Sedíte na pohovoru, jste nervózní, potí se vám ruce a nejste si jistí, zda se vám při odpovědích nebude třást hlas? Googlíte si tipy, jak zapůsobit na pohovoru?
Ať jsou výsledky studií o významu neverbální komunikace jakékoliv, jedno mají společné – význam této mimoslovní složky komunikace je v lidské společnosti enormní. Jinak tomu není ani na pohovoru. Pojďme se spolu podívat na to, jak na pohovoru zapůsobit, čemu se vyhnout a co vám naopak může pomoci.
První dojem vzniká již při čekání na recepci, kam si vás personalista většinou přijde vyzvednout. Může se vám to zdát jako marginální záležitost, ale náborář vás často uvidí dříve než vy jeho. Váš postoj a chování pro něj má také vypovídající hodnotu.
✓ Seďte v klidu.
✓ Je-li možnost a máte časovou rezervu, využijte návštěvu toalety.
✓ Jste-li komunikativní, zaveďte rozhovor s recepční.
✓ Prohlédněte si v klidu prostředí.
– Nepřecházejte po recepci sem a tam.
– Nedělejte nervózní trhavé pohyby.
– Pokuste se omezit sledování svého mobilu a telefonování.
Při příchodu náboráře navažte oční kontakt, postavte se a při podání ruky se navzájem dívejte do očí s lehkým úsměvem a mírně pozvednutým obočím. Máte-li ledové či naopak zpocené ruce, neznervózňujte se tím. Stává se to spoustě z nás a každý náborář se s tím již mnohokrát setkal.
Během cesty do místnosti, kde bude pohovor probíhat, vzniká jakési prázdné okénko. Náborář lidumil vám tuto situaci rád usnadní odlehčenou konverzací (jaká byla cesta, vděčné téma o počasí, aktuálním dění, jak bude pohovor probíhat).
Pokud rozhovor nezačne personalista, zkuste to vy. Určitě to udělá dobrý dojem. Pomůže vám to nastartovat komunikaci a uvolníte se. Současně tím s náborářem navážete bližší vztah a u pohovoru s více zástupci firmy budete mít pocit, že tam máte spojence.
TIP: Pokud se vám potí ruce, zmačkejte si do kapsy papírový kapesníček a před podáním ruky si do něj nenápadně utřete ruku – samozřejmě uvnitř kapsy.
Rada nad zlato – natočte se! Jde o nejefektivnější způsob, jak rozpoznat a eliminovat své nešvary. Tato metoda je jako tvrdá rána na solar plexus vašeho sebevědomí, ale je maximálně přínosná.
Můžete se natočit na mobil, když si budete zkoušet nějaký projev. Natrénovat můžete reakci na standardní otázku z pohovoru: „Řekněte nám něco o sobě.“. Ještě lepší bude, když vás někdo natočí. Zkuste si alespoň desetiminutový rozhovor. Budete-li se natáčet sami, spíš se zvládnete kontrolovat. Když nebude video dost dlouhé, nemusí se projevit vše, co by vám mohlo činit potíže.
Ještě přínosnější bude, když požádáte někoho blízkého, aby s vámi sehrál modelovou situaci pohovoru např. přes Skype. Ten totiž umožňuje rozhovory nahrávat, a tudíž si jej můžete zpětně opakovaně shlédnout. Nemluvě o přidané hodnotě v podobě posouzení vašeho chování druhou osobou.
Cítíte-li potřebu vycizelovat svůj projev, je k dispozici spousta kurzů na prezenční dovednosti. Dozvíte se na nich spoustu triků a rad, jak se na pohovoru ukázat a prodat.
Při pohovoru, jakožto speciálním druhu mezilidského setkání, nadále leží hlavní význam na tom, co řeknete. Jste-li nervózní, nikdo vám kvůli tomu bezprecedentně nezabouchne dveře před nosem. Zkušení náboráři jsou si dobře vědomi toho, jak náročnou situací pohovor je. Většinou jde o empatické lidi, takže vám rádi pomohou uvolnit atmosféru a tím naplno prokázat, co ve vás je.
A stejně jako vy, i my jsme jen lidé. Zůstávají nám některé zlozvyky, kterých se ne a ne zbavit. Například já jsem klasická zamotávačka nohou. A když jsem hodně nervózní, tak si drbu uši. A při pohovorech, které jsem vedla, mi lítala víčka od propisek všude možně… Přesto si myslím, že jsem byla a jsem dobrý náborář.
Stejně jako vy můžete být skvělým kandidátem a případným novým kolegou navzdory vašim osobitým projevům nervozity. Z nevhodného chování odstraňte, co půjde a zbytek akceptujte jako součást své osobnosti.
Držím vám palce!