Kurzy a certifikáty mohou váš životopis vylepšit, ale také z vás udělat pěkného blbce

Psaní životopisu ve skutečnosti nemá daleko od přidávání postů na sociální sítě. Veškerý obsah nejprve musí projít filtry našeho ega, které pečlivě vyhodnotí, jestli publikovaný obsah vzbudí u ostatních to, co chceme, aby si o nás mysleli.

Do jaké míry se ale váš online život slučuje s tím opravdovým? Předpokládám, že asi moc ne. Když o tom tak přemýšlím, vlastně bych chtěla žít svůj instagramovej život… cestování, dovolená, zážitky, samá duha a mezi ní jednorožci. To, že byl výlet na bruslích spíš o pádech než o kochání se krajinou s větrem ve vlasech, by asi nikoho moc nezajímalo. 🙂

Proč přirovnávám psaní životopisu k sociálním sítím? Protože je to prakticky totéž. Je to vaše prezentace, vaše vizitka, která má dobře sloužit svému účelu – tedy vzbudit pozornost a zaujmout.

Stejně jako na sociálních sítích i zde platí, že ne vždy je dobré publikovat úplně všechno. A někdy méně znamená skutečně více. 🙂

Pozornost určitě nevzbudíte tím, že se z vašeho CV stane seznam názvů firem, škol a kurzů doplněných o váš telefon a email.

Vzhledem k tomu, že se celkovému psaní CV věnujeme celkem často, dnes si to pojďme vzít trošku podrobně. Kdybych totiž měla vybrat nejkontroverznější sekci CV, vybrala bych si definitivně sekci „KURZY A CERTIFIKÁTY“. V dnešním článku se vám pokusím vysvětlit proč.


Kurzy v životopisu a sbírání medailí

Školský systém, ve kterém jsme byli vzděláváni, nás připravoval na život, který už bohužel neexistuje. Z toho pravděpodobně pramení naše touha sbírat nejrůznější ocenění a medaile. Za medaili nás vždy někdo pochválil a ocenil naši snahu. To stejné tedy očekáváme od zaměstnavatelů, když jim ve svém životopisu popisujeme obsáhlý výčet absolvovaných školení.

Problém ale je, že zaměstnavatele nezajímá, jaký titul nám visí doma na stěně. Zaměstnavatele zajímá jediné – co můžeme firmě přinést.

V dospělém světě už nás nikdo nebude uznávat pro sesbírané papíry potvrzující to, že jsme se přece snažili a dřeli. Uznají to, když získané znalosti umíme použít v praxi a monetizovat je.

  • Do jaké míry vás hodinový kurz z roku 2009 promění v opravdového odborníka?
  • Co myslíte, že si bude nový zaměstnavatel myslet např. o rekvalifikačních kurzech z Úřadu práce, pokud ze zbytku CV zjistí, že jste v oboru, pro který jste se rekvalifikovali, stejně práci nesehnali?
  • Jak myslíte, že na něj budou působit interní školení, na které vás posílal bývalý zaměstnavatel? Co to říká o vaší snaze se vzdělávat, když budete mít v CV uvedené pouze kurzy, na které jste povinně museli?
  • Jak myslíte, že oslníte náboráře, když se vás zeptají, co jste si z kurzu, který uvádíte, odnesli zajímavého a vy si vzpomenete tak akorát na to, že tam neměli dobrý kafe.

Soustřeďte se na reálný přínos

Pokud už se ve svém životopisu rozhodnete uvádět sekci absolvovaných kurzů, ať dává smysl, proč ji tam máte. Zaměřte se na kurzy, které souvisí s pozicí, o kterou se ucházíte.

Uvedením relevantních kurzů zvýšíte svou odbornost. Navíc můžete dokázat, že se rádi vzděláváte. Fráze, že se rychle učíte nové věci, pak nabude úplně jiný význam.

Zajímejte se o novinky ve vašem oboru. Práce každého z nás se za posledních pár let pěkně posunula. Digitální a jazykové kompetence jsou pro dlouhodobé uplatnění na trhu práce absolutně klíčové.

Vyhledejte si tedy kurzy, které vám pomohou posunout váš životopis na jinou úroveň.

  • Jste asistentka? Zajímejte se o využití nových aplikací, které usnadní život vám i vašemu šéfovi.
  • Pracujete v HR? Rozšiřte si znalosti v oblasti marketingu. Práce se sociálními sítěmi už je často v HR klíčová dovednost.
  • Zastáváte pozici v managementu? Objevujte možnosti digitalizace procesů, které povedou ke zefektivnění práce a zvýšení výkonnosti týmu.
  • Pracujete s lidmi? Co si takhle vylepšit softové dovednosti, které vylepší jak komunikaci v týmu, tak spokojenost vašich klientů.

Myslete na to, že se vás na nějaký kurz náborář třeba zeptá… Proto uvádějte takové, ke kterým budeme umět něco říct. 🙂

Úspěšný den a ať vám jde hledání nové práce hezky od ruky!

Vaše Petra

Roky připravuji naše klienty na přijímací pohovory a právě díky tomu se s vámi můžu podělit o své zkušenosti a naučit vás, jak se k pohovoru dostat, jak uspět a vyjednat si požadované podmínky spolupráce. Každý rok se se mnou můžete potkat na veletrhu práce Profesia days, kde pravidelně přednáším. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu. :)
Komentáře