20 otázek, na které se ptejte na pohovoru

Googlíte si návod, jak se připravit na pracovní pohovor? Zajímá vás, na co se budou personalisté ptát? Na jaké otázky byste se na pohovoru měli zeptat vy? A jak se vyhnout tomu, že budete čekat, kdy a jestli vůbec se vám firma po pohovoru ozve?

Roky připravuji naše klienty na pracovní pohovory a assessment centra a v dnešním článku se s vámi podělím o pár tipů, které vám pomohou zvládnout pohovor levou zadní.

TIP: Před pohovorem si důkladně pročtěte inzerát a udělejte si poznámky. Ty si s sebou klidně vezměte i na pohovor.

Jak se připravit na pracovní pohovor a na jaké otázky se ptát?

Rozhodně se ptejte! Pokládejte otázky na vše, co vás zajímá. Náboráři tak usnadníte práci a šéfa přesvědčíte, že o místo máte skutečný zájem

Šikovně položené otázky vám mohou pomoct dokázat, že jste ten nejlepší kandidát. Také se vám může stát, že pohovor povede někdo, kdo s tím nemá zase takové zkušenosti. Několikrát se našim klientům stalo, že byli vyzváni, ať se představí a dál se ptají, co je zajímá. Pohovor nemusí být veden tak, jak jste zvyklí. Třeba to pojmou formou rozhovoru a když nepřijdete s otázkami, moc se toho nedozvíte.

Otázky, které vám pomohou prodat vaše schopnosti a zkušenosti

  • Koho přesně hledáte? Jaké znalosti a schopnosti jsou stěžejní?
  • Co je pro úspěch na této pozici rozhodující? / Proč končí ten, koho na pozici střídám?

Tohle jsou výborné otevřené otázky, které přimějí náboráře vyložit karty na stůl. Pokud zmíní něco (vlastnost, znalost, cokoli), co jste zatím nestihli pokrýt, dostanete k tomu díky téhle otázce šanci.

  • Co vás přimělo vypsat toto výběrové řízení?
  • Co přesně by měla firmě spolupráce s vybraným kandidátem přinést?
  • Jaké úkoly mě čekají, pokud spolupráci navážeme? Co budu na této pozici případně řešit?

Těmito otázkami si získáte každého šéfa. Pohovory jsou pro manažery často otravnou nutností a raději by viděli daného uchazeče na zkušebním dnu. Neví, jak vyhodnocovat teoretické otázky a tato otázka je tak mile překvapí. Mohou s vámi řešit konkrétní problémy a třeba zjistí, že znáte řešení.

  • Narazili jsme na nějaké zkušenosti/znalosti, které mi chybí a v inzerátu je popisujete. Mohu s tím nějak pracovat, nebo hledáte někoho jiného?

Pohovor se blíží ke konci a vy cítíte, že jste v průběhy narazily na nějaké nedostatky? Tak se na to na rovinu zeptejte. Schopnost sebereflexe je mnohdy daleko důležitější než to, že vám chybí nějaké teoretické znalosti nebo praxe.

  • Můžete mi prosím přiblížit, jak bude výběrové řízení probíhat? Kolik bude kol a kdy plánuje výběrové řízení ukončit? O pozici mám opravdu zájem, tak abych věděl/a, s čím počítat.

Ideální poslední otázka, na kterou byste se měli určitě zeptat na konci pohovoru. Uchazeči často odchází z pohovoru, aniž by věděli, co bude dál. Jak bude výběrové řízení dál probíhat a do kdy vám dají vědět, zda postupujete do dalšího kola.

Jak se zeptat na výsledek výběrového řízení

TIP: Slíbili, že se do středy ozvou, je pátek a pořád nic? Nebojte se a připomeňte se. Samozřejmě slušně a zdvořile. Pokud se v mailu objeví například slovo „laskavě“, náboráři tím usnadníte práci. Pokud do teď nebylo rozhodnuto, email s nevhodnou rétorikou vše vyřeší. Nehledejte v tom složitosti, zvedněte telefon, zavolejte náboráři a slušně se zeptejte, jak to vypadá, že o místo máte skutečně zájem, nechcete je nahánět, jen abyste věděli, s čím můžete počítat.

Otázky, díky kterým zjistíte, co by práce obnášela

Je velmi důležité zjistit, co by práce na dané pozici obnášela, abyste věděli, co vás čeká a aby radost z nově získané práce přežila první týden. Následující otázky vám pomohou zjistit, co potřebujete.

  • V jakém týmu bych pracoval/a? Jak funguje dané oddělení?
  • Kdo bude můj nadřízený a s kým spolupracovat nejčastěji?
  • Jaká je fluktuace na daném oddělení? Jak dlouho zde lidé pracují?
  • Jaké programy/ technologie využíváte?
  • Jak vypadá pracovní doba (home office, přesčasy)?
  • Jak probíhá plánování pracovní doby? Je možné si směny flexibilně přizpůsobovat svým potřebám?

TIP: Podívejte, jak firmu hodnotí bývalí i současní zaměstnanci. Využít můžete například portál Atmoskop.cz.

Otázky umožňující nahlédnout do zákulisí firmy
  • Jak probíhá adaptační proces? Co by mě první dny/týdny čekalo?
  • Jaký dopad měla korona krize na vaši společnost?
  • Které firmy pro vás představují konkurenci?
  • Nabízí vaše společnost možnost dalšího vzdělávání a profesního růstu?
  • Je něco, co bych ještě měl/a o pozici nebo firmě vědět?

Držíme vám palce, ať se vám na pohovorech daří!

Úspěšný den, Petra

otázky z pracovních pohovorů
Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.