20 věcí, na které se NIKDY neptat na pracovním pohovoru

Na konci pracovního pohovoru přijde čas na vaše dotazy a pokud personalistovi sdělíte, že vás zrovna nic nenapadá, nejspíš se dozvíte, že vybrali jiného kandidáta. Ještě horší, než neptát se vůbec, je ptát se na nevhodné otázky. Tak jsme pro vás sestavili 20 nejhorších otázek, kterými se dá pokazit každý pohovor, a přesto se s nimi personalisté každodenně setkávají.


1. Jak dlouho bude pohovor trvat?

Tak pokud bude tohle vaše první otázka, věřte mi, že moc dlouho asi ne. 🙂 Stojíte přece o dané místo, tak tomu přizpůsobte svůj kalendář. Na pohovor si vynahraďte ideálně 1,5 hodiny. A hlavně žádné kontrolování hodinek!

2. Kolik dostanu týdnů dovolené a kolik máte sickdays?

Výběrové řízení je nejčastěji minimálně dvoukolové. V prvním kole jde o to, aby se obě strany představily a vzájemně poznaly. Opravdu si myslíte, že vám taková otázka pomůže získat novou práci? Nebo má dokonce personalistu přesvědčit o vašich předpokladech? S takovými dotazy vyčkejte na poslední kolo výběrového řízení, tam bude dostatek času pro vyjednání konkrétních podmínek spolupráce.

3. Můžu pracovat z domova?

Pokud se přímo nejedná o pozici, která je inzerovaná jako homeoffice, tak se na takovou otázku určitě neptejte. Mohlo by se totiž také stát, že doma zůstanete, ale nejspíš bez práce. Firmy hledají týmové hráče, kandidáty, kteří chtějí mít ve firmě důležitou roli a podílet se na jejím růstu. Tak si nepokazte dobrý dojem zbytečnou otázkou.

4. Kolik bude můj nástupní plat? / Kdy bude možné první zvýšení platu?

Tak na tuhle otázku se opravdu nikdy neptejte! Vždy vyčkejte, až téma platu otevře personalista. Pokud se personalista o platu během pohovoru vůbec neznímí, ničeho se nelekejte. Konkrétní podmínky spolupráce se opravdu řeší až v posledním kole výběrového řízení. V prvním kole se soustřeďte na to, udělat co nejlepší dojem. Čím lepší dojem uděláte, tím větší budete mít později prostor pro vyjednávání. A věřte, že pokud o vás budou stát, na platu se vždycky dohodnete.

5. Čím se vaše společnost zabývá?

Nikdy se neptejte na věci, které jsou dohledatelné na internetu!

6. Můžu mít k práci u vás ještě jiné brigády?

No, můžete hádat… Pozor, pozor, aby vám nezůstaly jenom ty brigády. 🙂

7. Tak jaký jsem byl? Přijmete mě?

Pokud máte na konci pohovoru dobrý pocit, pravděpodobně jste si vedli dobře. Tak si to nepokazte hloupou otázkou. Personalisté nehledají kandidáty, kterým chybí sebevědomí a kteří o sobě pochybují.

Následující dotazy snad ani nepotřebují komentář: 


8. Jakou pozici teda obsazujete?

9. Kdy můžu povýšit?

10. Můžu mít individuální pracovní dobu?

11. Budu muset pracovat přesčas?

12. Budete volat do předchozího zaměstnání?

13. Kontrolujete email a používání sociálních sítí v pracovní době?

14. Jaké máte benefity?

15. Kolik budu mít sickdays?

16. Dostanu stravenky?

17. Jaký máte příspěvek na penzijko?

18. Nemáte volné nějaké jiné místo?

19. V létě se chystám na měsíční dovolenou, nebude to problém?

20. Dojíždím, takže občas přijdu pozdě, nebude to vadit?

Takovým otázkám se na pohovoru opravdu prosím vyhněte. Snažte se ukázat to nejlepší ze sebe a ptejte se na otázky, kterými personalisty i budoucího šéfa opravdu zaujmete a přesvědčíte je o tom, že jste ten nejlepší kandidát.

Nejste jistí, na co se na pohovoru zeptat a jak odpovídat na otázky personalistů? V našem e-booku najdete vše, co potřebujete vědět. 🙂

Petra Matušincová
Konzultantka profesního rozvoje a zakladatelka společnosti Mám pohovor s.r.o. Práce není "jenom" práce. Může vám to změnit život. K lepšímu... k horšímu... volba je jen na vás.
Komentáře