Jak se dostat do státní správy

Jmenuji se Kristýna a pro státní a veřejnou správu pracuji již mnoho let, aktuálně pracuji na Ministerstvu spravedlnosti. Dostala jsem příležitost vytvořit „komunikační most“. Prostřednictvím tohoto blogu vám budu přinášet různé tipy a postřehy. Dnes se zaměříme na téma, jak se dostat do státní správy – kde hledat volné pozice, jak se vyznat v inzerátu a jak napsat životopis.

Jak se dostat do státní správy

Státní správa nemá svou vlastní aplikaci ani portál, kde byste pod jedním či dvěma kliky našli všechny volné pozice najednou. Státní správa je vázaná zákony a veškeré státní i veřejné instituce musí informace o volných pracovních místech zveřejňovat na svých úředních deskách.

Pozice ve státní sféře jsou inzerované i na klasických portálech jako jobs.cz nebo prace.cz. Vzhledem k ceně inzerce zde ale rozhodně nenajdete všechna aktuální volná místa.

Volná místa ve státní správě

Většina velkých institucí má na svém webu kolonku s názvem „volná pracovní místa/kariéra“.

Některé krajské úřady uvádí všechna volná místa ve státní a veřejné správě pro daný kraj např. KÚ Královehradecký.

Výběrové řízení do státní správy

Oficiálně státní i veřejná správa uveřejňuje oznámení o vyhlášení výběrového řízení, nikoliv tedy inzerát.

Vyhlášení se mohou drobně lišit, ale níže zmíněné body jsou náležitostí každého oznámení o vyhlášení výběrového řízení.

Jak oznámení o vyhlášení výběrového řízení vypadá
  • Kdo a kdy výběrové řízení vyhlásil.
  • Název obsazované pozice a sjednaný druh práce.
  • Místo výkonu práce a doba trvání pracovního poměru.
  • To nejpodstatnější platová třída (přehled platových tříd).
  • Někdy je součástí tohoto oznámení i uvedený popis pracovní pozice.
  • Další požadavky, všeobecné i ty specifické.
  • Dále je uvedeno, co musíte podle § 7 odst. 5 zákona č. 312/2002 Sb., o úřednících územních samosprávných celků a o změně některých zákonů, k přihlášce doložit. Toto nepodceňujte, protože nedodaný požadovaný formulář vás může vyřadit z výběrového řízení.
  • A na závěr vyhlášení najdete informace, do kdy, kam a v jaké podobě máte životopis a další požadované dokumenty zaslat.

Proč je důležité zaslat všechny dokumenty správně

Když firmě v soukromém sektoru nepošlete motivační dopis, pořád to neznamená, že vás nepozvou k pohovoru. Státní správa ale není soukromý sektor a nejde jen o to, oslovit personalistu, ale především o to, splnit zákonné náležitosti. Pokud vaše přihláška nebude kompletní, budete vyzváni k doplnění a pokud tak neučiníte, do výběrového řízení vás nezapojí.

Důkladně si pročtěte inzerát, někdy stačí čestné prohlášení jindy úředně ověřená kopie.

TIP: Zřiďte si datovou schránku. Stačí přijít s občankou na poštu a na každém Czech pointu si můžete zdarma datovou schránku zařídit. Přes datovou schránku můžete zdarma zasílat veškerou oficiální korespondenci. Můžete zasílat všechny podklady včetně výpisu z rejstříku trestů a nemusíte si ho nechat pro každé výběrové řízení vystavovat zvlášť.

Proč se neucházet o několik pozic současně

Otevřete si stránky úřadu, kde vás zaujme více pozic a říkáte si, no to je super, pošlu to na všechny a snad něco vyjde? Zadržte, jen si tím uškodíte.

Na personalistu to neudělá dobrý dojem. Vzbudí to dojem, že je vám jedno kde a co budete dělat, hlavně když budete mít „teplé místečko“.

Vždy je lepší si pročíst všechny inzeráty a vybrat si u dané instituce maximálně 3 místa, o které se chcete ucházet, a to ještě v závislosti na velikosti dané instituce.

Sám personalista vám může na základě vašeho životopisu nabídnout i jinou vhodnější pozici a s vašim souhlasem vás může zařadit ještě i do jiného výběrového řízení. To už máte skoro v kapse. 

Mně osobně se to jednou stalo. Volali mi z úřadu, že mě bohužel nevybrali, protože jsem neměla dostatek zkušeností, ale vzhledem k tomu, že jsem se jim na pohovoru líbila, nabídli mi možnost zúčastnit se jiného výběrového řízení. Já souhlasila a na daném úřadu jsem na tomto místě pracovala skoro 5 let.

Jak dlouho trvá výběrové řízení ve státní správě

Obrňte se trpělivostí, protože státní instituce mají pro výběrová řízení zákonné lhůty. Někdy se ozvou po měsíci, jindy výběrové řízení trvá i 9 měsíců. Je rozdíl, jestli se hlásíte do pracovního nebo služebního poměru.

Když jsem se státní správou začínala, poslala jsem životopis a po 3 měsících, kdy už jsem dávno zapomněla, že jsem se někam hlásila, mi volala personalista a pozvala mě na pohovor. Byla jedinou personalistkou na daném úřadu a šla nečekaně na operaci, po které byla přes dva měsíce v pracovní neschopnosti a nikdo jiný výběrová řízení neřešil.

Zachovejte tedy klid. Hodně štěstí a pevné nervy!

V příštím článku se můžete těšit na tipy, jak upravit životopis pro státní správu a taky vám přiblížím, jak probíhají pohovory a na co se připravit.

Úspěšný den, Kristýna

Jsem úředník tělem i duší, pracuji ve státní sféře už 17 let. Poznala jsem práci na úřadech, na soudu i na ministerstvu. Ve svých článcích vás se státní sférou seznámím a poradím, jak zde získat práci.