Motivační dopis ano či ne? Toť otázka… obzvlášť, když se jedná o státní správu. Nejprve doporučuji důkladně přečíst vyhlášené výběrové řízení. Píše se v něm, že motivační dopis požadují, nebo se o něm nikde nikdo nezmiňuje? Pokud ho vyžadují, odpověď je jasná. Pokud v inzerátu není zmiňován, rozhodnutí je na vás.
Osobně vnímám motivační dopis jako příležitost oslovit personalistu ještě dřív, než si otevře můj životopis. A pokud je motivační dopis dobře napsaný, personalista už váš životopis může shlédnout jen zběžně, a to jen pro ověření, zda splňujete základní požadavky.
TIP: Já osobně motivační dopis psala vždy, když jsem se ucházela o pozice, na kterých jsem ještě nepracovala. Motivační dopis je ideální prostor, kde můžete objasnit vše, co není na první dobrou z životopisu patrné.
Velmi záleží na tom, kam a na jakou pozici se hlásíte.
Jinak by měl vypadat motivační dopis analytika, který se zajímá spíš o data a jinak by měl vypadat motivační dopis člověka, od kterého se očekává, že bude psát (ať už se jedná o psaní mailů nebo tiskových zpráv).
Já osobně upřednostňuji, když i motivační dopis obsahuje formality. Ať se vám to líbí nebo ne, ve státní správě jsou formality na denním pořádku.
TIP: Když ukážete již v motivačním dopise, že vám není formální styl komunikace cizí, a že znáte náležitosti úřední korespondence, tím líp pro vás.
Jak už jsem zmiňovala, samotný obsah by neměl být delší než tři odstavce, i jeden ale bohatě vystačí. Personalista nemá čas, ani chuť číst román. Proto buďte struční a srozumitelní.
Opravdu stačí pár vět, nemusíte vymýšlet dlouhý sloh. Jen aby personalista věděl, že o místo skutečně stojíte a víte, co daná práce obnáší.
Chápu, že doba je těžká a vím, jaké to je, když objevíte inzerát, který vás skutečně zaujme. S reakcí na nabídku určitě dlouho neotálejte, ale neukvapte se. Nejprve si vše srovnejte v hlavě, uvědomte si, co přesně chcete sdělit. Buďte pozorní, zkontrolujte hrubky a pozor na automatickou korekturu ve Wordu. Věnujte motivačnímu dopisu stejnou pozornost, jakou byste věnovali dopisu, který píšete člověku, na kterém vám záleží. Buďte konkrétní a vyvarujte se prázdným frázím.
Většina lidí věnuje hledání nové práce nedělní večer, pondělí a úterý, od středy dochází k útlumu v počtu reakcí a v pátek nebo v sobotu jich přijde opravdu minimum. Personalista má po víkendu zahlcený email a vše zpracovává pod větším tlakem.
TIP: Pokud svůj životopis odešlete v úterý, ve středu nebo ve čtvrtek, ideálně v čase pracovní doby tedy (9 – 16 hodin) existuje větší pravděpodobnost, že si personalista vaši žádost pozorněji přečte.
Pátek příliš nedoporučuji, většina lidí už se vidí doma a má tendenci odkládat vše, co nehoří až na pondělí. Pokud by vás zajímal můj motivační dopis, se kterým se mi podařilo získat tuto práci, najdete ho zde.
Držím vám palce, Kristýna