Strukturovaný životopis už pravděpodobně pro většinu pozic stačit nebude. Jak napsat kvalitní životopis, který personalisty zaujme?
Dřív stačil strukturovaný životopis obsahující vaše kontaktní údaje, vzdělání a přehled vaší praxe. Dnes je ale na trhu práce jiná situace. Na stejnou pozici se možná přihlásí stovky dalších kandidátů. Jak mezi nimi vyniknout a jak zaujmout se dočtete v dnešním článku.
V dnešní době už nestačí pouze to, co umíte. Informace se mění takovým tempem, že není reálné si s danou znalostí delší dobu vystačit.
Daleko důležitějšími kritérii pro úspěch se tedy stává:
Firmy si budují firemní kulturu, kterou staví na vydefinovaných vizích a hodnotách a hledají k sobě jedince, kteří se budou s danými hodnotami ztotožňovat. I z tohoto důvodu se to, jací jste, stává minimálně stejně důležité jako to, co umíte.
Pokud pro psaní životopisu deset let starou šablonu, pravděpodobně s tím u náborářů moc nepochodíte.
TIP: Při psaní životopisu je potřeba si uvědomit, že právě to, jaké informace do životopisu uvedete a jak je seřadíte, ukáže vaši schopnost rozlišit důležité od méně podstatného.
U životopisu je důležitý obsah a uvedené informace, ale také to, jak na první pohled vypadá. Pokud váš životopis tvoří odstavce obsáhlého textu, který je psaný drobným písmem a v nejhorším možném případě ještě zarovnaný do bloku, nikdo to nebude celé číst.
Aby se náborář ve vašem CV lépe orientoval a rychle našel, co hledá, je důležité přemýšlet nad hodnotou informací a pracovat s ní.
TIP: Průzkumy uvádí, že při prvním rychlém náhledu personalisté stráví nad jedním životopisem pouze 5 vteřin. Proto je důležité, aby hned v úvodu našli, co hledají.
Odrážky jsou super, na dlouhý sloh není nikdo zvědavý, ale pozor, ať se při snaze o maximální stručnost a přehlednost neztratí význam.
TIP: Pozor na věty typu: „Účast na náborových akcích.“ Co z toho má náborář přesně pochopit? Jaká byla kandidátova role? Pozorovatel, zapisovatel, připravil podklady, vedl pohovor, školil se? Pozor také na slova jako „podílení se“ „spolupráce s“ apod.
Jak už jsme si v úvodu řekli, pro nového zaměstnavatele není důležitý jen přehled vašich zkušeností, ale co mu můžete přinést, co umíte, jaké jsou vaše silné stránky a jací jste osobnostně.
TIP: Jak napsat životopis? Myslete na to, že otázky, které budou na pohovoru padat se odvíjí od informací, které jim prostřednictvím svého životopisu poskytnete. Takže pokud se o něčem na pohovoru bavit nechcete, pak je dobré na to v životopisu neupozorňovat.
Najděte si na internetu šablonu, která maximálně odpovídá vaší pozici, případně oboru, projděte si požadavky z inzerátů a ty nejdůležitější do životopisu zapracujte.