Nejšílenější otázky z pracovních pohovorů II

Dva roky zpátky jsem vám psala článek o opravdu podivných otázkách, které padly při pracovních pohovorech. Jelikož se stal článek jedním z nejčtenějších, prošla jsem internet, vyzpovídala personalisty i klienty a mám pro vás pokračování.

Pokud vás posledně nějaká otázka zaskočila, tak věřte, že dnes se máte teprve na co těšit. 🙂

Jak byste řešil/a problémy, kdybyste pocházel/a z Marsu?


Tuto otázku používají v Amazonu a jejím cílem je zjistit, jestli je kandidát schopný myslet netradičním způsobem a jestli má schopnost řešit problémy i za bizarních situací.

Správný kandidát by měl odpovědět něco ve smyslu: ,,Kdybych pocházel/a z Marsu, měli bychom tam asi úplně jiné problémy, než mají lidé tady na Zemi, takže bych si provedl/a výzkum, určil/a bych příčiny a důsledky a pak bych nabídl/a řešení.“ Tak ukážete, že se umíte promyšleně a analyticky rozhodovat.

Kdyby vám někdo dal slona a vy byste ho nemohli dát pryč ani prodat, co byste s ním dělali?


Otázka má opět ukázat, jak kandidát přemýšlí, jak řeší problémy, jak se chová v neočekávaných situacích a ukazuje jeho autentičtější stránku.

Můžete odpovědět třeba: ,,Jezdila bych na něm do práce.“ Nebo můžete ukázat obchodního ducha a vymyslet nějakou strategii, jak pomocí slona vydělat peníze. 🙂

Právě jsme skončili tento pohovor, vy odcházíte z místnosti a najednou zjistíte, že jste vyhrál/a v loterii 10 milionů. Co byste udělal/a?


Každá firma chce najít kandidáta, který řekne, že chce danou práci dělat ideálně zadarmo. 😀 Teď ale nohama zpátky na zem.

V ideálním případě ukažte, že chápete proč se vás na to ptají. Odpoveď tedy může znít: ,,Postavila bych si dům, o kterém dlouho sním, cestovala bych a koupila bych všem svým blízkým něco, co jim udělá radost. Předpokládám, že se mě ale ptáte, jak by to bylo s prací… myslím, že bych si pár měsíců volno dala, abych to vše vstřebala, ale jelikož je pro mě práce důležitá a naplňuje mě, dlouho bych to nevydržela a za chvilku byste mě tu měli zpět.“

Vypracované otázky z pracovních pohovorů

Jakou barvu mají peníze?


Byť se opět může na první pohled zdát, že se jedná jen o kreativní otázku, není to tak! Společnost PolyOne se na tuto otázku ptá všech, kteří nastupují do finančního oddělení. Odpověď jim ukazuje kandidátův přehled o ekonomice. Správná odpověď zní: ,,Záleží na zemi.“ Tento pohled může být důležitý při hodnocení trhů a přijímání globálních finančních rozhodnutí.

Měníte si sám/ sama olej v autě?


Chtějí zjistit, jak přistupujete ke špinavé práci a jestli umíte řešit problém sám/a, nebo máte tendenci jej na někoho delegovat.

Kdyby pro vás ,,potopení kolegy znamenalo příležitost, jak povýšit, udělal/a byste to?


Tato otázka hezky odhalí, jaké hodnoty zastáváte. Jako třeba pracovní etika, čestnost, týmovost a taky odhalí, co od vás mohou v budoucnu očekávat.

Pokud ano, zřejmě nebudete ideální týmový hráč, za to vaše výsledky mohou být jedinečné. Pokud ne, bude z vás pravděpodobně fajn parťák, na kterého se můžete spolehnout. Ani jedna možnost nutně nemusí být špatná, záleží, koho na danou pozici hledají.

Jak si připravujete míchaná vajíčka?


Říkáte si, že taková otázka je relevantní akorát tak pro kuchaře? Takovou otázku můžete položit třeba někomu, od koho očekáváte, že se bude umět skvěle vyjadřovat, nebo například zajímavě vyprávět příběh, popisovat pracovní postup apod. 🙂

Jmenujte jednu věc, o které si myslíte, že je pravda a většina lidí si myslí, že ne.


Tato otázka opravdu nemá správnou ani špatnou odpověď, ale může vám ukázat, jak hluboce se nad ní uchazeč zamyslí, jak přemýšlí o světě, o práci a jaké má názory.

Zůstali jste opuštěni na raftu se starým mužem, malým dítětem a jeho chůvou. Místo je tam ale jen pro tři, koho z nich vyhodíte a proč?


Tuto nepříjemnou otázku dostal marketingový manažer ve společnosti AgitelIT. Odpověděl, že starý muž by mohl mít dobré navigační schopnosti, chůva by mohla být dobrá rybářka a tak by vyhodil dítě, kdyby všichni zemřeli, zemře i dítě.

Práci dostal a tak se zeptal proč. Bylo mu řečeno, že za roky, co tuto otázku pokládají, si nikdo nevybral dítě, tak zřejmě přinese firmě něco nového.

Co kdyby vás někdo na pohovoru požádal, abyste si do druhého kola výběrového řízení přinesli oblíbený hrníček?


Asi by vám to dlouho nedalo spát a důvod? Autor otázky si jen chtěl otestovat, jestli jste dávali pozor a budete si to pamatovat. 😀

Přesto, že některé otázky nemají správnou odpověď, neznamená to, že podle nich nemůžete najít správného kandidáta. Poznáte totiž jeho nepracovní já a jeho hodnoty. To, jací jste, je totiž často daleko důležitější, než to co umíte. Pamatujte na to, až půjdete někam na pracovní pohovor. Na závěr pro vás mám ještě 3 hezké otázky, které mohou personalistovi ukázat, jaký jste člověk…

Kdybyste měli odjet na pustý ostrov a mohli byste si vzít jen 3 věci, jaké by to byly?


Kdyby vám bylo 80, co byste řekli svým dětem?


Co byl poslední dárek, který jste někomu dali?


Pokud se vám článek líbil, budeme rádi za sdílení. Do komentářů nám můžete napsat, co si myslíte, že je pravda a většina lidí si myslí, že ne. Za mě jednoznačně existence démonů pod postelí. 😀

Otázky, které vás s daleko větší pravděpodobností potkají, včetně otázek, na které byste se určitě měli zeptat vy, jsme pro vás sepsali do ebooku.

Vypracované otázky z pracovních pohovorů
Roky připravuji naše klienty na přijímací pohovory a právě díky tomu se s vámi můžu podělit o své zkušenosti a naučit vás, jak se k pohovoru dostat, jak uspět a vyjednat si požadované podmínky spolupráce. Každý rok se se mnou můžete potkat na veletrhu práce Profesia days, kde pravidelně přednáším. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu. :)
Komentáře