Jaké oblečení vám na pohovoru zajistí vyšší plat (návod pro ženy)

Přijďte na pohovor v hezkém padnoucím oblečení, vystupujte jako profesionálka a vyjednejte si vyšší plat.

Zní vám to jako sci-fi? Myslíte si, že jsou vaše znalosti a schopnosti důležitější? Opak je pravdou! Průzkumy ukazují, že uchazeči, kteří ví, jak se správně obléct a jak správně vystupovat, si dokážou vyjednat daleko lepší pracovní podmínky a jejich nástupní plat je v průměru o 12% vyšší než u ostatních uchazečů.

Tak začínal náš předchozí článek, ve kterém jsme společně s módní konzultantkou Sandrou Brožovou radily mužům, jak se správně obléct na pohovor. Pro jednou jsme jim daly přednost a to hlavně proto, že jsme tak nějak tušily, že kapitola pro ženy bude poněkud obsáhlejší.

No, co si budeme povídat, my ženy máme přece jen širší škálu, ze které můžeme vybírat. A díky oblečení a líčení můžeme působit tak, jak zrovna potřebujeme. Tak proč toho nevyužít třeba právě na pohovoru!

V úvodu mi dovolte ještě jednou představit naši hlavní hrdinku Sandru, pro ty z vás, které nečetly předchozí článek. 🙂

Sandra Brožová, módní konzultantka, která vyměnila automobilový průmysl za módní poradenství a to jí změnilo život. Dnes Sandra mění životy i ostatním lidem a to doslova.

Sandra Brožová módní konzultantka

,,Lidé často podceňují psychologický přesah oblečení a neuvědomují si, jak je to důležité. První dojem podruhé neuděláte! Není to jen o tom, jak vypadáte, ale hlavně o tom, jak se cítíte. Dobře padnoucí oblečení vám dodá potřebné sebevědomí a může vám pomoci získat přirozenou autoritu. Párkrát se uvidíte v zrcadle a začnete sami sebe vnímat naprosto jinak. Věřte mi, že i vaše okolí si brzy všimne změny a to nejen té vizuální. Svému klientovi jsem pomohla změnit šatník a velmi brzy se dočkal významného povýšení.“ říká Sandra.

Ukázka, jak může taková proměna vypadat. 

Sandro, v úvodu opět klasická otázka. Existuje nějaký univerzální návod, jak se obléct na pohovor? Něco, čím se nedá nic pokazit?

Univerzální návod bohužel zatím nemám. Za mě je určitě potřeba, aby se žena cítila sama sebou. To je tu zmíněno několikrát a je to opravdu důležité. Pokud nejsme sami sebou, je to z nás cítit a jde to i vidět.

Co když nejsem zrovna lodičkový a sukýnkový typ?

Není nezbytně nutné mít sukni, lodičky a natočené lokny, jestli to není váš styl. Pokud jste spíše sportovní typ, ideální varianta bude sportovní elegance. Kalhoty, klidně 7/8 délky, halenku nebo bílou košili a eventuálně dobře padnoucí sako. Tady lze určitě sáhnout po nějakém zajímavém střihu, například mohou být tříčtvrteční rukávy a k úzkým kalhotům je varianta delšího “maxi” saka. K tomu celému decentní hodinky, drobnější náušnice a můžete vyrazit.

Samozřejmě pokud jste lodičkový typ, je to také dobře. Dejte si pozor na souměrnost outfitu. Pokud máte sukni nad kolena (což je OK tak maximálně 5cm, kratší se určitě nehodí), tak volte vrchní část bez výstřihu, nemusí to být nutně rolák, ale halenku určitě více ke krku. Naopak, pokud máte delší sukni, nebo kalhoty, můžete mít trošku výstřih, ale stále bych se držela v rámci slušných mezí.

Manažerka nemůže vypadat jako asistentka!

Při výběru oblečení je důležité zohlednit pozici, na kterou se hlásíte. Pokud se ucházíte o pozici manažerky, nemůžete vypadat jako asistentka. Je velmi důležité, aby si vás už na pohovoru personalisté dokázali na dané pozici představit.

Co barvy? Jaké mám ideálně zvolit?

Kalhoty, sukni či sako můžete zvolit klidně v tmavších barvách, to můžete zkombinovat se světlou halenkou s jemnějšími vzory. Nebo naopak tmavá halenka a k tomu světlejší sako. Záleží v jakých barvách se cítíte lépe. Co se týká halenek a košilí, ideální jsou pastelové barvy: šedá, pudrová, modrá, korálová, meruňková. Raději bych vynechala neonové a syté barvy včetně červené. Pokud ale máte pocit, že potřebují oni vás a ne vy je, pak klidně i rudá (ideálně na jednom místě, ne jako Karkulka).

