8 nejčastějších chyb při hledání práce aneb proč vás nikdo nepozve na pohovor?

Znáte to, rozešlete stovky životopisů, odpočítáváte každý den, čekáte týdny a nikdo nevolá? Nejspíš bude něco špatně. Hned na úvod pro vás mám dobrou zprávu, v 90 % děláme všichni stejné chyby, takže už je známe a dát to do pořádku nebude takový problém.

Kde může být chyba?

  1. Hlásíte se na nevhodné pozice:

První je třeba si uvědomit, zda nepřeceňujeme své síly a jestli se opravdu hlásíme na pozice, na které máme kvalifikaci. Pokud jste čerstvý absolvent bez praxe, asi těžko získáte místo vedoucího pracovníka.

Pokud máte praxi v jiném oboru a rádi byste se naučili něco nového, musíte počítat s tím, že ne každá příležitost vyjde a o to větší snahu budete muset vyvinout.

  1. Váš životopis není na pohled zajímavý:

Uvědomte si, že na stejnou pozici se hlásí stovky dalších kandidátů. Pokud se rovnou nechcete vyřadit, vytiskněte si váš životopis a zkuste se na něj podívat trošku nezaujatě. Jak vypadá na první pohled? Je dobře strukturovaný a přehledný? Není přeplácaný? Neobsahuje překlepy a chyby?

  1. Zapomněli jste zmínit to nejdůležitější:

Než odešlete váš životopis a motivační dopis, ujistěte se, že je patrné, proč o místo stojíte a proč by si vás měli pozvat. Ačkoliv se to zdá jako samozřejmá věc, až 70 % uchazečů na to zapomíná.

  1. Neznáte svoji hodnotu:

Pamatujte, že vždy vyhraje ten, kdo se umí lépe prodat, bez ohledu na to, že jste zkušenější a schopnější pracovník. Nepodceňujte se a pochlubte se svými úspěchy!

  1. Všem posíláte stejný motivační dopis:

Pokud napíšete špatný motivační dopis, nebo ho pro jistotu nepošlete vůbec, garantuji vám, že váš životopis nepřežije další minutu!

Motivační dopis musí být vždy dokonale přizpůsobený pozici, o kterou se ucházíte!

Nesnažte se vytvořit univerzální motivační dopis, nefunguje to a ve výsledku strávíte hledáním práce o to delší dobu.

  1. Není to čtivé:

Zapomeňte na prázdné fráze typu: „reaguji na inzerát“, „mám tah na branku“, „mám výborné komunikační schopnosti“. Dám vám dobrou radu, ty klíčové znalosti a dovednosti, které má ideální kandidát mít najdete přímo v daném inzerátu.

Vyžadují např. výborné komunikační schopnosti?

Napište: ,,Dva roky jsem pracovala na pozici koordinátorky, mojí vizitkou byl bezproblémový chod recepce a maximální spokojenost klientů. Denně jsem komunikovala se stovkou lidí a řešila jejich radosti i starosti…“

  1. Nejste zdvořilý a osobní:

Vím, že se snažíte pracovat rychle a efektivně, nezapomínejte ale na základy slušnosti. Nikdy neposílejte prázdný e-mail, který obsahuje pouze přílohy. Vždy pozdravte a poděkujte. Pokud je u inzerátu uvedená osoba, která má výběrové řízení na starosti, nezapomeňte ji jak v e-mailu, tak v motivačním dopise oslovit jejím jménem.

  1. Máte neprofesionální e-mailovou adresu:

Překvapí někoho, že kandidátka s mailem silenaberuska1@mampohovor.cz nebude pozvána k osobnímu pohovoru?

Doufáme, že vám následující rady pomohou získat vysněnou práci. Držíme palce.

Lovu zdar!

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.