Dohoda o provedení práce
Aktualizovaný přehled zohledňující i změny platné od července 2024
Kompletní a srozumitelný přehled všech změn a aktuálně platných pravidel upravujících dohody o provedení práce v roce 2024.
Dohoda o provedení práce 2024
Dohoda o provedení práce neboli DPP může díky úlevám na dani a odvodech snížit celkové náklady na práci a v určitých případech tak může být pro obě strany výhodnější.
Limitem i nadále zůstává 300 odpracovaných hodin za kalendářní rok u jednoho zaměstnavatele a výdělek do výše 10 000 Kč měsíčně, při překročení částky podléhá odvodům.
DPP smlouva
- Kolik DPP může zaměstnanec uzavřít:Dohodu o provedení práce může uzavřít zaměstnanec s několika zaměstnavateli. Platí zde ale důležité pravidlo - zaměstnanec nesmí odpracovat pro jednoho zaměstnavatele více než 300 hodin ročně.
- Pozor na minimální mzdu:Zaměstnanec musí dostat alespoň minimální mzdu. Pro rok 2024 byla minimální mzda stanovená na 18 900 Kč hrubého měsíčně - tedy 112,50 Kč za hodinu.
- Zrušení DPP a výpovědní lhůta:Zaměstnanec i zaměstnavatel mohou smlouvu bez uvedení důvodu kdykoli vypovědět. Pokud dojde k vypovězení, platí výpovědní lhůta 15 dnů a výpověď musí být vždy podána písemně.
DPP vzor
Dohoda o provedení práce nad 10000
- DPP do výše 10 000 Kč měsíčněJedná-li se o jediný příjem zaměstnance, který v daném měsíci nepřekročí výší 10 000 Kč, nepodléhá tento příjem zdanění v případě, kdy má zaměstnanec u zaměstnavatele podepsané Prohlášením poplatníka daně z příjmu.
- DPP u více zaměstnavatelů - daň z příjmuPokud má zaměstnanec podepsané Prohlášení poplatníka daně z příjmu u jiného zaměstnavatele (ať už DPP či HPP), musí být z každé další uzavřené dohody o provedení práce stržena daň z příjmu ve výši 15 %.
- DPP u více zaměstnavatelů - odvodyPůvodně se plánovaly dva limity pro odvody pojistného u dohod o provedení práce (DPP) – jeden pro ty, kdo pracují jen pro jednoho zaměstnavatele, a druhý pro ty, kteří mají více zaměstnavatelů. V roce 2024 se však od tohoto záměru ustoupilo a pro všechny dohody o provedení práce platí jednotný limit 10 000 Kč měsíčně. To znamená, že pokud si dohodář vydělá méně než 10 000 Kč za měsíc, nemusí platit pojistné.
- DPP nad 10 000 Kč měsíčněPřekročí-li výše příjmu z DPP částku 10 000 Kč měsíčně, vzniká povinnost odvést sociální a zdravotní pojištění a příslušné daně.
Dohody o provedení práce náležitosti 2024
Max 300 hodin u jednoho zaměstnavatele
Neomezená výše odměny
Jednoduché uzavření i rychlá výpověď
Výpovědní lhůta
Nárok na dovolenou
Úlevy na daních a odvodech
Příplatky
Bez odstupného
Povinný rozvrh pracovní doby
DPP a oznamovací povinnost
Od 1. 7. 2024 platí povinnost registrovat všechny dosud nepojištěné DPP.
Všichni zaměstnavatelé, kteří dosud zaměstnávali pouze brigádníky s nízkými příjmy, na které se nevztahovalo odvádění pojistného, se nyní musí registrovat u České správy sociálního zabezpečení. Mají na to čas do 30. července. Po registraci jim bude přidělen variabilní symbol.
Od 1. 8. 2024 musíte pravidelně zasílat hlášení o příjmech všech DPP.
Následně budou každý měsíc do 20. podávat ČSSZ hlášení o příjmech všech zaměstnanců pracujících na DPP.
Dohoda o provedení práce 2024 vzor
DPP 2024 vzor
Rozvrh pracovní doby
pro DPP
Pozor na novelu zákoníku práce! Zaměstnavatelé mají nově povinnost dohodářům písemně určit rozvrh pracovní doby a informovat je o rozvrhu a změnách alespoň 3 dny před začátkem směny.
S čím vám můžeme pomoci?