Změny v dohodách o provedení práce a pracovní činnosti, které vstoupí v účinnost 1. ledna 2024, přinášejí řadu nových práv a povinností pro dohodáře i zaměstnavatele. Příští rok nás v této oblasti čekají hned dvě velké změny. Tou první je novela zákoníku práce 2024 a tou druhou je připravovaný konsolidační balíček. Co všechno se mění a na co se můžete připravit?
Než se vám z výše uvedeného seznamu zamotá hlava, pojďme se na to podívat a jednotlivé změny si podrobně představit. První změna, která nás čeká a nemine, se týká povinnosti hlásit všechny dohodáře ČSSZ.
Zaměstnavatelé mají nově ohlašovací povinnost vůči České správě sociálního zabezpečení. Tato povinnost spočívá ve sdělování osobních údajů a zúčtovaných příjmů svých zaměstnanců, kteří pracují na základě DPP, za každý kalendářní měsíc.
Zaměstnavatelé musí elektronicky oznámit nástup zaměstnance na DPP do 8 dnů a skončení zaměstnání do 8 dnů od ukončení.
Kromě toho musí zaměstnavatelé do 20. dne následujícího měsíce ČSSZ na předepsaném tiskopisu doložit následující informace:
Další významnou změnou bude povinnost zaměstnavatelů stanovit rozvrh pracovní doby pro dohodáře a držet se ho. Tato změna má zajistit lepší regulaci pracovních podmínek a zamezit jejich zneužívání. Tím pádem budou mít dohodáři jasnější přehled o svém pracovním čase. Zaměstnavatelům naopak přibude administrativa. Nově musí evidovat pracovní dobu, přestávky na jídlo a na oddech, nebo například nepřetržitou dobu odpočinku mezi dvěma směnami apod.
Nově budou mít dohodáři možnost využít dovolenou. Délka dovolené bude závislá na počtu odpracovaných hodin. Jakmile dohodář odpracuje alespoň 80 hodin a jeho pracovní dohoda s zaměstnavatelem bude trvat nepřetržitě 4 týdny (což zahrnuje 28 kalendářních dní), bude mu náležet právo na dovolenou.
Zaměstnanci pracující na DPP a DPČ mohou také nově požádat o přechod na hlavní pracovní poměr. Tohle právo jim náleží, pokud jejich DPP trvala v posledních 12 měsících alespoň 180 dní. Požádá-li zaměstnanec o tento přechod, zaměstnavatel mu musí poskytnout písemnou odpověď.
Novela zákoníku práce však není jedinou změnou. Konsolidační balíček, který ve Sněmovně prošel druhým čtením také přináší další úpravy dohod.
Platby sociálního pojištění pro dohodáře budou omezeny novými limity. Dosud mohli dohodáři vydělávat neomezeně, pokud jejich příjem z jedné dohody nepřesáhl 10 000 Kč měsíčně.
Novela zavede dva limity:
Každý zaměstnavatel bude odvádět sociální pojištění pouze z příjmu, který dohodář získal u něj. Když dohodář překročí druhý limit, Česká správa sociálního zabezpečení o tom zaměstnavatele informuje.
Pokud jde o obsah písemných dohod mezi zaměstnavateli a zaměstnanci, neočekávají se výrazné změny. Zaměstnavatelé se však musí připravit na nové povinnosti týkající se rozvrhu pracovní doby, evidence pracovního času a vyplácení příplatků a dovolené v případě, že na ni má zaměstnanec nárok.
Dohodáři mají od nového roku povinnost hlásit uzavření či trvání všech jiných DPP svému zaměstnavateli. O této povinnosti musí dohodáře zaměstnavatel prokazatelně informovat. Toto stanovení můžete uvést přímo do smluv. Dohoda o provedení práce 2024 vzor ke stažení.
Očekává se, že změny v obou zákonech vstoupí v platnost na začátku roku 2024, pokud projdou celým legislativním procesem.
Držíme palce, ať vám jde implementace změn ve firmě hezky od ruky!