Cestování, sport, sebevzdělávání? Zapomeňte! Spousta lidí si láme hlavu nad tím, jestli uvádět zájmy do životopisu. Několikrát jsem od klientů slyšela, nechci tam o sobě nic psát, nechci uvádět osobní informace. Něco vám řeknu:
Nejčastějším důvodem, proč náboráři nereagují na váš životopis pozvánkou k pohovoru, ale spíš zamítavým emailem, je skutečnost, že je životopis příliš obsáhlý a nechtějí to číst, nebo je tak stručný, že se o vás nic nedozví.
Určitě byste neměli zahlcovat, aktuálně je na trhu práce velký přetlak a náboráři musí často procházet stovky životopisů. Práci jim ulehčíte, když se zamyslíte nad tím, jaké informace jsou pro firmu a danou pozici klíčové a ty rozdělíte do nějaké struktury.
Životopis by ale měl být především osobní. Celý proces výběrového řízení je postaven tak, aby se obě strany seznámily a zjistily, zda by spolu mohly spolupracovat.
Úkolem náboráře není jen ověřit vaše odborné předpoklady pro danou pozici, ale především to, zda jim zapadnete do týmu a do firemní kultury.
Svou osobnost nejlépe ukážete na pohovoru, ale abyste se tam dostali, budete muset napsat lepší životopis, než píše 90 % ostatních uchazečů.
Aby byl váš životopis osobní, můžete přidat následující sekce. Konkrétní tipy, jak je upravit, najdete zde.
Když náboráře nezaujme první stránka, k sekci zájmy se nejspíš nedočte. Pokud ale náboráře zaujmete zkušenostmi, bude číst dál a třeba právě díky zájmům si vás zapamatuje.
Pamatujte, že čím originálnější zájmy uvedete, tím větší pravděpodobnost, že se na to někdo zeptá.
Docela živě si vzpomínám telefonát, kdy jsem se ptala uchazečky, jak to všechno stíhá, protože výčet jejích zájmů byl velmi obsáhlý a originální, ale nestačila jsem se divit, když z ní začalo postupně vypadávat, že na housle hrála asi ve třech letech, canisterapií myslela jeden kurz, na který omylem zavítala, když kamarádka nechtěla jít sama a podobně.
Popište tedy prosím především to, co vás opravdu zajímá. Ukažte náborářům, že si umíte vyčistit hlavu a že nežijete jen prací. To platí především u manažerů.
Věděli jste, že? Existují průzkumy, které potvrzují, že lidé na vedoucí pozicích daleko více trpí syndromem vyhoření, pokud mají minimum zájmů a nežijí aktivním způsobem života – neprovozují žádný sport. Osobně znám několik HRistů, kteří dle sportovních zájmů predikují, jaký typ manažera budete. Kolektivní X individuální sporty.
Buďte konkrétní, kdyby nebyli náboráři konkrétní a řekli by vám, je to nějaká pozice v administrativě, víc nevím, taky byste z toho nebyli nadšení.
Obecné, nicneříkající, vymyšlené nebo 10 let staré.
✗ Cestování
✗ Sport
✗ Rodina
✗ Sebevzdělávání
✗ Auta
✗ Čtení
✗ Focení
✗ Seriály
✓ Poznávání světa (Rusko, Japonsko, Egypt, Paříž – cíl: vidět Safari a vylézt na Kilimandžáro).
✓ Peču a do práce budu nosit dobroty.
✓ Vytrvalostní běh – trénuji na noční závod Nike run.
✓ Vymýšlím a organizuji zábavní a vzdělávací akce pro děti.
✓ Severské detektivky, poezie, historické romány.
✓ Sleduji novinky v oboru: podcasty, Club house, FB skupina HZM.
✓ Zajímám se o aktuální dění: DVTV, Instagram ČT24, Forbes espresso, Warengo.
✓ Sebevzdělávání: Growjob Institute, seduo, naučmese.
✓ Planespotting, focení přírody, dětí, rodin, firemní foto.
✓ Netflix pro zlepšování angličtiny.
Držíme palce, úspěšnému lovu zdar!
Vaše Petra