7 varovných signálů na pohovoru: Jak poznat, kdy utéct

Pracovní pohovory jsou skvělou příležitostí, jak poznat potenciální zaměstnavatele a zjistit, zda je to pro vás ta správná firma. Pokud nejste zrovna nováčkem na pracovním trhu, určitě jste se ve svých předchozích zaměstnáních setkali s praktikami, které mnohdy nebyly úplně v pořádku. Jak se říká, do stejné řeky dvakrát nevstoupíš. Existují varovné signály, které by vás měly upozornit na potenciální problémy ve firmě. A tak vám přinášíme pár užitečných tipů, abyste věděli, kdy na pohovoru opravdu pořádně zpozornět.

Na co si dát na pohovoru pozor


Nízká odpovědnost nebo nejasná role

„To se ještě určitě upřesní.“ nebo „Budete mít nějaké úkoly, ale ještě nejsou zcela definovány.“ Tyto výroky mohou signalizovat nejasnou představu o vaší pracovní náplni nebo dokonce podcenění role, což není dobrý start. Pokud vám na pohovoru není zaměstnavatel schopen vysvětlit, co přesně budete dělat a co se od vás očekává, nečekejte, že se to po vašem nástupu nějak změní. Pravděpodobně ne a práce v chaotickém prostředí není pro každého.

Zdůrazňování nepřiměřené pracovní doby

„Očekáváme, že budete pracovat 60 hodin týdně.“ nebo „Potřebujeme, abyste zvedala telefony i ve svém volnu.“ Extrémně vysoké pracovní požadavky mohou naznačovat nezdravou firemní kulturu, přetěžování zaměstnanců kvůli nedostatečné schopnosti managementu naplánovat a rozvrhnout práci a absenci vyváženosti mezi prací a soukromým životem. Na trhu je bohužel spousta firem, které si z vás vezmou to nejlepší a když už šílené tempo nestíháte, jednoduše vás vymění za někoho jiného. Je na vás, zda vám za to taková práce stojí.

Sama mám s takovou prací zkušenost. Na pohovoru se vše tvářilo skvěle. Jediné, co mě trošku zarazilo, byla odpověď na moji otázku „Proč skončil ten, na jehož pozici já nastupuji?“. Odpověď byla „No, on prostě vyhořel. Všichni jsme věděli, že se to stane. Po roce to vzdal.“ Všichni věděli, že to stane a nikdo nic neudělal? Ještě to takto otevřeně prezentují? Byť mi to vrtalo hlavou, pozici jsem přijala. Už po půl roce jsem chápala, proč ten člověk vyhořel a skončil. Firma kladla na lidi přehnané nároky, ale zároveň jim management nedal dostatečně volnou ruku k tomu, věci měnit a problémy řešit.

Negativní hlas z vedení

„Máme tu dost vysokou fluktuaci.“ nebo „Celý tým se nám tak trošku rozpadl a obměnil.“ Nepřímé označování problémů ve firmě by mělo být signálem k zamyšlení.

Na nic se vás neptají

Pokud se na pohovoru jedná spíš o monolog než dialog a cítíte se víc jako divák, který si přišel poslechnout přednášku šéfa na téma: Jsem nejlepší na světě a všechno vím nejlíp… Pozor pozor! Pokud je vás firma ochotna přijmout, aniž by se zajímala o vaše zkušenosti a schopnosti, nesignalizuje to nic dobrého.

Otázky z pracovních pohovorů
Otázky z pracovních pohovorů

Příliš rychlá nabídka práce

„Náš proces je velmi rychlý, takže si myslím, že se nám líbíte.“ Příliš rychlá nabídka práce až na výjimky svědčí o tom, že zkrátka berou každého. Jste pro ně spíš číslo v tabulce a podle toho s vámi budou pravděpodobně i zacházet.

Neexistuje průvodce vaší budoucí kariérou

„Nejsme si jisti, jakým směrem byste se měl/a vydat. Uvidíme, kam to půjde.“ Jasný plán kariérního růstu je důležitý, a pokud ho neposkytnou, může to znamenat problémy s rozvojem. Co vám může pomoct problém rozklíčovat, mohou být otázky jako např. „Jak dlouho u vás průměrně pracují lidé na pozici, na kterou bych nastupoval/a?“ nebo „Měli jste zaměstnanci, kteří se v této firmě vypracovali na vyšší pozice? Jaká byla jejich cesta k postupu?“

O platu ani zmínka

Pokud jsou benefity nebo výše vaší mzdy otázkou, která se neřeší, nebo jsou informace nejasné, může to znamenat, že firma nemá zájem o vaše pohodlí a blaho. Tohle by mělo být důrazným varovným signálem, že je čas se rozloučit a poohlédnout se po firmě, která si vás bude vážit.

Hodnocení zaměstnavatelů
Hodnocení zaměstnavatelů

Doufám, že vám těchto 7 varovných signálů na pohovoru pomůže lépe identifikovat nezdravé prostředí. Buďte pozorní a nebojte se klást doplňující otázky. Pokud se vám cokoliv nebude pozdávat, nenechte na sebe tlačit a vezměte si čas na rozmyšlenou. Doma si v klidu projděte recenze zaměstnavatele a podívejte se, jak jej hodnotí současní i bývalí zaměstnanci. K tomu vám mohou velmi dobře posloužit sociální sítě nebo například Atmoskop.cz.

Recenze zaměstnavatelů
Hodnocení zaměstnavatelů

Držíme vám palce, ať se vám pohovory vydaří podle vašich představ!

Produktová manažerka a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.