Ruku na srdce, kdo v dnešní době, která je tak přesycená informacemi, čte? Tím myslím opravdu v klidu a pozorně čte? Naučili jsme se podvědomě rychle třídit a screenovat informace, v textech hledáme nadpisy, odrážky, zvýrazněné bloky. To stejné dělají personalisté s vaším životopisem.
Často se setkávám s tím, že spousta uchazečů ve snaze popsat to nejlepší ze sebe, životopis zahltí množstvím informací, které nejsou pro danou pozici/ danou firmu vůbec důležité.
Tak jsem pro vás vybrala 5 nejdůležitějších bodů, na které byste si měli dát pozor.
První a jednoznačně nejdůležitější bod… Divili byste se, kolik uchazečů vloží do životopisu chybné telefonní číslo, pracovní email, přesto, že už ve firmě nepracuje, nebo email s intimní (čtěte spíš infantilní) přezdívkou.
Mluvte stejným jazykem! Podívejte se, jak je napsaný inzerát, na který chcete reagovat, jaké požadavky na ideálního kandidáta mají a ujistěte se, že je všechny ve vašem životopisu rychle najdou. Dále se snažte všechny pozice, na kterých jste doposud pracovali, co nejpřesněji pojmenovávat. V menší firmě nemusí rozumět tomu, co znamenal váš trojslovný nicneříkající anglický název pro přehlednost shrnutý do nějaké zkratky. 🙂
Pokud hledáte práci v jiném oboru, než ve kterém máte aktuálně zkušenosti, nečekejte, že si personalisté domyslí, proč chcete obor měnit. Chápu, že si praxi nevymyslíte, přesto se jim snažte maximálně popsat, kdo jste a co umíte, jaké jsou vaše přednosti. Tyto informace můžete klidně vypsat do krátkého odstavce, který nazvete např. „o mně“ nebo „kdo jsem“.
To, že máte skvělé zkušenosti ještě pořád neznamená, že jste ten, koho hledají! Bude tam dalších 100 lidí, kteří si myslí to stejné. Často v životopisech vidím, že lidé místo sebe popisují, čím se zabývá jejich firma, nebo jaké obory se dají studovat na dané škole.
Zamyslete se, jak vypadal váš běžný den, co bylo nejčastější náplní práce. Jaké byla vaše zodpovědnost a co se vám podařilo. Zkušenosti řaďte od těch nejpodstatnějších po ty nejvíce obecné.
Nepopisujte v CV školení a kurzy, které vás nebavily, nic vám nepřinesly, jsou tak staré, že už ani nevíte, co se tam probíralo. 🙂 Nezahlcujte irelevantními informacemi.
Co se týká vlastností a dovedností, je to moje nejoblíbenější část životopisu. Je to přehledný odstavec ideálně v odrážkách, kde vypíchnete to nejdůležitější o vás.
Pozor na vlastnosti jako: komunikativnost, organizační schopnosti, flexibilita… Používá je většina uchazečů a pro personalisty jsou to spíš prázdné výrazy. Neříkám, že je nemůžete použít, pokud opravdu patří mezi vaše silné stránky, jen je doplňte o nějaké originálnější, ať opravdu zaujmete.
První dojem podruhé neuděláte a pamatujte, že ten, kdo tady bude dělat první dojem nebudete vy, ale váš životopis! Když napíšete, že perfektně ovládáte MS Word a životopis bude příšerně naformátovaný… Můžete hádat, co si o tom budou myslet. Nebo když se např. ucházíte o nějakou kreativní pozici (grafik, designér apod.), ukažte svou kreativitu už ve svém CV. Vždyť to je vaše vizitka. Inspirujte se na internetu, vyhledejte si nějaké hezké šablony a nebojte se být sami sebou.
Před odeslání CV nezapomeňte soubor správně pojmenovat ideálně „životopis Jméno Příjmení“ a vždy posílejte ve formátu PDF.
Pokud si chcete práci výrazně ulehčit, doporučujeme zvolit kvalitní šablonu.
Spousty hezkých šablon ke stažení najdete přímo u nás na webu.
Držím palce, ať se pozvánky na pohovory jen hrnou!