Jaké oblečení vám na pohovoru zajistí vyšší plat (návod pro muže)

Přijďte na pohovor v hezkém padnoucím oblečení, vystupujte jako profesionál a vyjednejte si vyšší plat.

Zní vám to jako sci-fi? Myslíte si, že jsou vaše znalosti a schopnosti důležitější? Opak je pravdou! Průzkumy ukazují, že uchazeči, kteří ví, jak se správně obléct a jak správně vystupovat, si dokážou vyjednat daleko lepší pracovní podmínky a jejich nástupní plat je v průměru o 12% vyšší než u ostatních uchazečů.

Jak důležitou roli hraje první dojem, jsem se zeptala Sandry Brožové, módní konzultantky, která vyměnila automobilový průmysl za módní poradenství a to jí změnilo život. Dnes Sandra mění životy i ostatním lidem a to doslova.

,,Stejně jako kola dělají auto, vhodně zvolená obuv tvoří outfit.“ Sandra Brožová

,,Lidé často podceňují psychologický přesah oblečení a neuvědomují si, jak je to důležité. První dojem podruhé neuděláte! Není to jen o tom, jak vypadáte, ale hlavně o tom, jak se cítíte. Dobře padnoucí oblečení vám dodá potřebné sebevědomí a může vám pomoci získat přirozenou autoritu. Párkrát se uvidíte v zrcadle a začnete sami sebe vnímat naprosto jinak. Věřte mi, že i vaše okolí si brzy všimne změny a to nejen té vizuální. Svému klientovi jsem pomohla změnit šatník a velmi brzy se dočkal významného povýšení.“ říká Sandra.

Ukázka, jak může taková změna šatníku vypadat.

Sandro, chodí se stále na pohovory v obleku? A existuje vůbec nějaký univerzální návod, co si obléct?

Univerzální návod? Především se musíte cítit komfortně! Když se nebudete cítit dobře, bude to na vás poznat.

V základu rozlišujeme 4 druhy dress code. V našem případě nás zajímají hlavně business a casual. Do jiného bych se raději nepouštěla. Určitě nedoporučuji smart casual, mohlo by to působit hodně pohodlně a „free“. Druhá varianta, kterou nedoporučuji, a snad mi všichni dají za pravdu, je varianta formal. Tam řadíme Black Tie a to se na pohovor opravdu nehodí.

Ukázka jednotlivých typů dress code. Formal, business, smart casual, casual. (Řazeno zleva doprava)

Sama jsem si dělala internetový průzkum a informace o tom, jak se obléct na pohovor, se trošku rozcházejí. Za sebe vám představím dvě varianty:

  • variantu casual, kterou doporučuji, pokud se ucházíte spíš o práci v méně formálním prostředí (jako jsou např. IT firmy, start-upy, menší firmy, reklamní agentury apod.)
  • více formální variantu business, vhodnou spíše do korporátního světa, nebo např. do finančních domů, právních či daňových kanceláří apod.

Začneme variantou casual:

Má velice oblíbená varianta i na každodenní nošení. Na pohovor do středního managementu tím určitě nemůžete nich zkazit.

Zde se bavíme ideálně o chinos kalhotách, což jsou bavlněné kalhoty střihem podobné jeansům. Osobně bych od klasických jeansů opustila, na pohovor se to opravdu nehodí. Barevně určitě odstíny modré (navy blue, steel blue), béžové (camel, sand odstíny aj.)

Ke kalhotám bych volila košili (vždy s dlouhým rukávem) ideálně v bílé barvě. Další variantou jsou pastelové odstíny (modrá, fialová, růžová), ale na pohovor určitě doporučuji bez vzoru. S tím, že sice záleží, kde košili kupujete, ale určitě je možné mít v jiné barvě neboli kontrastu například vnitřek límce a vnitřky manžet. Je to detail, který to může hezky ozvláštnit a zároveň to zvyšuje životnost košile.

V případě casual stylu se již bavíme i o saku. Nepředstavujte si oblekové sako, jde o blejzr neboli sportovní sako. Je střiženo kratší a na první pohled je uvolněnější. Tady bych byla určitě opatrná s výběrem. Vyhnula bych se do očí bijícím prvkům.

Ukázka varianty casual.

Druhou variantou je varianta business.

Jak už jsme si řekli, je více formální a vhodná např. pro vyšší management.

Sem řadíme již vyloženě obleky. Prosím, pod oblekem si nepředstavujme „černého tučňáka“. Zkuste si spíše představit tmavomodrý nebo šedivý oblek se světlou košilí, kravatou a eventuálně kapesníčkem v náprsní kapse.

