Co dělat, když jste pro firmy „překvalifikovaný/á“

Velmi často se při své práci setkávám s klienty, kteří se na nás obrací s prosbou o radu, jak řešit situaci, kdy je jeden personalista za druhým zamítá se slovy: „Pro nás jste příliš překvalifikovaný/á.“

Pojďme si v úvodu říct, co touto frází myslí. Většina lidí to vnímá negativně, přitom je to pochvala. Personalista vám říká, že toho umíte víc, než je vyžadováno.

Chápu, že to nevnímáte jako lichotku, když se vám kvůli tomu nedaří sehnat práci. Myslím, že to, co vám teď řeknu, asi nechcete slyšet… ale to, že to vás tak vnímají, je vaše chyba. Než se naštvete, dovolte mi prosím, abych vám to vysvětlila.

Pokud se např. z pozice ředitele, manažerky hlásíte na místo asistentky a nenapíšete jim tam, co vás k takové změně vede… jak si to mají domyslet? Do myšlenkových pochodů ve vaší hlavě personalisté opravdu nevidí.

Jak se na to dívá zaměstnavatel?

Každý správný zaměstnavatel chce obsadit pozici člověkem, kterého daná práce bude bavit. Bude se na ni hodit osobnostně, bude se ztotožňovat s firemní kulturou a bude se moct ve své práci realizovat.

Pokud zaměstnavatel nabude dojem, že byla vaše práce zodpovědnější, dynamičtější, více různorodá, kreativní, nebo třeba daleko lépe zaplacená, bude se bát, že by vás práce dlouho nenaplňovala. Po 2 měsících byste skončili, nebo se pletli do práce někoho jiného.

To, že se ale ve své kariéře rozhodnete pro pozici, na které si na čas odpočinete, je naprosto v pořádku. Pak je ale potřeba, aby to zaměstnavatel věděl!

Nevím, jestli vám to někdy někdo řekl, ale ten, kdo rozhoduje o tom, jestli tu práci dostanete nebo ne, jste převážně VY! 🙂

Jak tedy upravit svůj životopis, abyste se dostali k pohovoru?

  • Osekejte to! Ale jako opravdu OSEKEJTE! Nic delšího než dvě A4. Zároveň není potřeba nic natahovat, takže pokud se povede 1 A4, bude to taky super.
  • Zkraťte sekci vzdělání a další kurzy. Klidně smažte i titul. Pokud je pozice inzerovaná jako vhodná i pro absolventy, žádná vysoká škola, ani zahraniční stáže a manažerské kurzy je opravdu nebudou zajímat.
  • Vybírejte jen relevantní informace. Důkladně si projděte inzerát a pak se ještě jednou podívejte na své CV. Upřímně si přiznejte, jestli to, co tam píšete, je pro danou pozici zajímavé a přínosné.
  • Pohrajte si s názvy pozic a pracovní náplní. Pokud z vašeho životopisu budou už z dálky křičet slova jako manažer, ředitelka, vedení týmu, zodpovědnost za…, apod. příliš tomu nepomůžete.
  • Nedají se pozice přejmenovat? Smažte je! Popište jen pracovní činnost, kterou seřaďte tak, aby na prvních místech byly popsané aktivity, které souvisí s pozicí, na kterou se chcete hlásit.
  • Když už v CV není co upravit, hodně pomůže motivační dopis. Nepředstavujte si ale šablonu s prázdnými frázemi. Napište upřímné a osobní představení toho, kdo jste, proč byste chtěli na této pozici pracovat a proč jste se pro změnu kariéry rozhodli.

V závěru bych vám chtěla popřát mnoho sil, protože žádná taková zásadní změna není jednoduchá.

Pokud si z úpravami nevíte rady a věřte, že s tím má problém drtivá většina lidí, rádi vám s tím pomůžeme. Je těžké mluvit o sobě, je těžké vyhodnotit, které informace jsou pro budoucího zaměstnavatele klíčové a je těžké to vše sepsat tak, aby to fungovalo.

Pamatujte také na to, že si špatným životopisem můžete zavřít dveře ještě dřív, než se vám otevřou.

Krásný den

Petra

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.