Jak „zamaskovat“ mezery v životopisu

Dlouhodobá nemoc, péče o osobu blízkou, studium, cestování, úřad práce, potřeba oddychu od pracovního frmolu, nebo rodičovská dovolená? V životě každého z nás vzniknou situace, jejichž výsledkem jsou nenadálá okna v kariéře. Jak tyto mezery popsat v životopisu?

Nelžete, nemlžte a nic nezatajujte

Nikomu samozřejmě není nic do toho, jakými komplikovanými situacemi jste si v soukromém životě prošli. Na druhou stranu, při výběrovém řízení jde o výběr oboustranný. Otevřenost a vyložení karet na stůl budou základem budoucího úspěšného pracovního vztahu. Pokud bude mít náborář pocit, že mu něco tajíte, nebude vědět, co od vás může očekávat a raději dá příležitost někomu jinému.

Čemu věnovat pozornost

Pozornost věnujte zejména výlukám, které vznikly v poslední době. Události staré více jak deset let nejsou tolik relevantní.

Náboráři by po přečtení vašeho CV mělo být zcela jasné, v jaké situaci se aktuálně nacházíte. Což nebude, pokud váš životopis končí rokem 2017. Náborář pak může hádat, co za výpadkem stojí. Taky si může myslet, že jste poslali starší verzi životopisu, kam jste se neobtěžovali doplnit info o posledním zaměstnavateli. Ano, s tímto se v praxi náboráři také často setkávají.

Jak popsat v životopisu mezery

Nemusíte zabředávat do detailů, vše jde říci stručně, a přesto obsahově dostatečně.

Stručná a jasná oznámení, za nimiž může být jasná tečka a není třeba je dále rozvádět: 

  • „5/2020 – 1/2021 Péče o nemocného příbuzného.“
  • „2016 – 2020 rodičovská dovolená.“
  • „Rekonvalescence po vážném úrazu/nemoci. Můj pracovní výkon na této pozici nebude nijak limitován, nepotřebuji žádné úlevy.“
  • „Studijní, jazykový, poznávací pobyt / roční pobyt v Austrálii, brigády a sezónní práce (převážně manuální činnost) + zdokonalování angličtiny a poznávání místní kultury.“ – Cestování a studium jsou méně citlivá témata a je tedy možné, že se v těchto oblastech rozvine širší diskuze. 

Mezery v životopise nejsou stigma

Život s sebou přináší různé situace, a ne vždy jde vše jak po másle. Komplikace, potíže, nemoci, rodičovství – to vše je každodenní realitou společnosti. Jistě, nestartujete přímo z první linie, ale rozhodně nejde o nepřekonatelný handicap. Na 100 % máte kvantum jiných pozitiv, výhod a benefitů, kterými můžete oslovit budoucího zaměstnavatele. Buďte si jisti sami sebou a netopte se v pocitu, že kvůli mezeře v životopisu jste pro všechny zaměstnavatele „out“. 

Psát do životopisu mateřskou rodičovskou dovolenou?

Za sebe a podobně smýšlející personality říkám: „Ano – uveďte to!“. Být rodičem je zcela přirozená věc. Pokud kvůli tomu nedostanete práci (přičemž vám samozřejmě nikdo neřekne přímo, že je to kvůli dětem), hoďte to za hlavu. Takové pracovní prostředí by stejně nebyla žádná výhra. 

Častou otázkou je, jak to v CV uvést. Buď uveďte v kolonce posledního zaměstnání informaci, že v rozmezí „od – do“ jste byli na RD. Nebo věnujte rodičovské dovolené vlastní řádek v chronologii životopisu. 

Jedná-li se o nástup na RD a následný návrat k původnímu zaměstnavateli, můžete uvést například takto.

Pokud se blíží doba, kdy se plánujete vracet zpět na pracovní trh, doporučujeme začít se sebevzděláváním s předstihem. Jednak si osvěžíte informace a naučíte se něco nového, druhak si postupně zvyknete na nějaký režim, jak skloubit vzdělávání s péčí o rodinu a změna nebude tak nárazová.

Čím delší kariérní pauza, tím spíš doporučujeme do životopisu uvádět kurzy a vzdělávací programy. Životopis pak může vypadat třeba takto.

Tipy, kde se vzdělávat: seduo.cz, facebooková skupina Holky z marketingu, rekvalifikační kurzy podporované ÚP, LinkedIn learning nebo vzdělávací videa na youtube.com.

Psát do životopisu nedokončené vzdělání

Zvyšování si kvalifikace je jednoznačné plus a ve vašem životopise by tyto informace rozhodně neměly chybět.

Pakliže jste po střední škole nastoupili na vysokou školu, kterou jste z jakýchkoli důvodů nedokončili, nebojte se to přiznat.

Pokud jste ale několik desítek let zkušený pracovní matador, není úplně nutné vysvětlovat v životopisu, proč jste před dvaceti lety měli rok či dva mezeru mezi ukončením vzdělání a nástupem do práce. 

Držte emoce na uzdě 

Hodně ožehavým tématem je časová mezera z důvodu obdržené výpovědi ze zaměstnání. Pokud to bylo pro nadbytečnost, nebojte se to uvést. Zdržte se jakéhokoliv negativního hodnocení bývalého zaměstnavatele.

Problematičtější je, pokud došlo k rozvázání pracovního poměru vaší chybou (porušení pracovní kázně). Nikomu nemusíte říkat, co se stalo… Mějte však na paměti, že otevřenost je ve většině případů přínosem. Nárok na chyby máme v životě všichni. Je však třeba umět se jim postavit čelem, s pokorou a snahou je napravit. 

Základní kameny úspěchu – upřímnost, otevřenost, sebejistota 

Máte-li v životopisu mezeru, počítejte také s tím, že se u tohoto tématu na pohovoru zastavíte. Druhá nejhorší věc, kterou můžete při účasti ve výběrovém řízení udělat, je podrážděná reakce na pozastavení se nad touto nejasností. 

Zajímá-li vás, která je první nejhorší, pak vězte, že jde o lhaní v životopisu/na pohovoru. Pravděpodobnost odhalení skutečné pravdy se vám může jevit jako velmi nízká. Ale personalista-profík, umí odhalit i to, co přímo neříkáte.  

V průběhu let se postupně učíme akceptovat sami sebe takovými, jací jsme. A z toho plyne i naše vnitřní síla a odhodlání prát se životem. Přestanete-li vnímat pracovní mezery jako nedostatek, snížíte šanci, že je tak budou vnímat i ostatní. 

Našla jsem se ve světě interního HR a náboru. Alespoň do doby, než se mi narodila před třemi lety dcera. Od té doby exceluji v kategoriích jako je skvělý time management, flexibilita, vysoká míra frustrační tolerance, krizový management, vysoká výkonnost po celou dobu směn v režimu 24/7.