Oblek můžeme kombinovat i s vestou, ať již tón v tónu nebo v kontrastu. Vesta je z hlediska etiky báječný kousek v šatníku a to hlavně z toho důvodu, že košile samotná (bez saka) je vnímána jako spodní prádlo.

Pokud to situace dovoluje, můžeme vzít oblekové kalhoty (to jsou ty s nažehleným pukem a jsou vlněné) s košilí a vestou. U košile můžeme vyhrnout rukávy a máme společensky přijatelnou variantu do letních dnů. Toto bych osobně volila spíše na schůzku a v případě, že se v tom cítíte komfortně a sebejistě. Na pohovoru bych se tomu vyvarovala.

Ukázka varianty business.

Jinak když se vrátím k obleku, je důležité, aby seděl v ramenou a také pozor na kalhoty (šířka a délka, ideálně by měly končit na šířku dvou prstů nad podpatek polobotky).

Vždy máme spodní knoflík u saka rozepnutý, pokud je to možné, tak rozepínáme i manžetové knoflíky na rukávech (většinou to ale konfekce nedovoluje). Rukáv košile by měl vyčuhovat zhruba 1 cm z rukávu obleku. Na pohovor, vzhledem k tomu, že to bývá přes den, doporučím také hnědé polobotky a opasek s jednoduchou přezkou na „zobáček“.

Pokud si nejste jistí, jaký dress code zvolit, vždy je lepší přijít v obleku někam, kde se chodí v džínách než naopak. 🙂

Co o nás můžou napovědět barvy?

Určitě doporučuji tlumené barvy, pastelové odstíny, košili zvolte klidně bílou. Když kravatu tak také určitě tlumenější odstín, vyvarujte se křiklavým barvám a složitým vzorům. Na denní nošení ideálně hnědé polobotky a ve stejném odstínu laďte pásek a pokud možno i kožený řemínek na hodinkách. Ideálně se vyvarujte černé.

Na co si dávat pozor a čemu se vyvarovat?

Jednoznačně nepadnoucímu oblečení a pozor na překombinování barev. Vybraný oděv si před pohovorem vyzkoušejte, v botech se zkuste projít a kalhotech si zkuste sednout. 🙂

Dále určitě pozor na to, jaké volíte doplňky. Méně je někdy více a to platí obzvlášť na pohovoru. V okamžiku, kdy chcete udělat dobrý první dojem, je minimalismus určitě na místě. Vyvarujte se prosím výrazným zlatým řetízkům a přezdobeným hodinkám. Nedokazujte svou hodnotu tím, že položíte na stůl telefon za 30 tisíc a klíče od nejnovějšího BMW.

Cesta na pohovor občas může být víc než náročná… Pokud jedete autem, určitě si před jízdou sundejte sako a ideálně ho pověste na ramínko. Také by nebylo by úplně nejlepší vypadat, jako byste zrovna doběhli autobus. S tím souvisí tričko pod košilí, které dobře absorbuje pot. Nikdy by nemělo vykukovat a v ideálním případě by neměly prosvítat švy. Zde jednoznačně doporučuji volit tzv. ,,neviditelné tričko“. Jedná se o bezešvé tričko s výstřihem do V v tělové barvě.

Neviditelné třičko pod košili

Dále pamatujte, že i kdyby bylo venku zrovna 40°C, rozepínáme vždy jen první knoflíček!

Pokud jste fanda „happy socks“ super. Pokud ne, ověřte si, že mají obě vaše ponožky stejný odstín černé.

Tetování a piercing na první schůzce určitě doporučuji zakrýt.

Sandro, máte pro účastníky pohovoru nějakou zlatou radu na závěr?

Buďte sami sebou! Každý by měl jít na pohovor s tím, že 100% zná svoji hodnotu a tu by měl umět odprezentovat. Pokud byste si nevěděli rady, jak oblečení správně zkombinovat, tak mi napište, moc ráda vám poradím.

V závěru bych ráda poděkovala Sandře za rozhovor a společnosti Cavalier Made to Measure s.r.o. za jejich krásné fotografie.

Pokud se vám článek líbil, lajk nás potěší. 🙂 V komentářích se s námi můžete podělit o své zkušenosti. Gentlemani tentokrát dostali přednost, v příštím článku se mohou těšit všechny ženy.

Přeji úspěšný den a lovu zdar!

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.