Líčení, vlasy a doplňky?

Ohledně líčení určitě decentně, ale rozhodně ano. Lehce oči (řasenka, eventuálně jemná linka). Trošku tvářenky a upravené obočí. Není potřeba na sebe dávat velké množství make-upu, ale málo která z nás vypadá tak bezchybně, aby vyrazila úplně nenalíčená. Bohužel. 😃

Co se týká vlasů, doporučovala bych zvolit jednodušší účes. Klidně si vlasy stáhněte do culíku či drdolu, alespoň vám nebudou nikde překážet.

U doplňků prosím myslete na to, že na pohovoru jde o vás a ne o to, jak umíte kombinovat doplňky. Vezměte si takové, na které jste zvyklá, určitě není potřeba vyrážet na nákupy. Ještě jsme neviděly nikoho, komu by náramky či náušnice vyhrály pohovor. 🙂

Celkově nedoporučuji odpoutávat pozornost kamkoliv od obličeje.

Myslím, že si bohatě vystačíte s decentními náušnicemi a hodinkami. Pokud chcete zvolit nějaký výraznější doplněk, tak určitě jen jeden. Plastové prstýnky prosím nechte doma. Pozor na kombinování kovů. Zlaté náušnice, stříbrné hodinky a bronzový náramek… to už by bylo opravdu moc.

Na co si dávat pozor? Čemu se raději vyvarovat?

Nebuďte zbytečně provokativní! Na pohovor se určitě příliš nehodí tílka a všechny topy s tenkými ramínky. Opatrně na podprsenku! Byť je teď velmi trendy nechat krajkovou podprsenku vykukovat zpod halenky, pamatujte, že personalisté na to nemusí mít stejný názor. Podprsenku si dobře vyberte, ať vám hezky sedí, nikde vás neškrtí a netvaruje vaše záda do prapodivních tvarů. Nejideálnější je zvolit podprsenku v tělové barvě. Žádné „pushupky“ a žádné výstřihy! 😀

Další velké téma: lodičky! Pokud je běžně nenosíte, kvůli pohovoru s tím určitě nezačínejte. Já osobně nejsem velký fanoušek balerýnek, raději bych volila nějaké hezké polobotky. Pokud lodičky, tak prosím nějaké „hodobožové“, žádné okopané podpatky!

Pokud zvolíte silonky, tak určitě matné a tmavé, ideálně ,,samodržky“, ať se zbytečně nepotíte.

A tvoje zlatá rada na závěr pro naše čtenářky?

Myslím, že u žen je velmi důležité sebepojetí. To, jak si je žena jistá sama sebou, může ovlivnit celý pohovor a může to být právě ten rozhodující faktor. Běžte na pohovor s tím, že 100% znáte svoji hodnotu a tu jdete odprezentovat.

A malá rada nebo upozornění na závěr! Pozor na nalepené cedulky zespod lodiček!! 😃

No a na co jsme si my dávaly na pohovorech pozor?

Já (Petra) jsem si vždy sepínala vlasy, pokud pohovor vedla žena. Pokud muž, tak jsem je nechala rozpuštěné. Taktika 😀

Sandra se mi zase svěřila, že když se jí náhodou před důležitou schůzkou zlomil nehet, zalepila si celý prst náplastí a raději by předstírala, že málem došlo k amputaci, než aby přiznala, že její nehty nejsou dokonalé. 😀

PS: S tím mám taky nějaké zkušenosti.


V závěru bych ráda poděkovala Sandře za rozhovor a společnosti Cavalier Made to Measure s.r.o. za jejich krásné fotografie.


Doufáme, že vám článek přinesl nějakou zajímavou inspiraci. Pokud se vám článek líbil, lajk nás potěší. Kdybyste se nás chtěli na cokoliv doptat, tak nám neváhejte napsat. A budeme rádi, když se s námi v komentářích podělíte o vaše taktiky, se kterými jste zaváleli na pohovorech. 😀

Krásný den Petra a Sandra!

Roky připravuji naše klienty na přijímací pohovory a právě díky tomu se s vámi můžu podělit o své zkušenosti a naučit vás, jak se k pohovoru dostat, jak uspět a vyjednat si požadované podmínky spolupráce. Každý rok se se mnou můžete potkat na veletrhu práce Profesia days, kde pravidelně přednáším. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu. :)
Komentáře