7 chyb, kterými zabijete každý motivační dopis

Psaní motivačního dopisu pro spoustu lidí představuje noční můru. Někteří mají pocit, že když to vysloveně nepožadují v inzerátu, není to potřeba. Jiní zase neví, co napsat, tak sahají po univerzální šabloně, nebo napíšou něco ve stylu: „Zaujala mě vaše nabídka, v příloze zasílám životopis.“ do formulářového pole a říkají tomu motivační dopis. 🙂

V úvodu bych to tedy ráda uvedla na pravou míru

Když napíšete dvě věty do formulářového pole, není to motivační dopis, ale průvodní dopis. Ten by měl právě sloužit ke krátkému představení a měl by být vložen do těla mailu, případně do určeného pole v kontaktním formuláři.

Pokud se bavíme o motivačním dopisu, ten by měl být zaslán v příloze, ve formátu PDF a zaměstnavatel by se z něj měl dozvědět něco o vás. O tom, proč se na danou pozici hlásíte a co můžete firmě přinést.

Já osobně považuji motivační dopis za základní slušnost

Odeslat někam životopis a čekat, že vám bude HRista volat a na vše se vás doptávat… to byste při vší úctě museli být opravdu velmi poptávaní specialisté. 🙂

Zkuste si na chvíli představit, že byste si k sobě měli najít někoho, kdo vám pomůže s vaší prací. Dejme tomu, že by vám přišlo 100 životopisů. Které budete číst? Ty, kde vám uchazeč píše něco o sobě a o tom, proč by s vámi chtěl pracovat? Nebo ty, kde najdete akorát prázdný mail a nějakou přílohu s životopisem?

Na co je fajn myslet, aby se HRista vůbec ke čtení vašeho motivačního dopisu dostal?

Nejhorší chyby, které můžete udělat:

  1. Když žádný motivační dopis nepošlete
  2. Když pošlete univerzální šablonu plnou prázdných frází
  3. Když se HRista nedozví nic nového kromě rekapitulace životopisu
  4. Gramatika a chyby…
  5. Hlavně žádný román aneb i prázdné místo je důležité! Když rozdělíte text do přehledných odstavců a celkově bude stránka působit jako z poloviny prázdná, HRista si krátký text přečte s daleko větší chutí a pozorností než nějaký nekonečný román. Čím víc toho napíšu, tím udělám větší dojem, zde platí přesně opačně. 🙂
  6. Když motivačnímu dopisu chybí MOTIVACE… Myslím jednak motivaci, proč se o místo ucházíte, tak motivaci, proč vás měl zaměstnavatel chtít.
  7. Mluvte stejným jazykem! Motivační dopis do státní správy by měl vypadat jinak než motivační dopis do start-upu.
  8. Své dovednosti musíte prodat takovým způsobem, aby vyhovovaly potřebám nového zaměstnavatele. Pokud se ucházíte o místo generálního ředitele, asi je nebude zajímat, že máte zkušenosti s chovem žížal. 🙂

Věřte mi, že HRisté za svou praxi vidí životopisů a motivačních dopisů tolik, že už z dálky poznají, že měníte jen oslovení a název pozice. Když si s tím nedáte práce vy, proč by si ji měli dát oni?

Věřte, že motivovaný kandidát, je pro většinu firem důležitější než nejzkušenější kandidát, takže se vykašlete na šablony s prázdnými frázemi a napište jim něco upřímně o sobě.

Pokud si nejste jistí, jestli to není moc, nebo naopak málo, rádi vám motivační dopis i životopis nezávazně zhodnotíme a napíšeme vám, jak to na nás působí.

Ať vám to jde od ruky, krásný den

Petra

Petra Matušincová
Konzultantka profesního rozvoje a zakladatelka společnosti Mám pohovor s.r.o. Práce není "jenom" práce. Může vám to změnit život. K lepšímu... k horšímu... volba je jen na vás.
Komentáře