Znáte to, rozešlete stovky životopisů, odpočítáváte každý den, čekáte týdny a nikdo nevolá? Nejspíš bude něco špatně. Hned na úvod pro vás mám dobrou zprávu, v 90 % děláme všichni stejné chyby, takže už je známe a dát to do pořádku nebude takový problém.
Kde může být chyba?
První je třeba si uvědomit, zda nepřeceňujeme své síly a jestli se opravdu hlásíme na pozice, na které máme kvalifikaci. Pokud jste čerstvý absolvent bez praxe, asi těžko získáte místo vedoucího pracovníka.
Pokud máte praxi v jiném oboru a rádi byste se naučili něco nového, musíte počítat s tím, že ne každá příležitost vyjde a o to větší snahu budete muset vyvinout.
Uvědomte si, že na stejnou pozici se hlásí stovky dalších kandidátů. Pokud se rovnou nechcete vyřadit, vytiskněte si váš životopis a zkuste se na něj podívat trošku nezaujatě. Jak vypadá na první pohled? Je dobře strukturovaný a přehledný? Není přeplácaný? Neobsahuje překlepy a chyby?
Než odešlete váš životopis a motivační dopis, ujistěte se, že je patrné, proč o místo stojíte a proč by si vás měli pozvat. Ačkoliv se to zdá jako samozřejmá věc, až 70 % uchazečů na to zapomíná.
Pamatujte, že vždy vyhraje ten, kdo se umí lépe prodat, bez ohledu na to, že jste zkušenější a schopnější pracovník. Nepodceňujte se a pochlubte se svými úspěchy!
Pokud napíšete špatný motivační dopis, nebo ho pro jistotu nepošlete vůbec, garantuji vám, že váš životopis nepřežije další minutu!
Motivační dopis musí být vždy dokonale přizpůsobený pozici, o kterou se ucházíte!
Nesnažte se vytvořit univerzální motivační dopis, nefunguje to a ve výsledku strávíte hledáním práce o to delší dobu.
Zapomeňte na prázdné fráze typu: „reaguji na inzerát“, „mám tah na branku“, „mám výborné komunikační schopnosti“. Dám vám dobrou radu, ty klíčové znalosti a dovednosti, které má ideální kandidát mít najdete přímo v daném inzerátu.
Vyžadují např. výborné komunikační schopnosti?
Napište: ,,Dva roky jsem pracovala na pozici koordinátorky, mojí vizitkou byl bezproblémový chod recepce a maximální spokojenost klientů. Denně jsem komunikovala se stovkou lidí a řešila jejich radosti i starosti…“
Vím, že se snažíte pracovat rychle a efektivně, nezapomínejte ale na základy slušnosti. Nikdy neposílejte prázdný e-mail, který obsahuje pouze přílohy. Vždy pozdravte a poděkujte. Pokud je u inzerátu uvedená osoba, která má výběrové řízení na starosti, nezapomeňte ji jak v e-mailu, tak v motivačním dopise oslovit jejím jménem.
Překvapí někoho, že kandidátka s mailem silenaberuska1@mampohovor.cz nebude pozvána k osobnímu pohovoru?
Doufáme, že vám následující rady pomohou získat vysněnou práci. Držíme palce.
Lovu zdar!