18 věcí, na které se NIKDY neptat na pracovním pohovoru

Na konci pracovního pohovoru přijde čas na vaše dotazy a pokud personalistovi sdělíte, že vás zrovna nic nenapadá, nejspíš se dozvíte, že vybrali jiného kandidáta. Ještě horší, než neptát se vůbec, je ptát se na nevhodné otázky. Tak jsme pro vás sestavili 18 nejhorších otázek, kterými se dá pokazit každý pohovor, a přesto se s nimi personalisté každodenně setkávají.


1. Jak dlouho bude pohovor trvat?

Tak pokud bude tohle vaše první otázka, věřte mi, že moc dlouho asi ne. 🙂 Stojíte přece o dané místo, tak tomu přizpůsobte svůj kalendář. Na pohovor si vynahraďte ideálně 1,5 hodiny. A hlavně žádné kontrolování hodinek!

2. Kolik dostanu týdnů dovolené a kolik máte sickdays?

Výběrové řízení je nejčastěji minimálně dvoukolové. V prvním kole jde o to, aby se obě strany představily a vzájemně poznaly. Opravdu si myslíte, že vám taková otázka pomůže získat novou práci? Nebo má dokonce personalistu přesvědčit o vašich předpokladech? S takovými dotazy vyčkejte na poslední kolo výběrového řízení, tam bude dostatek času pro vyjednání konkrétních podmínek spolupráce.

3. Čím se vaše společnost zabývá?

Nikdy se neptejte na věci, které jsou dohledatelné na internetu!

4. Můžu mít k práci u vás ještě jiné brigády?

No, můžete hádat… Pozor, pozor, aby vám nezůstaly jenom ty brigády. 🙂

5. Tak jaký jsem byl? Přijmete mě?

Pokud máte na konci pohovoru dobrý pocit, pravděpodobně jste si vedli dobře. Tak si to nepokazte hloupou otázkou. Personalisté nehledají kandidáty, kterým chybí sebevědomí a kteří o sobě pochybují.

Následující dotazy snad ani nepotřebují komentář: 


6. Jakou pozici teda obsazujete?

7. Kdy můžu povýšit?

8. Můžu mít individuální pracovní dobu?

9. Budu muset pracovat přesčas?

10. Budete volat do předchozího zaměstnání?

11. Kontrolujete email a používání sociálních sítí v pracovní době?

12. Jaké máte benefity?

13. Kolik budu mít sickdays?

14. Dostanu stravenky?

15. Jaký máte příspěvek na penzijko?

16. Nemáte volné nějaké jiné místo?

17. V létě se chystám na měsíční dovolenou, nebude to problém?

18. Dojíždím, takže občas přijdu pozdě, nebude to vadit?

Takovým otázkám se na pohovoru opravdu prosím vyhněte. Snažte se ukázat to nejlepší ze sebe a ptejte se na otázky, kterými personalisty i budoucího šéfa opravdu zaujmete a přesvědčíte je o tom, že jste ten nejlepší kandidát.

Nejste jistí, na co se na pohovoru zeptat a jak odpovídat na otázky personalistů? V našem e-booku najdete vše, co potřebujete vědět. 🙂

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.