Platové třídy ve státní správě: kolik si vydělá úředník a učitel

Co jsou to platové třídy a kolik se vydělá zaměstnanec ve státní správě? Internet je plný platových tříd a tabulek. Zjištění skutečného platu na jednotlivých pozicích je občas ale velmi náročné.

Státní zaměstnanci hrají klíčovou roli ve fungování veřejné správy a zajištění kvalitních veřejných služeb. Jejich práce pokrývá širokou škálu oblastí, od zdravotnictví a vzdělávání po správu městských úřadů a bezpečnostní složky. Ačkoli jsou jejich povinnosti a odpovědnosti nesmírně důležité, platové podmínky státních zaměstnanců často budí diskuse a debaty.

V dnešním článku prozkoumáme, jaká jsou klíčová kritéria při stanovení platů ve státní správě.

Platové třídy

Ve státní správě můžete pracovat buď v pracovním poměru, nebo ve služebním poměru.

Pracovní poměr se vztahuje na referenty úřadů městských částí, zaměstnance pošty, zdravotní sestry a učitele, zatímco služební poměr se týká příslušníků bezpečnostních sborů a vojáků.

Rozdíl spočívá v tom, že pracovní poměr vzniká prostřednictvím smlouvy mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Naopak služební poměr vzniká dnem uvedeným v rozhodnutí o přijetí do služebního poměru a v den nástupu do služby státní zaměstnanec skládá služební slib.

Platová třída ve státní správě

Platových tříd je celkem 16. Jsou odstupňovány dle složitosti, odpovědnosti, namáhavosti práce a také podle výše vzdělání.

  • 1. – 6. platová třída: základní vzdělání nebo výuční list (např. pomocná kuchařka, školník nebo vedoucí kuchyně)
  • 7. – 8. platová třída: středoškolské vzdělání s maturitou (zapisovatelka u soudu, referent v podatelně úřadu, zdravotní sestry)
  • 9. platová třída: vyšší odborné školy (např. sociální pracovnice, samostatný odborný referent, evidence obyvatel, územního rozvoje, matrika, specializované zdravotní sestry)
  • 10. – 16. platová třída: vysokoškolské vzdělání (vedoucí oddělení, ředitelé odborů, tajemníci, právníci, ekonomové)

V každém inzerátu se dočtete, o jakou platovou třídu se jedná. Základní představu tedy máte ještě před odesláním životopisu. Ptáte se, proč pouze základní? Čtěte dál.

Započitatelná praxe ve státní správě

Rozhodujícím faktorem pro určení přesné výše platu ve státní správě je vaše dosavadní započitatelná praxe, která určuje platový stupeň. Pozor, ne vždy ale souhlasí počet odpracovaných let s počtem započitatelných let.

Platový stupeň vám vypočítá mzdová účetní po doložení pracovních smluv od vašich dosavadních zaměstnavatelů. Přesnou výši svého platu se tedy bohužel dozvíte, až v okamžiku kdy vás přijmou.

Odpracované X započitatelné roky: Pokud např. několik let podnikáte a poté se hlásíte do státní správy, nemusí vám zaměstnavatel započítat všechny roky, pokud nebudou k pozici, o kterou se ucházíte relevantní.

Platy státních zaměstnanců 2023

Ukázky průměrných platů včetně reálných bonusů:

  • Plat úředníka na městském úřadu – 34 000 Kč
  • Policista – 45 000 Kč 
  • Zdravotní sestra v nemocnici zřízené státem – 35 000 Kč 
  • Učitel na ZŠ – 36 000 Kč 
  • Knihovnice v městské knihovně – 24 000 Kč 
  • Soudní zapisovatelka – 25 000 Kč 

Platové tabulky 2023 ke stažení

Platové tabulky zdravotníci 2023

Platové tabulky učitelů 2023

Pokud jste se rozhodli hledat pracovní místo ve státní správě, zde jsou další články věnované tomuto tématu: kde hledat volná pracovní místa a co vše vás může potkat na pracovním pohovoru.

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.