Kolik firem během koronakrize hledá zaměstnance

Po půl roce je tady opět lockdown – nepříjemný, ale důležitý. Minimálně do 3. listopadu je fungování většiny firem opět zásadně omezeno vládními restrikcemi.

Spousta lidí může snadno nabýt dojmu, že teď absolutně nemá smysl do nějaké z firem posílat své CV a aktivně hledat práci. Rozhodli se vyčkat, co bude na konci nouzového stavu. Trh práce už nějaký ten pátek sledujeme, konkrétně téměř 4 roky, a pokud vaše finanční rezerva nesahá alespoň do výše vašich půlročních výdajů, neodkládejte to.

Připravte se na všechno a nečekejte na nic

Hledání práce rozhodně nemá smysl odkládat. V následujících bodech se pokusíme vysvětlit proč:

  • Pokud do teď měly problémy jen některé firmy, po druhé vlně přibydou další a bude docházet k dalšímu propouštění. Více kandidátů na trhu = větší konkurence pro vás jako uchazeče.
  • Blížíme se období (prosinec – leden), kdy většina firem nábory vůbec neřeší. Kromě vánočních brigád o pořádnou pracovní nabídku příliš nezavadíte. Vánoce, dovolené, roční uzávěrky, lednové svátky… firmy začnou inzerovat naplno nejdřív v polovině ledna, takže první pohovory můžete čekat nejdřív v únoru.
  • Čím déle budete bez práce = tím delší bude mezera ve vašem CV = tím nižší bude vaše sebevědomí = tím horší/méně placenou práci nakonec získáte.

Firmy stále hledají nové zaměstnance

Ano, spousta firem má existenční problémy, ale spousta firem díky krizi vyrostla. Dle dosavadních statistik (druhý kvartál letošního roku) krize na téměř polovinu firem neměla žádný zásadní vliv. 22 % dotázaných firem dokonce posílila.

Téměř polovina firem stále aktivně hledá nové zaměstnance. 3 % společností dokonce víc než před krizí.

Pohovor zvládnete z pohodlí domova

Polovina společností v průzkumech uvedla, že bez problému zvládla při náborech využívat digitální technologie jako video pohovory a online testování. Navíc 25 % společností začalo tyto technologie aktivněji využívat právě kvůli/díky Covidu.

S kvalitním životopisem prorazíte i mezi stovkami uchazečů

Nechceme tvrdit, že se na trhu práce nic nezměnilo. Známe statistiky jednotlivých oborů a víme, že v některých oblastech teď poptávka po nových zaměstnancích opravdu není. Setkáváme se ale čím dál častěji s tím, že si lidé myslí, že firmy na jejich CV nereagují, protože nikoho nehledají.

Problém ale často není v chybějících místech ale ve špatné prezentaci nebo špatném životopisu. Spousta našich klientů poslední měsíce neobdržela ani jednu kladnou reakci na zaslané CV. Když jsme jim pomohli upravit životopis tak, aby jednoznačněji komunikoval možný přínos pro pozice, o které se chtějí ucházet, pozvánky se najednou začaly hrnout.

Neudělejte tedy stejnou chybu a pořádně se do toho opřete. Neříkáme, že je to snadné a že to jde samo. Ale jde to!

Držte se, kdybyste potřebovali s čímkoliv pomoct, napište nám.

Hezký den, Petra a tým Mámpohovor.cz

Zdroj dat LMC.

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.