Jak si na pohovoru vyjednat požadovaný plat

Ptát se na pohovoru, jaký bude váš nástupní plat, není úplně nejvhodnější. Přitom právě platové ohodnocení je jedno z nejdůležitějších motivačních kritérií. Aby vás práce bavila a naplňovala, potřebujete být adekvátně ohodnoceni. Fajn tým kolegů vám nejspíš účty nezaplatí.

Nejčastější chyba, proč si uchazeči neumí vyjednat požadovaný plat, je falešné přesvědčení, že zaměstnavatelé touží po výkonném, ale skromném uchazeči. Většina uchazečů si také myslí, že vyjednávání je něco nepatřičného. Zbytečná skromnost, nesebevědomé vystupování a nedůvěra ve své schopnosti pak vedou k tomu, že práci dostanete, ale nejspíš z toho ani dlouho nebudete mít radost.

O jaké mzdě se na pohovoru bavíme?

Vždy uvádějte požadovaný plat v hrubé mzdě. Věřte mi, že šéf ani personalista, nejsou účetní, aby věděli, jaká je vaše sleva na dani, kolik máte dětí apod. Je jim v podstatě jedno, kolik vám bude chodit na účet. Stejně tak, jako vám je jedno, kolik za vás zaplatí zaměstnavatel odvody státu.

Málokdo ví, že zaměstnavatel platí státu za své zaměstnance daleko víc, než jen hrubou mzdu. V České republice se pohybuje průměrná mzda okolo 30 000,- Kč. Pokud nemáte položky, které by vám snížily daň, přijde vám na účet 22 740,- Kč. A kolik budete stát firmu? Celkem 40 200,-. Kalkulačku pro snadný výpočet hrubé mzdy najdete zde.

Co si zjistit před pohovorem?

Dříve, než dojde k nějakému vyjednávání, musíte vědět, co si chcete vyjednat a zda je to reálné. Jak tedy na to? Sami musíte nejlépe vědět, jaký plat je pro vás motivační.  Doporučuji vám, abyste si stanovili minimální částku, která je pro vás akceptovatelná a částku, se kterou byste byli opravdu spokojení. Např. min. 30 000,- a spokojený budu s 35 000,-.

Zda je vaše představa o platu reálná, nejlépe zjistíte srovnáním platů. Na internetu existuje několik srovnávačů, které zohledňují dosažené vzdělání, zkušenosti, velikost firmy, kraj apod. a spočítají vám průměrný plat pro danou pozici. Porovnat plat si můžete např. zde, nebo zde.

Důležitá poznámka pro ženy: Česká republika se řadí na předposlední místo v Evropě na žebříčku nerovnosti platů. Muži berou na stejné pozici v průměru o 22% více než ženy se stejnou kvalifikací. Takže prosím všechny ženy, aby si daných 22% ke svému výpočtu teď hned přičetly!

Jak postupovat na pohovoru?

Prostor pro vyjednávání si musíte připravit. Pokud zaměstnavatele ničím nezaujmete, nejspíš nebudete mít o čem vyjednávat. Nepodceňte tedy přípravu na pohovor. Pamatujte, že pokud vás zaměstnavatel bude opravdu chtít, na platu se vždycky domluvíte.

  • První musíte prodat sami sebe, své schopnosti a zkušenosti. To je to, co každého zaměstnavatele zajímá, co firmě přinesete a jaký problém jim vyřešíte.
  • Nezapomeňte zmínit vaše dosavadní úspěchy a invence, kterých se vám podařilo docílit.
  • Ukažte, že se nebojíte makat! Tím narážím na pohyblivou složku mzdy.
  • Pamatujte, že otázku platu vždy otevírá personalista. Nikdy s tím nezačínejte sami, kdyby na plat během pohovoru nedošlo, pak ho budete řešit až v druhém kole.
  • Nikdy, opravdu nikdy, neodkrývejte vaše stanovené platové rozmezí. Řeknete-li zaměstnavateli, že byste si představovali 30 000,- – 35 000,-, dopadne to tak, že dostanete 28 000,-  a po zkušebce se uvidí. (Pro méně zkušené: „se uvidí“ znamená, že budete muset znovu přijít sami za šéfem a vysvětlovat mu důvody, proč by vám měl přidat.)
  • Pozor na řeč těla! Uhýbání pohledem, nervózní pohyby rukou. Pokud z vás zaměstnavatel ucítí, že tu práci potřebujete, asi si toho moc nevyjednáte.
  • Říkejte si o plat, na který si věříte! Pokud sami neuvěříte tomu, že si požadovaný plat zasloužíte, jak o tom chcete přesvědčit někoho dalšího?
  • Pokud si řeknete o konkrétní částku, budete působit sebevědomě. Ale nezjistíte, zda jste se nepodcenili a zda by vám zaměstnavatel nenabídnul více.

