Jak napsat motivační dopis do státní správy

Motivační dopis ano či ne? Toť otázka… obzvlášť, když se jedná o státní správu. Nejprve doporučuji důkladně přečíst vyhlášené výběrové řízení. Píše se v něm, že motivační dopis požadují, nebo se o něm nikde nikdo nezmiňuje? Pokud ho vyžadují, odpověď je jasná. Pokud v inzerátu není zmiňován, rozhodnutí je na vás. 

Osobně vnímám motivační dopis jako příležitost oslovit personalistu ještě dřív, než si otevře můj životopis. A pokud je motivační dopis dobře napsaný, personalista už váš životopis může shlédnout jen zběžně, a to jen pro ověření, zda splňujete základní požadavky.

TIP: Já osobně motivační dopis psala vždy, když jsem se ucházela o pozice, na kterých jsem ještě nepracovala. Motivační dopis je ideální prostor, kde můžete objasnit vše, co není na první dobrou z životopisu patrné.

Jak by měl motivační dopis do státní správy vypadat

Velmi záleží na tom, kam a na jakou pozici se hlásíte. 

Jinak by měl vypadat motivační dopis analytika, který se zajímá spíš o data a jinak by měl vypadat motivační dopis člověka, od kterého se očekává, že bude psát (ať už se jedná o psaní mailů nebo tiskových zpráv).

Já osobně upřednostňuji, když i motivační dopis obsahuje formality. Ať se vám to líbí nebo ne, ve státní správě jsou formality na denním pořádku.

Do motivačního dopisu uveďte:
  • Adresu příjemce – tedy toho, kdo výběrové řízení vyhlásil. Personalista uvidí, že píšete skutečně jemu.
  • Vaše adresa – pro případ, že by vám personalista zasílal nějaké materiály poštou. 
  • Pak pokládám za nezbytné uvést datum, kdy motivační dopis píšete. 
  • Správné oslovení personalisty. Už nevědomky tím personalistu vtahujete do pomyslného rozhovoru. Kdo by si nechtěl přečíst pár řádků, když je v úvodu jeho jméno
  • Samotný obsah by neměl překročit tři odstavce.
  • Na závěr patří poděkování, pozdrav a váš podpis.

TIP: Když ukážete již v motivačním dopise, že vám není formální styl komunikace cizí, a že znáte náležitosti úřední korespondence, tím líp pro vás.

Co napsat do motivačního dopisu

Jak už jsem zmiňovala, samotný obsah by neměl být delší než tři odstavce, i jeden ale bohatě vystačí. Personalista nemá čas, ani chuť číst román. Proto buďte struční a srozumitelní. 

Motivační dopis do státní správy by měl obsahovat:

  • Proč jste si vybrali inzerát / proč stojíte o dané místo.
  • Proč si myslíte, že jste tím nejlepším kandidátem.
  • Možnost objasnit svou motivaci nebo důvody, které vás vedou ke změně (např. proč ze soukromého sektoru do státní správy).

Opravdu stačí pár vět, nemusíte vymýšlet dlouhý sloh. Jen aby personalista věděl, že o místo skutečně stojíte a víte, co daná práce obnáší.

Chápu, že doba je těžká a vím, jaké to je, když objevíte inzerát, který vás skutečně zaujme. S reakcí na nabídku určitě dlouho neotálejte, ale neukvapte se. Nejprve si vše srovnejte v hlavě, uvědomte si, co přesně chcete sdělit. Buďte pozorní, zkontrolujte hrubky a pozor na automatickou korekturu ve Wordu. Věnujte motivačnímu dopisu stejnou pozornost, jakou byste věnovali dopisu, který píšete člověku, na kterém vám záleží. Buďte konkrétní a vyvarujte se prázdným frázím.

Jak zvýšit úspěšnost vašeho životopisu i motivačního dopisu?

Většina lidí věnuje hledání nové práce nedělní večer, pondělí a úterý, od středy dochází k útlumu v počtu reakcí a v pátek nebo v sobotu jich přijde opravdu minimum. Personalista má po víkendu zahlcený email a vše zpracovává pod větším tlakem.

TIP: Pokud svůj životopis odešlete v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek, ideálně v čase pracovní doby tedy (9 – 16 hodin) existuje větší pravděpodobnost, že si personalista vaši žádost pozorněji přečte. 

Pátek příliš nedoporučuji, většina lidí už se vidí doma a má tendenci odkládat vše, co nehoří až na pondělí. Pokud by vás zajímal můj motivační dopis, se kterým se mi podařilo získat tuto práci, najdete ho zde.

Držím vám palce, Kristýna

Jsem úředník tělem i duší, pracuji ve státní sféře už 17 let. Poznala jsem práci na úřadech, na soudu i na ministerstvu. Ve svých článcích vás se státní sférou seznámím a poradím, jak zde získat práci.