Jak napsat motivační dopis po mateřské dovolené

Jak napsat motivační dopis po mateřské dovolené

Vrátit se do práce po mateřské dovolené může být emocionálně i prakticky velmi náročné. Určitě vás čeká spousta výzev. Dneska vám pomůžeme alespoň s jednou a tou je psaní motivačního dopisu.

Uvádět do životopisu mateřskou či rodičovskou dovolenou?

Rodičovská dovolená, stejně jako jiné životní zkušenosti, může být relevantní a hodnotná informace, kterou můžete uvést ve svém životopise. Záleží však na konkrétní situaci a zaměstnání, o které se ucházíte. Zde je několik faktorů, které byste měli zvážit:

  1. Relevance pro zaměstnání: Pokud se mateřství přímo týká pozice, o kterou se ucházíte, můžete jej uvést ve svém životopise. Pokud se například ucházíte o práci v oblasti mateřského poradenství nebo vzdělávání dětí, mateřství může být hodnotnou zkušeností.
  2. Dovednosti a schopnosti získané z mateřství: Mateřství je plné dovedností a schopností, které jsou přenosné do pracovního prostředí. Organizační schopnosti, multitasking, plánování, komunikace, vyjednávání, řízení času a týmová spolupráce. Pokud se tyto dovednosti hodí k pozici, na kterou se ucházíte, můžete je uvést ve svém životopise.
  3. Firemní kultura a pracovní prostředí: Někteří zaměstnavatelé mohou mateřství ocenit, zatímco jiní mohou preferovat pouze profesionální zkušenosti. Je proto důležité zvážit kulturu zaměstnavatele nebo povahu pracovního prostředí, na které se ucházíte, a rozhodnout se na základě toho.

Celkově platí, že rozhodnutí zda uvádět mateřskou nebo rodičovskou dovolenou ve svém životopise závisí zcela na vás. Na vaší konkrétní situaci a na vaší strategii při hledání zaměstnání.

Motivační dopis po mateřské dovolené

Právě motivační dopis vám může pomoci zvýšit šance na získání práce, kterou si přejete. Ať už se rozhodnete rodičovskou dovolenou ve svém životopisu zmínit či nikoliv, zaměstnavatel si pod jednou odrážkou ve strukturovaném životopisu stejně nebude umět představit, co od vás přesně očekávat.

Někdo se může vracet na pracovní trh rovnou na plný úvazek, jelikož má pro děti zjištěné hlídaní. Někdo bude nejprve hledat spíš zkrácený úvazek nebo flexibilní pracovní dobu. Abyste zvýšili své šance, určitě dobře uděláte, když zaměstnavateli poskytnete informace o vašich časových možnostech.

Nevyřadí můj životopis rovnou, když zjistí, že mám malé dítě?

Může se stát, že ne pro každého zaměstnavatele bude maminka po RD atraktivní kandidát. Ne snad kvůli nějakým předsudkům, věřme v pokrok doby. Ale spíš proto, že ne každá pozice a ne každé pracovní prostředí jsou pro maminky vhodné. Takže ano, takový zaměstnavatel možná vyřadí váš životopis hned. Vy si alespoň ušetříte čas, který byste ztrácela na zbytečném pohovoru.

Motivační dopis po mateřské dovolené vzor

Jak napsat motivační dopis po mateřské dovolené? Připravili jsme pro vás tři vzory motivačních dopisů, které si můžete zdarma stáhnout.

Motivační dopis pro HR pozici:

Pokud máte zkušenosti nebo vzdělání v oblasti lidských zdrojů a hledáte práci v této oblasti, můžete napsat motivační dopis, ve kterém zdůrazníte své znalosti HR procesů, dovednosti v komunikaci s lidmi a schopnost vyřizovat konflikty. Můžete také zmínit, jak mateřské dovednosti, jako je organizační schopnost a multitasking, můžete aplikovat v roli HR profesionála.

Motivační dopis pro HR pozici

Motivační dopis pro manažerskou pozici:

Pokud jste se rozhodli usilovat o manažerskou pozici po mateřské dovolené, můžete napsat motivační dopis, ve kterém zdůrazníte své zkušenosti s vedením a řízením týmu, schopnost rozhodování a strategického myšlení.

Motivační dopis vedoucí obchodního domu
Motivační dopis pro manažerskou pozici

Motivační dopis pro rekvalifikaci:

Pokud se po mateřské dovolené rozhodnete změnit svou kariéru a přejít na jinou oblast, můžete napsat motivační dopis, ve kterém zdůrazníte své zkušenosti, dovednosti a motivaci pro nový obor.

Motivační dopis pro rekvalifikaci
Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.