„Dnes končím!“ Jak najít tu správnou motivaci ke změně zaměstnání

Před třemi lety jsem jezdila každý den unavená, vyčerpaná a nešťastná z práce. Daleko horší byl ale fakt, že jsem ve stejném stavu jezdila i ráno do práce…

Dnes je všechno jinak. Šťastná do práce, naplněná z práce a svým klientům pomáhám najít totéž.

,,Nemůžeš dělat věci pořád stejně a čekat jiný výsledek“

Velmi často se setkávám s tím, že lidé chtějí novou práci, ale bojí se dát výpověď. V 90% to dopadne tak, že zůstanou v původním zaměstnání, jelikož jim dojde síla táhnout to na dvě strany. Hledání práce vyžaduje nějaký čas a úspěch na pohovoru zase značnou energii. Tu pochopitelně nemůžete mít, když před každým pohovorem řešíte, na co se tentokrát vymluvíte, aby nikdo nezjistil, že se poohlížíte po nové práci.

Dalším úskalím je výpovědní lhůta. Pokud nejste fundovaný specialista ve svém oboru, pravděpodobně na vás žádný zaměstnavatel čekat dva měsíce nebude.

Pokud vás práce dlouhodobě nenaplňuje a není žádná vyhlídka, že by se něco mělo změnit, ukončete to!

Žijeme jenom jednou a byť to tak někdy může vypadat, život opravdu není o tom, chodit do práce a platit nájem. Věřte mi, že v momentě, kdy podáte výpověď, se vám obrovsky uleví.

Největší strach je většinou úplně absurdní. Většina lidí se bojí podat výpověď. Málokdo je ale schopný říct, co by se mohlo stát horšího, než to, že jste teď každý den nešťastní. Že si jinou práci nenajdete, že je to všude stejné… Ruku na srdce, věříte tomu? Nestálo by spíš za to, to vyzkoušet? Myslím, že ano, protože pokud to nezkusíte, nikdy to nezjistíte.

Nejste si jistí, zda je správné práci změnit?

Mám pro vás jednoduchý test. Vyplňte následující kolonky.

Vyplnili jste něco do prvního sloupečku? Super!

Máte něco ve druhém? Fajn, s tím se dá pracovat.

Souhlasíte s výrokem v posledním sloupci? PODEJTE VÝPOVĚĎ!

Věřte mi, že stresovat se, není nic normálního, byť mám pocit, že se to poslední dobou stává spíše trendem. Dlouhodobý stres velmi nepříznivě ovlivňuje naše zdraví a hlavně i náš osobní život. Ještě jsem neviděla nikoho, kdo by byl nešťastný v práci a doma žil spokojený život.

Někdy stačí začít se soustředit sám na sebe a najít správnou motivaci

Vykašlete se na to, co vám říkají lidé kolem vás, ať už vás ke změně nabádají, nebo vám ji naopak rozmlouvají. Uvědomte si, že jsme každý úplně jiný a i kdyby vám radil váš nejbližší přítel, pořád vidí jen pár procent vašeho příběhu… Vyslechněte si názory, promyslete je, ale rozhodujte se sami.

Dřív jsem se snažila chodit si za někým pro radu, ve výsledku jsem se ale cítila ještě hůř, protože jsem se místo pochopená cítila spíš manipulovaná, teď to nemyslím nijak zle, každý váš blízký s vámi má určitě jen ty nejlepší úmysly, jen často hodně zkreslené svým vlastním úsudkem.

Někdy pomůže změna prostředí

Když změníte prostředí a alespoň na pár dní opustíte běžné rutinní činnosti, uvidíte věci jinak. Někdy je právě tento odstup důležitý, buďte chvilku jen sami se sebou a uvidíte, že se vám o tom bude přemýšlet hned lépe.

I když se rozhodnete, pochybnosti přijdou – nenechte se zlomit

Podat výpověď většinou není rychlá záležitost. Pravděpodobně budete muset dodržet nějakou výpovědní lhůtu a s přibývajícím časem můžete začít pochybovat o tom, zda jste udělali správné rozhodnutí. Potkala jsem pár klientů, kteří nakonec výpověď stáhli.  Věřte mi, že toho velmi brzy začali litovat.

Co říkají čísla?

Nedávno jsem byla na přednášce Tomáše Ervína Dombrovského z LMC, který mluvil o tom, jak jsou lidé spokojeni ve své práci a co jsou nejčastější důvody toho, proč končí.

Z průzkumu vychází, že za uplynulých 12 měsíců práci změnilo 19% lidí, velmi povzbudivé je, že 71% z nich uvedlo, že změna byla jednoznačně k lepšímu.

Jako nejčastější důvody nespokojenosti v současném zaměstnání uvádí:

,,Today I have the power to change my story.“

Pamatujte, že to, co uděláte dnes může zlepšit všechny vaše zítřky. ♥

Máte strach z pohovoru nebo celkově ze změny zaměstnání? Pomůžeme vám.

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.