7 chyb, kterými zabijete každý motivační dopis

Psaní motivačního dopisu pro spoustu lidí představuje noční můru. Někteří mají pocit, že když to vysloveně nepožadují v inzerátu, není to potřeba. Jiní zase neví, co napsat, tak sahají po univerzální šabloně, nebo napíšou něco ve stylu: „Zaujala mě vaše nabídka, v příloze zasílám životopis.“ do formulářového pole a říkají tomu motivační dopis. 🙂

V úvodu bych to tedy ráda uvedla na pravou míru

Když napíšete dvě věty do formulářového pole, není to motivační dopis.

Pokud se bavíme o motivačním dopisu, zaměstnavatel by se z něj měl dozvědět něco o vás. O tom, proč se na danou pozici hlásíte a co můžete firmě přinést.

Já osobně považuji motivační dopis za základní slušnost

Odeslat někam životopis a čekat, že vám bude HRista volat a na vše se vás doptávat… to byste při vší úctě museli být opravdu velmi poptávaní specialisté. 🙂

Zkuste si na chvíli představit, že byste si k sobě měli najít někoho, kdo vám pomůže s vaší prací. Dejme tomu, že by vám přišlo 100 životopisů. Které budete číst? Ty, kde vám uchazeč píše něco o sobě a o tom, proč by s vámi chtěl pracovat? Nebo ty, kde najdete akorát prázdný mail a nějakou přílohu s životopisem?

Na co je fajn myslet, aby se HRista vůbec ke čtení vašeho motivačního dopisu dostal?

Nejhorší chyby, které můžete udělat:

  1. Když žádný motivační dopis nepošlete.
  2. Když pošlete univerzální šablonu plnou prázdných frází.
  3. Když se HRista nedozví nic nového kromě rekapitulace životopisu.
  4. Gramatika a chyby…
  5. Hlavně žádný román aneb i prázdné místo je důležité! Když rozdělíte text do přehledných odstavců a celkově bude stránka působit jako z poloviny prázdná, HRista si krátký text přečte s daleko větší chutí a pozorností než nějaký nekonečný román. Čím víc toho napíšu, tím udělám větší dojem, zde platí přesně opačně. 🙂
  6. Když motivačnímu dopisu chybí MOTIVACE… Myslím jednak motivaci, proč se o místo ucházíte, tak motivaci, proč vás měl zaměstnavatel chtít.
  7. Mluvte stejným jazykem! Motivační dopis do státní správy by měl vypadat jinak než motivační dopis do start-upu.
  8. Své dovednosti musíte prodat takovým způsobem, aby vyhovovaly potřebám nového zaměstnavatele. Pokud se ucházíte o místo generálního ředitele, asi je nebude zajímat, že máte zkušenosti s chovem žížal. 🙂

Věřte mi, že HRisté za svou praxi vidí životopisů a motivačních dopisů tolik, že už z dálky poznají, že měníte jen oslovení a název pozice. Když si s tím nedáte práce vy, proč by si ji měli dát oni?

Věřte, že motivovaný kandidát, je pro většinu firem důležitější než nejzkušenější kandidát, takže se vykašlete na šablony s prázdnými frázemi a napište jim něco upřímně o sobě.

Ať vám to jde od ruky, krásný den

Petra

Kontrola životopisu
Roky připravuji naše klienty na přijímací pohovory a právě díky tomu se s vámi můžu podělit o své zkušenosti a naučit vás, jak se k pohovoru dostat, jak uspět a vyjednat si požadované podmínky spolupráce. Každý rok se se mnou můžete potkat na veletrhu práce Profesia days, kde pravidelně přednáším. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu. :)
Komentáře