Univerzální návod, jak si plat vyjednat neexistuje. Každý jsme jiné povahy a to, co funguje jednomu, nemusí fungovat vám. Pozor na to, co vám radí kamarádi. Silácké řeči typu: ,,Já být tebou, bych pod 40 000,- nešla.“, totiž nejčastěji uslyšíte od toho, kdo bere 25 000,- a je rád, že má vůbec to.

Jak tedy na to?

Dejme tomu, že byste chtěli plat třeba 35 000,-. Pamatujte, že i kdyby vám budoucí zaměstnavatel mohl požadovaný plat dát, bude to chtít vždy trošku snížit, aby měl poslední ,,šéfovské“ slovo. Takže si plácnete třeba na 33 000,-. Pokud tedy opravdu chcete 35 000,-, odprezentujte, že chcete 37 000,-. Pak je pravděpodobné, že si plácnete a obě strany budou spokojené.

Zároveň mějte vždy jasně stanovenou minimální výši platu, ať neodkývete něco, čeho byste později litovali.

Někdy je opravdu těžké odhadovat, jaké má zaměstnavatel pro danou pozici platové rozpětí. Pokud tedy nechcete být moc konkrétní a chcete, aby zaměstnavatel odkryl karty jako první, doporučuji jít na to třeba takto:

,,Před pohovorem jsem si zjišťoval spoustu informací o vaší firmě a vzhledem k současné situaci na trhu práce si myslím, že by měl kandidát s mými zkušenostmi dostat plat 32 000,- až 38 000,-. Já mám navíc zkušenosti A, B, C, D. S podobnou prací mám zkušenosti, takže si myslím, že patřím spíše k té horní hranici.“

Buďte připraveni dále argumentovat

Pokud zaměstnavateli řeknete: ,,Představoval bych si 35 000,-.“, může následovat reakce typu: ,,35 000,- … to je spousta peněz…“ Pokud bude z vaší strany následovat dlouhá odmlka, nejspíš to nedopadne. Buďte připraveni a řekněte: ,,Ano, to je spousta peněz a já podle toho hodlám pracovat / mé zkušenosti tomu odpovídají.“ Při vyjednávání buďte vždy milí a zdvořilí. Pokud se budete stavět do opozice a říkat: ,,Není to spousta peněz, já si to zasloužím, už 5 let jsem nedostal přidáno…“ Asi ještě dlouho přidáno nedostanete. 🙂

Pokud jednáte s personální agenturou, která zaměstnavatele zastupuje, nebojte se a klidně přitlačte. Pokud cítíte, že se personalistovi líbíte, je pro to velký prostor. Budoucímu zaměstnavateli vás totiž ,,prodá“ právě personalista, který v tom má na rozdíl od vás daleko větší praxi a jeho provize se často odvíjí od vašeho platu.

 A jak se na to dívá zaměstnavatel?

Každý zaměstnavatel má pro danou pozici platové rozmezí. Je schopný přijmout například absolventa, kterého bude muset zaškolit a bude trvat delší dobu, než bude podávat 100% výkon, takže dostane nejnižší plat. Stejně tak může přijmout někoho zkušeného, kdo vykonával téměř totožnou práci pro konkurenci. Takovému uchazeči klidně zaplatí i o 10 000,- víc. Jaké rozmezí má pro vaši pozici, se pochopitelně nedozvíte. Obecně platí, že zaměstnavatelé neradi dávají maximální možný plat, protože se připraví o možnost vám plat dále zvýšit, pokud by to bylo potřeba.

Pamatujte, že plat se vždy řeší pouze s kompetentní osobou. Pokud si vyjednáte lepší podmínky a hned první týden v práci se začnete kolegům vychloubat, že berete 40 000,- a oni třeba 28 000,-, kamarádi asi dlouho nebudete a šéfovi to také lepší den neudělá.

Závěrem si prosím uvědomte, že pravděpodobně vyjednáváte o svém ročním platu a každá 1000,- měsíčně znamená 12 000,- ročně. Pokud si nevyjednáte adekvátní podmínky na pohovoru, řešit je dodatečně bude ještě horší. Spousta firem má navíc přesně stanovená pravidla pro zvyšování platů např. po uplynutí zkušební lhůty, při změně pozice, převzetí větší zodpovědnosti atd. Pokud nejste velký vyjednavač a nabízený plat pro vás není zajímavý, raději se ještě poohlédněte po jiném místě.

Nepodceňujte se, i kdybyste si řekli o plat, který třeba dané pozici neodpovídá a kvůli tomu by vás nepřijali, nejspíš jste o nic nepřišli, protože by vás práce za neodpovídající plat stejně dlouho nenaplňovala. 🙂

Držím vám palce a ráda se s vámi potkám na osobních konzultacích. 🙂

Konzultantka profesního rozvoje a zakladatelka společnosti Mám pohovor s.r.o. Práce není "jenom" práce. Může vám to změnit život. K lepšímu... k horšímu... volba je jen na vás.
Komentáře