5 věcí, které byste měli udělat, než začnete hledat novou práci

Začít cvičit, přestat kouřit nebo změnit práci… S počátkem nového roku a nové etapy přichází energie a síla, a v mnohých z nás se probouzí odhodlání něco zásadního ve svém životě změnit. Dáváme si proto předsevzetí, a ještě pár dnů věříme, že se to letos konečně povede.

Hlavní příčinou toho, proč to nevychází je pouhé definování si cíle (často velmi náročného), bez jakéhokoliv plánu, jak se k vysněnému cíli dostat.

Proto jsme se rozhodli, že vám s tím trošku pomůžeme. Sestavili jsme pro vás přehled všeho, co budete potřebovat, pokud mezi vaše novoroční předsevzetí patří zrovna změna zaměstnání.

Proč chci v práci skončit a jak to udělat?

Abyste mohli mít novou práci, je jasné, že první bude potřeba vyřešit tu současnou. Než začnete řešit výpověď, napřed si ujasněte, proč jste v práci nespokojení, co vám tam nevyhovuje a co od změny očekáváte. Zde se rozhodně žádné unáhlené rozhodnutí nevyplácí, protože byste mohli mít novou práci, ale pořád stejné problémy.

Velmi doporučujeme přemýšlet nad tím komplexně. Uvědomit si, kdy nastal zlom, co tomu předcházelo. Zda se ještě nedá situace nějak vyřešit v rámci firmy (jiná pozice, jiné oddělení, dovolená apod.).

Pokud to vyřešit nejde, pak si zjistěte, co pro vás bude výpověď znamenat. Ať už co se týká financí, výpovědní lhůty, případně podpory v nezaměstnanosti. Zde najdete veškeré informace a vzory výpovědí ke stažení.

Co chci vlastně dělat?

Pokud máte definované důvody vašeho odchodu, velmi dobře vám poslouží také jako osnova pro hledání nové pracovní příležitosti.

Málokdo umí říct, jakou práci by chtěl dělat, ale každý umí říct, co dělat nechce. A právě to může být váš výchozí seznam. Ten si doplňte o vše, co vás napadne. Jak daleko chcete dojíždět? Chcete pracovat v menší rodinné firmě, nebo ve velkém korporátu? Chcete být spíš sami, nebo vám nebude vadit práce v openspace kancelářích. Jak se chcete do své práce oblékat? Co je pro vás v práci důležité? Jakou volnost potřebujete? Co vás v práci motivuje? Je to práce s lidmi, pomoc ostatním, snaha vytvořit funkční řešení a odhalit problém, chcete něco kontrolovat, chcete někoho učit a motivovat? Hledáte kreativní tvůrčí práci? Chcete cestovat?

Kontrola životopisu

Slučuje se má představa s realitou?

Potom, co se vám pomalu ale jistě začíná rýsovat seznam očekávání, ověřte si, že se vaše představa o nové práci slučuje s realitou.

Lidé mají občas tendence posuzovat nějaké zaměstnání z toho, jak na první dojem působí. Ať už to vidíme u kamaráda, nebo třeba v televizi. Je ale potřeba zamyslet se nad tím, jestli se nevídáme jen na 20% pracovní náplně a zbytek nám neuniká. Také je důležité sebekriticky posoudit, jestli pro danou práci máte předpoklady. Sami nejlíp víte, na co se cítíte, případně mohou pomoct různé osobnostní testy.

V neposlední řadě si ověřte platové podmínky. Můžete totiž zjistit, že práce, po které toužíte vám zaplatí tak akorát nájem. Pokud v inzerátu není plat uvedený, doporučujeme využít srovnávače platů.

Kde budu práci hledat?

Pokud alespoň přibližně víte, jakou práci chcete hledat, zjistěte si, které portály inzerují takové nabídky. K tomu vám pomůže náš přehled, o kterém jsme psali v dřívějším článku.

Psaní životopisu

Jakmile si projdete alespoň pár inzerátů, pak teprve je čas na váš životopis. Absolutní většina lidí to dělá přesně naopak. Do starého životopisu doplní poslední práci a pak se diví, proč nikdo na jejich žádosti nereaguje. Proto se nejdřív podívejte, jakou formou jsou napsané inzeráty. Pokud už v inzerátu tykají, nejspíš je neoslníte motivačním dopisem s formálními frázemi. Kapitola psaní životopisu je na delší povídání, proto opět odkazuji na náš dřívější článek, kde se tomu podrobně věnujeme.

Držíme palce, ať brzy najdete práci, ve které se budete moct realizovat a budete šťastní!

Kontrola životopisu

Kdybyste s čímkoliv potřebovali pomoct, obraťte se na nás.

Přeji vám úspěšný den

Vaše Petra

Roky připravuji naše klienty na přijímací pohovory a právě díky tomu se s vámi můžu podělit o své zkušenosti a naučit vás, jak se k pohovoru dostat, jak uspět a vyjednat si požadované podmínky spolupráce. Každý rok se se mnou můžete potkat na veletrhu práce Profesia days, kde pravidelně přednáším. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu. :)
Komentáře