Rozvrh pracovní doby DPP 2025
Novela zákoníku práce s sebou přinesla mimo jiné i povinnost zaměstnavatele všem dohodářům písemně určit rozvrh pracovní doby a informovat je o rozvrhu a změnách alespoň 3 dny před začátkem směny.
Jak rozvrh pracovní doby pro DPP stanovit a na co si dát pozor?
Zákoník práce rozvržení pracovní doby
Písemný rozvrh pracovní doby
Po novelizaci zákoníku práce má každý zaměstnavatel povinnost předem sestavit a písemně předložit pracovní rozvrh jak pro dohodu o pracovní činnosti (DPČ), tak pro dohodu o provedení práce (DPP).
Zaměstnanci musí být s tímto rozvrhem seznámeni nejméně tři dny před začátkem jejich směny nebo období, pro které je pracovní doba plánována.
Existuje také možnost, aby se zaměstnanec a zaměstnavatel dohodli na kratší lhůtě seznámení, pokud je zajištěna dostatečná předvídatelnost práce.
Typy rozvržení pracovní doby
Rozvržení týdenní pracovní doby je v kompetenci zaměstnavatele, který stanovuje začátek a konec jednotlivých směn. Ideálně by pracovní doba měla být rozložena do pětidenního pracovního týdne.
Délka jedné směny nesmí překročit 12 hodin, s výjimkou specifikovaných v § 83a zákoníku práce, které se vztahují na zaměstnance ve zdravotnictví.
Pružné rozvržení pracovní doby
Pokud je se zaměstnancem uzavřena dohoda o práci na dálku, je možné (podobně jako u běžného pracovního poměru) sjednat tzv. samorozvrhování. V tomto případě si zaměstnanec sám určuje, kdy bude pracovat.
Strany si mohou dohodnout určitá omezení – například, aby zaměstnanec nepracoval v noci, o víkendech nebo ve svátky, s ohledem na zákonné příplatky.
Písemný rozvrh pracovní doby vzor
Po kliknutí na tlačítko "stáhnout" dojde k automatickému stažení souboru. Pokud soubor nemůžete najít, zkontrolujte prosím složku "stahování".
Zaměstnavatelé pozor na informační povinnost!
Zákoník práce přináší novinky týkající se informační povinnosti zaměstnavatelů při vzniku pracovního poměru. Nově máte jako zaměstnavatel povinnost informovat zaměstnance o následujících skutečnostech.
S čím vám můžeme pomoci?