Paušální daň 2024: Komu se vyplatí a na co pozor

V roce 2024 dochází k několika změnám v paušální dani. Hlavním důvodem je snaha přiblížit odvody OSVČ úrovni odvodů zaměstnanců. Minimální zálohy na sociální pojištění postupně porostou z 25 % na 40 % průměrné mzdy v průběhu let 2024 až 2026. Každý rok tedy o 5 procentních bodů navíc. Zvýší se také vyměřovací základ a tyto změny ovlivní i výši paušální daně. Jak přesně a co byste si měli pohlídat? Pojďme se na to podívat.

Co je to paušální daň

Paušální daň je speciální typ daně, který mohou od roku 2021 dobrovolně odvádět osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Jedná se o jednotnou měsíční částku, která zahrnuje platbu za daň z příjmu a povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění.

Obrovskou výhodou vstupu do režimu paušální daně je bez debat fakt, že nemusíte podávat daňové přiznání a platit účetní, která vám povede daňovou evidenci. Ušetříte si tak zbytečné papírování.

Jaká je výše paušální daně

Paušální daň v roce 2023 činí 6 208 Kč v prvním pásmu. V druhém 16 000 Kč a ve třetím pásmu 26 000 Kč. Podrobné vysvětlení jednotlivých pásem najdete v tabulce na konci tohoto článku.

Daňové přiznání paušální daně

Jedním z hlavních benefitů paušální daně je minimalizace administrativní zátěže pro podnikatele. OSVČ nemusí vést složité účetnictví ani podávat daňová přiznání, což jim umožňuje věnovat více času svému podnikání.

Nicméně, pro větší podnikatele s rozsáhlejším portfoliem aktivit se může více vyplatit vést tradiční účetnictví a podávat daňová přiznání.

Komu se vyplatí paušální daň

Paušální daň může být lákavým řešením pro všechny, kteří preferují jednoduchost a chtějí si ušetřit zbytečnou administrativu.

Jestli se vám platba jednotné daně opravdu vyplatí, si můžete snadno ověřit v kalkulačce Ministerstva financí ČR.

Jak se přihlásit k paušální dani v průběhu roku

Přihlášení k paušální dani je možné provést prostřednictvím podání formuláře finanční správy vždy pouze od 1. do 10. ledna daného roku.

Tento režim lze aktivovat na celý kalendářní rok, přičemž nově založené živnosti se mohou připojit i během roku.

Pozor, pokud si najdete zaměstnání, neznamená to automaticky konec paušálního režimu. Paušální daň v takovém případě hradíte do konce roku a pak podáte klasické daňové přiznání a přehledy.

Paušální daň 2024

Od roku 2024 výše paušální daně závisí na druhu činnosti a pásmu paušální daně:

Paušální daň se hradí vždy k 20. v měsíci a jedná se o jednotnou částku, která zahrnuje platbu za daň z příjmu a povinné odvody na sociální a zdravotní pojištění.

1. pásmo: výše paušální daně bude 6 885 Kč

  • Příjem do 1 milionu Kč
  • Příjem do 1,5 milionu Kč
    • pokud je alespoň 75 % příjmů z činnosti s výdajovým paušálem 80 nebo 60 %
  • Příjem do 2 milionů Kč
    • pokud je alespoň 75 % příjmů z činnosti s výdajovým paušálem 80 %

2. pásmo: výše paušální daně bude 16 745 Kč

  • Příjem do 1,5 milionu Kč
  • Příjem do 2 milionů Kč
    • pokud je alespoň 75 % příjmů z činnosti s výdajovým paušálem 80 nebo 60 %

3. pásmo: výše paušální daně ve 3. pásmu bude 27 139 Kč

  • Jakékoliv příjmy do 2 milionů Kč

Rozlišení druhu činnosti a příslušného výdajového paušálu je následující:

  • Pro vázané živnosti, jako je zemědělství, lesnictví a některá řemesla, platí 80% výdajový paušál.
  • Většina volných živností, jako je obchod a služby, spadá do kategorie s 60% výdajovým paušálem.
  • Specifický 40% výdajový paušál je určen například pro tlumočníky, znalce, daňové poradce a advokáty.

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.