Ladíte svůj životopis do nejmenšího detailu, jelikož chcete budoucího zaměstnavatele zaujmout na první pohled. Pak se zaseknete – vložit do svého životopisu fotku nebo ne? Prostudujete pár chytrých článků na webu a zjistíte, že jsou názory dost protichůdné. Co náborář, to názor. Kdy by měla fotka v životopisu rozhodně být a kdy raději ne?
V úvodu si pojďme říct, že v každé zemi platí jiná pravidla. V Británii nebo USA vás fotka v CV může stát místo. Robot životopisy s fotkou rovnou vyřadí, aby nedocházelo k diskriminaci. V České republice zatím bohužel/bohudík takové roboty nemáme, i tak zde platí nějaká pravidla.
V první řadě je dobré zvážit, o jaké pozice se plánujete ucházet. Pokud se bude jednat o reprezentativní pozice typu: recepční, asistentka, promotér, obchodní zástupce nebo například manažerské pozice, náboráře bude rozhodně zajímat, jak vypadáte.
Nejde o to, že by hledali modelku, ale o reprezentativní vzhled, který se slučuje s hodnotami dané společnosti.
Říkáte si, já budu sedět v kanclu, tak se mě to netýká? I tak fotku zvažte. Mozek zpracovává vizuální podněty daleko lépe než prostý text. Fotka na náboráře přenese nějaké emoce (o tom, jak s nimi pracovat, se budeme věnovat dále v článku), díky kterým si vás spíš zapamatují.
Náborář může mít v jednu chvíli na starost desítky (někdy i stovky) životopisů. Udržet si přehled v takovém objemu není snadné.
Naše šéfová Petra rozjela na LinkedInu bouřlivou diskuzi, když vznesla dotaz do pléna, zda fotka do CV patří nebo ne. V naší anketě reagovalo během pár dnů stovky lidí, příspěvek shlédlo přes 25 000 lidí a do komentářů se jich zapojilo přes 200.
Pro fotku v CV byli lidé zejména z oblasti náboru, případně ti, kteří zastupují vedoucí pozice. Argumentovali slovy, že si profil lépe zapamatují. Fotka dokresluje informace v CV a zdůrazňovali, že vzhled kandidáta na fotografii nijak neovlivňuje jejich výběrový proces.
Proti byli lidé zejména z oblasti IT, dále z technických a analytických pozic. Dle jejich názoru vzhled nehraje významnou roli. Důraz kladli primárně na informace obsažené v životopisu.
Hlásíte se na pozici TOP manažera/manažerky? Pak zvolte fotografii decentnějšího, profesionálnějšího ražení. Ucházíte se na pozici promotérky/hostesky? Zde můžete popustit trochu uzdu fantazii.
Hledáte místo ve start-up firmě? Opět si můžete dovolit zvolit méně formální fotku. Konzervativnější instituce (státní a veřejná správa, bankovnictví, finance, právní a daňové kanceláře) vás mohou za nevhodnou fotografii okamžitě vyřadit z výběrového řízení.
Ideálním místem pro fotografii je horní roh. Zda pravý nebo levý zvažte dle fotky. Vždy by měl váš pohled směřovat do životopisu nikoliv ven. Pohled pak působí nepřítomně.
Určitě do CV nevkládejte fotografii zabírající plochu celé A4. A zcela určitě neposílejte fotografii jako speciální přílohu v reakci na pozici (není-li to přímo žádáno v inzerci).
Správná velikost vložené fotografie neexistuje. U kreativních pozic si můžete dovolit větší rozměr, u ostatních pozic by měl hrát hlavní roli text.
Nad mnoha poznámkami v tomto článku jste se možná pousmáli. Pokud si myslíte, že takovéto fotky nemůže nikdo do svého CV přidat… Věřte, že může. Každý personalista by mohl dát k dobru svou vlastní sbírku nepovedených fotografií z životopisů.
Pravdou zůstává, že klíčové jsou uvedené informace o vás a vaší profesní zkušenosti. Pokud ale zvolíte expresivní fotku, která svou extravagantností zaujme víc, než by bylo zdrávo, určitě pobavíte celou kancelář, ale pozvánka k pohovoru z toho pravděpodobně nebude.
Zajímá vás například, jak probíhá výběrové řízení do Zásilkovny a jak se dívají na fotky v životopisech? Vyzpovídali jsme jejich šéfa HR. ↓ ↓
Pokud hledáte práci, sledujte náš blog, pravidelně přinášíme novinky z trhu práce a rozhovory s náboráři.
Vaše Lucka