Quiet quitting: Jak změnit zaměstnání v turbulentním roce 2024

V první řadě mi dovolte vás přivítat v novém roce a popřát vám mnoho štěstí, ať už před vámi letos budou stát jakékoliv výzvy. Pokud jste se ocitli na našem blogu a právě čtete můj článek, pravděpodobně vás čeká změna zaměstnání. Dle studií psychologů patří ztráta zaměstnání mezi jedno z nejvíce stresových období v našem životě. Na druhou stranu právě psychologové tvrdí, že spokojenost v našem životě není definována věcmi, které se nám dějí, ale pohledem, kterým se na svět díváme. To, jak si vykládáme události formuje naši životní zkušenost.

Trh práce 2024

Co nám přinese rok 2024 je ve hvězdách. Na co se ale můžeme podívat, je aktuální situace na trhu práce. Z posledního průzkumu JobIndex vyplývá, že klesá důvěra lidí v budoucnost u jejich současných zaměstnavatelů. Nespokojení a demotivovaní lidé tvoří nejpočetnější skupinu zaměstnanců.

Mezi nespokojené se nově zařadili i lidé pracující na manažerských a specializovaných pozicích. Rapidně klesá i spokojenost IT specialistů. Mezi jediná odvětví, kde k propadu spokojenosti a motivovanosti zaměstnanců nedošlo, patří zdravotnictví a školství. Lidé pracující v těchto oborech vnímají svou práci spíše jako poslání, které převažuje mnohdy nedostatečné finanční ohodnocení.

Konkurence na trhu práce

Nezaměstnanost v České republice je nadále velmi nízká a nijak dramaticky nestoupá. Pracovní portály ale zažívají dramatické změny. Firmy ve srovnání s předchozím rokem nabídku volných pracovních míst snížily o 15 %. Počet kandidátů ale narostl o 6,6 %.

Výrazný pokles nabídky volných míst se překvapivě projevil i u IT pozic. Oproti předchozímu roku firmy poptávají o 40 % méně IT specialistů. Obory, kde naopak stále chybí lidé a firmy mají problém pozice obsadil, jsou řemeslné pozice a zdravotnictví.

Co lidi nejčastěji vede ke změně zaměstnání?

Nedostatečné finanční ohodnocenínedostatek uznání ze strany nadřízených i kolegů patří mezi nejzásadnější důvody, proč se lidé rozhodnout změnit práci. Kombinace těchto dvou problémů často vykrystalizují v takzvaný quiet quitting.

Co je pro lidi v práci nejdůležitější

Co je to quiet quitting

Jedná se o fenomén známý ze zahraničí. Jde o stav, kdy zaměstnanci pociťují takovou frustraci, že z jejich přístupu k práci vymizí veškerá iniciativa a proaktivita. Každý si udělá pouze to, co musí a neprojeví žádný zájem o to, udělat cokoliv navíc. Lidé hledají svůj smysl a realizaci v jiných činnostech než ve svém zaměstnání.

Krize jako zlomový moment

Data z posledního průzkumu JobIndex sice nevypadají jako nadějné vyhlídky. Právě krize jsou často zlomovým momentem, který přinese nejen nové příležitosti ale i pozitivní změny. Ať už teď stojíte na trhu práce nebo teprve před výzvou své zaměstnání opustit, věřte, že to nakonec nebude tak zlé. Neumím vám říct, co vám změna přinese. Ze své vlastní zkušenosti i ze zkušeností svých klientů vás ale můžu ubezpečit, že pokud nejste spokojení tam, kde jste, tak nejhorší věc, kterou můžete udělat, je zůstat stát a čekat.

Vzpomeňte si, kvůli čemu všemu už jste se v životě stresovali, a nakonec pravděpodobně na ty nejčernější scénáře vůbec nedošlo. Zkusme tedy do nového roku vstoupit s předsevzetím, že se budeme míň bát a taky míň stresovat. A místo toho daleko víc jednat a snažit se pozitivně ovlivnit vše, co nám do života osud přinese.

Pokud hledáte kompletního průvodce změnou zaměstnání, přidejte si náš web do oblíbených. Najdete zde vše, co budete k rychlé a úspěšné změně zaměstnání potřebovat. 🙂

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.