Nejznámější úkol z assessment centra: Ztraceni na moři + správné řešení

Ztraceni na moři – jeden z nejznámějších týmových úkolů, který vás může potkat v assessment centru. Tento úkol patří mezi nejoblíbenější i proto, že se dá zařadit do výběrového řízení na jakoukoliv pozici, kde je potřeba umět dobře komunikovat.

Personalisté pozorováním testují tyto kompetence: komunikaci, týmovou práci, přesvědčování, řešení konfliktů, naslouchání, organizování, určování priorit a produkci nápadů.

Většina podobných úkolů nemá správné řešení, jde pouze o to, sledovat uchazeče a vyhodnocovat jejich chování. Tento úkol však správné řešení má. Jaké? To se dozvíte na konci článku. Teď můžete otestovat sami sebe a zjistit, jakou byste měli šanci na přežití.

Zadání:

Nacházíte se na soukromé jachtě v jižním Pacifiku. Píše se rok 1980. V důsledku požáru na palubě je většina zásob a věcí zničena a jachta se pomalu potápí. Vaše poloha je nejasná, protože navigační přístroje byly zničeny. Posádka při požáru propadla panice a nebyla tudíž schopna zaznamenat před zničením přesnou polohu. Podle vašeho odhadu jste asi 1600 km jihozápadně od nejbližšího pobřeží.

Tady je seznam 15 předmětů, které zůstaly po požáru jediné neporušené. Mimo tyto předměty máte gumový záchranný vor s vesly, který je dostatečně velký, aby unesl celou posádku i se všemi předměty. Ve vašich kapsách je několik krabiček cigaret a zápalek a pět jednodolarových bankovek.

Vaším úkolem je udělat pořadí důležitosti uvedených předmětů pro vaše přežití. Předmětu, který je pro vás nejdůležitější přiřaďte číslo 1, nejméně významný bude mít číslo 15. Poté, co sestavíte dané pořadí, budete pracovat ve skupině 6 lidí a vaším úkolem bude domluvit se jako skupina na jednotném pořadí.

Správné řešení:

Podle odborníků jsou pro trosečníky uprostřed oceánu nejdůležitější předměty, kterými mohou upoutat pozornost a potom ty, které jim umožní přežít do doby, než se k nim dostanou záchranáři. Navigační prostředky mají nepatrný význam, protože i kdybyste byli schopni doplout až ke břehu, nebudete schopni sehnat tolik vody a potravy, abyste tak dlouhou dobu přežili. Nejdůležitější jsou signalizační prostředky – zrcátko a olej.

  1. Zrcátko na holení: nejvýznamnější pro signalizaci letadlům a lodím.
  2. Plechovka s olejem: olej plave na vodě a může být zapálen s pomocí dolarových bankovek a sirek.
  3. Zásoba vody: je nezbytné doplňovat vodu, která se ztrácí pocením.
  4. Krabice vojenské potravinové dávky: základní potrava.
  5. Plastiková plachta: možno chytat dešťovou vodu a postavit přístřešek.
  6. Krabice čokoládových tyčinek: potravinová rezerva.
  7. Rybářská brašna: je méně významná, než např. tyčinky, protože ,,lepší vrabec v hrsti než holub na střeše“. Vůbec není jisté, že něco chytnete.
  8. Nylonová šňůra: možno přivázat předměty, aby nespadly do vody.
  9. Nafukovací matrace: může posloužit jako záchranný prostředek, kdyby někdo spadl do vody.
  10. Odpuzovač na žraloky: malá pravděpodobnost, že by na plavidlo zaútočil žralok.
  11. Rum: dehydratuje organismus, dobrý jedině k dezinfekci.
  12. Tranzistorové rádio: malý význam, není možné vysílat.
  13. Mapy oceánu: bez dalších navigačních prostředků bezcenné. Není podstatné, kde jste vy, ale kde jsou záchranáři.
  14. Síť proti komárům: uprostřed oceánu nejsou žádní komáři.
  15. Sextant: bez tabulek a chronometru je k ničemu.

Bez základních signalizačních prostředků a vody nemáte prakticky žádnou šanci přežít. Navíc většina ztroskotaných je nalezena během prvních 36 hodin a po tu dobu můžete přežít i bez potravy. Uvedené řešení je doporučením amerického obchodního loďstva.

Tak co? Přežili byste? Nemyslím assessment centrum, ale ztroskotání. 

Pamatuji si jedno výběrové řízení, všichni uchazeči usilovně přemýšleli, jak předměty seřadí a potají vyhledávali, co je zatraceně sextant, jeden pán odložil papír a v klidu se opřel. Po chvilce mi to nedalo a šla jsem se ho zeptat, zda je vše v pořádku, zda rozuměl zadání. On mi na to klidně říká: ,,Mě by stačil jen ten rum.“. 

Budeme rádi, když nám napíšete do komentářů, co by stačilo vám.

Mějte se fajn

Petra

Produktová manažerka a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.