Přihláška do registru zaměstnavatelů DPP – návod

Přihláška do registru zaměstnavatelů DPP

Dohody o provedení práce – dříve jednoduchý způsob, jak si najmout brigádníky a nezatěžovat firmu byrokracií a odvody. Dnes, po změnách zákoníku práce, strašák všech menších firem. Změn je sice dost, ale rozhodně se nejedná o nic, co by se nedalo zvládnout.

Velmi aktuálním tématem je nyní (od 1. července 2024) přihláška do registru zaměstnavatelů. Pojďme se tedy společně podívat, o co se přesně jedná a kdy a jak přihlásit dohodu o provedení práce.


Povinnost hlásit DPP

Kam hlásí zaměstnavatel DPP

Kam se hlásí dohoda o provedení práce 2024

Všichni zaměstnavatelé mají nově registrační a ohlašovací povinnost vůči České správě sociálního zabezpečení. Budou se tak muset registrovat do registru zaměstnavatelů a následně nahlásit všechny zaměstnance, kteří do firmu pracují na dohodu o provedení práce.

Kam se hlásí dohoda o provedení práce do 10000

Tato povinnost se vztahuje na nové i všechny dosud trvající DPP. Registrovat a ohlásit musí zaměstnavatel i zaměstnance pracující na DPP, jejichž příjem nepřekročil 10 000 Kč měsíčně, a tudíž nepodléhá odvodům.


Jak přihlásit DPP na OSSZ

Kam poslat přihlášku do registru zaměstnavatelů

Pokud jste doposud zaměstnávali pouze DPP bez povinnosti odvodů – typicky všechny menší firmy a spolky, budete se muset nejprve přihlásit do registru zaměstnavatelů. Žádný strach, vše zvládnete s naším návodem z pohodlí domova. 🙂


Přihláška do registru zaměstnavatelů – návod

Přihlásit se do registru zaměstnavatelů musíte nejpozději do 31. července 2024. Vzhledem k tomu, že formulář nemusí vždy fungovat úplně spolehlivě, doporučujeme registraci neodkládat. Celý proces vám nezabere víc než 5 minut.

  • Přihlášku do registru zaměstnavatelů najdete zde na stránkách České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
  • Pro snadnější vyplnění formuláře doporučujeme začít přihlášením. Přihlásit se můžete přes identitu občana nebo pomocí datové schránky.
Přihláška do registru zaměstnavatelů návod
  • Pokud se vám přihlášení nepodaří, nezoufejte. I my jsme narazili na chybovou hlášku. Snadno se nám ji podařilo obejít tak, že jsme první vyplnili formulář a až následně jej datovou schránkou odesílali.
Přihláška do registru zaměstnavatelů návod
  • Prvním políčkem registračního formuláře je „OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno“. Zde vyberete pobočku, pod kterou spadáte dle vašeho sídla (trvalého bydliště v případě OSVČ). Pokud spadáte pod Prahu, pro snadnější orientaci doporučujeme otevřít „číselník PSSZ“, který najdete v levém sloupci. Pozor, uvedená čísla nemají s PSČ nic společného!
Přihláška do registru zaměstnavatelů návod
Přihláška do registru zaměstnavatelů návod
  • Následně zaklikněte, že se hlásíte jako zaměstnavatel a vyberte, zda podnikáte jako právnická osoba, nebo fyzická. Následně vyplňte pole týkající se identifikace zaměstnavatele.
  • Blok „B. Údaje o mzdové účtárně“ vyplňujete pouze v případě, že máte jinou mzdovou účtárnu, která sídlí jinde než vaše firma.
  • V následujícím bloku vyplníte číslo účtu vaší firmy a jméno + adresu banky, u které je firemní účet vedený.
  • Blok „D. Seznam mzdových účtáren zaměstnavatele“ opět nemusíte vyplňovat, pokud se neliší adresa.
  • V závěru vyplníte pouze datum a místo vyplnění.

Teď to nejdůležitější – odeslání! Před odesláním doporučujeme uložit si PDF soubor, který si pečlivě založte, abyste jej na konci roku mohli předat své účetní. Možnost uložení souboru jako PDF také najdete v levém sloupci případně dole pod formulářem – prostřední tlačítko.

Následně klikněte na zkontrolovat a odeslat. Po úspěšné kontrole vám všechna vyplněná pole zešednou. Následně můžete přejít k odeslání. Po kliku na tlačítko budete přesměrování do datové schránky, případně na identitu občana, kde odeslání potvrdíte. Před odesláním formuláře si raději ještě jednou zkontrolujte, zda formulář zasíláte na správnou pobočku.

Jakmile ČSSZ přihlášku zpracuje, přijde vám do datové schránky potvrzení.


Hlášení DPP na OSSZ

Kdy přihlásit DPP na OSSZ 2024

Od 1. 8. 2024 musí každý zaměstnavatel pravidelně zasílat hlášení o příjmech všech DPP.

Každý měsíc do 20. budete muset podat ČSSZ hlášení o příjmech všech zaměstnanců pracujících na DPP. První hlášení je tedy potřeba podat do 20. srpna 2024 za měsíc červenec 2024. Návod pro vás opět připravíme. 🙂

Kdy přihlásit dohodu o provedení práce

Zaměstnavatelé budou muset následně elektronicky oznámit nástup zaměstnance na DPP do 8 dnů a skončení zaměstnání do 8 dnů od ukončení.


DPP povinnosti zaměstnavatele 2024

Změny v dohodách o provedení práce a pracovní činnosti přinášejí řadu nových práv a povinností pro dohodáře i zaměstnavatele. Co všechno se mění a na co se musíte připravit? Vytvořili jsme pro vás kompletní přehled změn. Najdete ho zde.

Dohody o provedení práce 2024 změny

Dohody o provedení práce 2024 – stručně a přehledně

Změny v dohodách o provedení práce a pracovní činnosti přinášejí řadu nových práv a povinností pro dohodáře i zaměstnavatele.

Co všechno se mění a na co se musíte připravit? Přinášíme kompletní přehled změn a všech dokumentů, které budete jako zaměstnavatel potřebovat.

Držíme palce, ať vám jde vše hezky od ruky!

Pěkný den, Petra

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.