Jak se omluvit z pohovoru – osvědčené vzory

Pracovní pohovor je důležitým krokem na cestě k novému zaměstnání. Někdy se ale prostě stane, že nemůžete dorazit, ať už kvůli neočekávaným okolnostem, zdravotním problémům nebo jiným důvodům. Jak se elegantně omluvit z pohovoru tak, abyste udrželi pozitivní vztahy s potenciálním zaměstnavatelem? Pojďme se na to podívat.

Jak se omluvit z pohovoru

1. Komunikujte včas

Prvním krokem je rychlá komunikace. Jakmile zjistíte, že nemůžete dorazit na pohovor, kontaktujte zaměstnavatele co nejdříve. Vždycky je lepší slyšet zprávu předem, než pak odhadovat, co se asi stalo. Váš potenciální zaměstnavatel ocení vaši komunikativnost a ohleduplnost.

2. Buďte upřímní

Buďte upřímní ohledně důvodu, proč nemůžete dorazit. Personalisté jsou obvykle chápaví a porozumí tomu, že občas věci v živote nejdou úplně podle představ. Ať už se jedná o zdravotní problémy, rodinné záležitosti nebo jiné neodkladné situace. Nehledejte výmluvy a napište, proč nedorazíte.

3. Navrhněte alternativní termín

Jestliže máte o pozici stále zájem, je vhodné navrhnout alternativní termín pro pohovor. Tím ukážete, že váš zájem stále trvá, a že si vážíte příležitosti. Pokuste se být co nejflexibilnější, aby se náhradní termín pohovoru mohl uskutečnit v co nejdřívějším termínu.

4. Děkujte za pochopení

Nakonec nezapomeňte poděkovat za pochopení. I když nemůžete na pohovor dorazit, pozitivní dojem můžete udržet tím, jak se v této situaci zachováte.


Pokud se chystáte zaměstnavateli napsat omluvu, že nemůžete přijít na pracovní pohovor, buďte především zdvořilí a upřímní. Abychom vám vše usnadnili, připravili jsme pro vás vzorové texty omluvy.

Omluva z pracovního pohovoru vzor


Omluva z důvodu nemoci vzor

Dobrý den,

rád/a bych vám poděkoval/a za pozvání na pracovní pohovor. Velmi si této příležitosti vážím. Bohužel vás ale musím informovat, že se pohovoru nemohu daném termínu zúčastnit.

Důvodem mé nepřítomnosti je [uvést důvod, např. nečekaná zdravotní indispozice/neodkladné rodinné záležitosti/náhlý konflikt s aktuálním pracovním závazkem apod.].

Velmi mě těší, že jsem byl/a vybrán/a jako jeden/jedna z kandidátů na tuto pozici. Moc to pro mě znamená. Pokud by bylo možné, rád/a bych se pokusil/a domluvit náhradní termín pohovoru. Můžete mi prosím napsat, případně mě kontaktovat telefonicky na [vložte své telefonní číslo], abychom společně mohli domluvit jiný termín našeho setkání?

Děkuji vám za pochopení a omlouvám se za komplikace. Těším se na další komunikaci a příležitost setkat se s vámi osobně.

Hezký den,

[Vaše jméno]


Negativní odpověď na nabídku práce

Dobrý den,

rád/a bych vám poděkoval/a za pozvání na pracovní pohovor / schůzku. Bohužel vám musím oznámit, že se nezúčastním. Po důkladném zvážení jsem se rozhodl/a, že tato pozice pro mě není ta nejvhodnější a budu pokračovat v hledání jiných pracovních příležitostí. / V mezičase se mi naskytla jiná pracovní příležitost, která více odpovídá mým kariérním představám.

Chtěl/a bych vám poděkovat za veškerý čas strávený ve výběrovém řízení. Rozhodování pro mě vůbec nebylo snadné, ale nakonec jsem jej musel/a učinit.

Omlouvám se za jakékoliv nepříjemnosti nebo komplikace, které vám tímto mohou být způsobeny.

Děkuji za pochopení. Třeba se naše cesty někdy v budoucnu opět spojí.

Hezký den a mnoho štěstí při výběru toho pravého kandidáta!

[Vaše jméno]


Přejeme vám mnoho štěstí při hledání nového zaměstnání. Pokud nechcete přípravu na pracovní pohovor podcenit, mrkněte na tipy a doporučení našich klientů, které najdete v e-booku Vypracované odpovědi na otázky z pracovních pohovorů.

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.