Psaní motivačního dopisu pro spoustu lidí představuje noční můru. Někteří mají pocit, že když to vysloveně nepožadují v inzerátu, není to potřeba. Jiní zase neví, co napsat, tak sahají po univerzální šabloně, nebo napíšou něco ve stylu: „Zaujala mě vaše nabídka, v příloze zasílám životopis.“ do formulářového pole a říkají tomu motivační dopis. 🙂
Když napíšete dvě věty do formulářového pole, není to motivační dopis.
Pokud se bavíme o motivačním dopisu, zaměstnavatel by se z něj měl dozvědět něco o vás. O tom, proč se na danou pozici hlásíte a co můžete firmě přinést.
Odeslat někam životopis a čekat, že vám bude HRista volat a na vše se vás doptávat… to byste při vší úctě museli být opravdu velmi poptávaní specialisté. 🙂
Zkuste si na chvíli představit, že byste si k sobě měli najít někoho, kdo vám pomůže s vaší prací. Dejme tomu, že by vám přišlo 100 životopisů. Které budete číst? Ty, kde vám uchazeč píše něco o sobě a o tom, proč by s vámi chtěl pracovat? Nebo ty, kde najdete akorát prázdný mail a nějakou přílohu s životopisem?
Věřte mi, že HRisté za svou praxi vidí životopisů a motivačních dopisů tolik, že už z dálky poznají, že měníte jen oslovení a název pozice. Když si s tím nedáte práce vy, proč by si ji měli dát oni?
Věřte, že motivovaný kandidát, je pro většinu firem důležitější než nejzkušenější kandidát, takže se vykašlete na šablony s prázdnými frázemi a napište jim něco upřímně o sobě.
Ať vám to jde od ruky, krásný den
Petra