Odpočinek na plný úvazek: Co je sabatikl a jak ho využít v kariéře

V dnešním uspěchaném světě, kde stále více lidí hledá cestu ke šťastnějšímu a vyváženějšímu životu, se stále více mluví o fenoménu nazývaném „sabatikl“. Tento trend, který pochází z anglického slova „sabbatical,“ nabízí pracovníkům příležitost vzít si výjimečné volno od práce. Mohou se tak věnovat naplno sobě, svým zájmům, nebo nějakému osobnímu projektu. V tomto článku se podíváme na původ slova „sabatikl“, jeho význam, a také rozšířenost sabatiklu v České republice.

Co je to sabatikl

Sabatikl je v podstatě taková delší dovolená než ta standardní roční. Slovo „sabatikl“ má svůj původ v hebrejském slově „shabbat“, což znamená „odpočinek“. Původně byl termín „sabbatical“ spojen s akademickým prostředím, kde profesorům bylo umožněno po určitém období výuky vzít si placené volno, aby mohli studovat, cestovat nebo se věnovat výzkumu. Postupem času se tento koncept rozšířil i do firemního a korporátního prostředí, kde získal podobný význam.

Běžnost v České republice

Ve srovnání s některými západními zeměmi je sabatikl v České republice stále relativně novým konceptem. Nicméně v posledních letech získává na popularitě a stále více firem přistupuje k tomu, že zaměstnancům nabízí možnost si vzít sabatikl. Tento trend je typicky více rozšířen u moderních a progresivních společností, které si uvědomují, že poskytnutí takovéto příležitosti má pozitivní vliv na spokojenost a loajalitu zaměstnanců.

Když nemůžete, naučte se odpočívat a ne končit.

Firmy nabízející sabbatical

V současné době nabízí sabatikl v České republice především středně velké a velké společnosti, které mají dostatečné zdroje a flexibilitu. Mezi takovéto firmy patří technologické start-upy, mezinárodní korporace a moderní kreativní agentury. Aktuálně výrazně delší dovolenou nabízí například tyto firmy: Mall Group, 2N, Devoteam, LMC nebo Welcometothejungle. Tyto firmy chápou, že poskytnutí sabatiklu zaměstnancům podporuje jejich kreativitu, zvyšuje motivaci a snižuje riziko vyhoření.

Odejít na sabatikl znamená

Lidé, kteří se rozhodnou využít možnosti sabatiklu, mají široké spektrum možností, jak využít toto výjimečné volno. Někteří se rozhodnou cestovat a objevovat nové kultury a země, což jim pomáhá nabrat nové životní zkušenosti a perspektivy. Jiní se mohou věnovat studiu nebo rozvíjení svých dovedností, ať už jde o umělecké, jazykové, nebo jiné dovednosti. Někteří volno využijí k odpočinku a regeneraci, čímž se vyhnou vyhoření a případnému pracovnímu vyčerpání.

Čas na sebe neboli „me time“

Více a více firem si uvědomuje výhody poskytnutí sabatiklu svým zaměstnancům, a to jak z hlediska spokojenosti a loajality, tak z hlediska podpory kreativity a snižování pracovního vyčerpání. Jestliže toužíte po změně a dobrodružství, mohl by pro vás být sabatikl tou správnou cestou.

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.