní schopnosti, černobílá stránka by mohla náboráře odradit. Hledají někoho, kde umí psát a komunikovat se zákazníky? Pak ukažte, co je ve vás a rozepište se v průvodním dopise. Dlouhá slohovka a kreativní šablona by zase naopak pravděpodobně nezaujala na technických, IT a analytických pozicích.
Brigády všeho druhu najdete na: fajnbrigady.cz, jobs.cz, nabrigadu.cz, tymbe.cz, vysokeskoly.cz, student.cz, indeed.cz, hitprace.cz.
Za zmínku určitě stojí aplikace Alza.cz pro jednorázové brigády.
Dalším zajímavým portálem je Grason, kde si můžete najít brigádu v oboru gastronomie.
Třetím zajímavým portálem jsou Hlídačky. Pokud vás baví hlídání dětí nebo venčení psů, úklid domácností, případně péči o seniory, na tomto portálu si přijdete na své.
Nezapomeňte na sociální sítě. Proklikejte facebookové skupiny ve svém městě.
Pokud vám nejde primárně o přivýdělek, ale spíš o účast na zajímavém projektu, mrkněte se na dobrovolnické programy, které nabízí neziskovky: dobrovolnik.cz, unicef, adra.
Studujete odbornou střední školu, nebojte se i přímo oslovit firmy či instituce v oboru. Pošlete jim email s životopisem, i když zrovna nikoho nehledají. Nikdy nevíte, jestli za měsíc nebudou. Projděte si zajímavé firmy v oboru a zapojte se do studentských stáží: Nestlé, PWC, Zentiva, Amazon, Česká spořitelna, Škoda apod.
O tom, že internet není bezpečné místo, asi psát nemusíme. Bohužel i mezi brigádami se často objeví spousta podvodníků, kteří se snaží zneužít vaši neznalost ve svůj prospěch. Pokud se vám na inzerátu nebo komunikaci firmy něco nezdá, buďte obezřetní. Nejpozději v den nástupu podepište pracovní smlouvu, kterou předem raději projděte s rodiči. Sledujte náš web, na kterém najdete spoustu zajímavých rad a nápadů, jak zaujmout budoucího zaměstnavatele.
Myslete na to, že každý nějak začínal. Naše zakladatelka Petra sbírala ovoce a navazovala chmel, při studiu VŠ pracovala ve výrobě a v call centru. Dnes vede svou vlastní firmu. Každá činnost nás něco učí a pomáhá nám objevit, kým vlastně jsme a co chceme. Až jednou dokončíte studia a budete hledat práci na plný úvazek, věřte, že náboráři ocení, že jste se v létě neflákali a snažili se něco dělat. I kdyby to měla být brigáda v McDonald’s.
Držím všem palce, ať vám to jde od ruky!
Kristýna