Jak zdůvodnit odchod z minulého zaměstnání

„Proč končíte ve svém stávajícím zaměstnání?“ Jde o otázku, která při pohovoru padne s takřka stejnou pravděpodobností jako vzájemné představení se a podání ruky. Jen je o něco méně příjemná a rozhodně na ni nelze odpovědět s neregulovanou spontánností. Respektive můžete, ale i náborář – začátečník by vám to určitě nedoporučil. 

V čem spočívá záludnost této otázky? 

Vašeho budoucího zaměstnavatele odpověď zajímá z pochopitelných důvodů. Pokud něco nefungovalo ve vašem předchozím zaměstnání, neznamená to náhodou, že tomu tak bude i u něj? 

Nahlédněte na tuto problematiku i z druhé strany. Je zde patrná analogie k začínajícím partnerským vztahům. Vybíráte-li si partnera do života, také vás zajímají důvody, proč mu nevyšly předchozí vztahy. Logicky proto, že nechcete, aby se ty důvody opakovaly i u vás.

Jak zdůvodnit odchod ze zaměstnání

Ať už byly příčiny rozladěnosti vedoucí k vašemu odchodu ze zaměstnání sebevíce oprávněné, zažívali jste je jen vy. Možná vám porozumí vaši nejbližší kolegové, případně rodina. Nemůžete však očekávat, že se do situace vcítí „neznámí“ lidé, s nimiž se setkáte na hodinovém pohovoru. 

Upřímnou, otevřenou a navíc třeba i emočně podbarvenou odpovědí riskujete, že sice budete říkat pravdu, ale druhá strana ji může interpretovat všelijak. Jejich výklad může vést k závěrům, že jste problematický zaměstnanec, nezvládáte změny, nemáte drive, máte sklony k přehánění, nesnášíte autority či neumíte čelit obtížnějším situacím. 

× Čeho se vyvarovat
  • Neurážejte! Nenadávejte! Nedehonestujte! Nevynášejte citlivé informace z firmy!
  • Padali jste v práci únavou na ústa? Neříkejte to tak přímo. Nikdo neví, jak náročné to ve skutečnosti bylo. Ať nevypadáte jako lenoch bez výdrže. 
  • Byl váš nadřízený *** (dosaďte si jakýkoliv termín označující úbytek mentálních schopností)? Neříkejte to naplno. Lépe uděláte, pokud řeknete, že jste si dlouhodobě nerozuměli. Dali jste tomu šanci, ale situace se nezměnila, tak chcete změnit práci. 
  • Byl problém v kolezích? Nehanobte je. Každému na pohovoru by se mohlo rozsvítit varovné červené světýlko, že nebudete ideální člen týmu. 
  • Vyhněte se politickým odpovědím a frázím typu toužím po změně. Náborářům bude jasné, že skutečný důvod tajíte. Když nebudou vědět, co od vás můžou čekat, nikdy vás nepřijmou.
Jak z toho elegantně vybruslit
  • Myslím, že jsem ve firmě dosáhl/a všeho, čeho šlo. Za poslední rok jsem dělal/a každý den téměř totéž a chyběla mi větší rozmanitost úkolů. Rád/a bych se profesně posunul/a.
  • Rád/a bych se hlouběji zdokonaloval/a ve svém oboru, což mi stávající zaměstnání již neumožňovalo. U vás v tomto směru naopak vidím velký potenciál. 
  • Ve firmě došlo k takovým změnám (obchodním, personálním), že jsem se rozhodl/a z firmy odejít. 
  • Kouzelná mantra, kterou každý rozumný náborář nebude dále rozvádět je odpověď ve smyslu: „Z osobních důvodů (rodinných, zdravotních) jsem se rozhodl/a pro profesní změnu. Hledal/a jsem méně stresové prostředí bez tlaku na obchodní výsledky a vaše pracovní nabídka mi v tomto směru opravdu padla do oka. Vše už mám každopádně vyřešené a mohu se plně vrátit zpět do pracovního režimu.“

Náš tip: Pokud je pro vás důvod odchodu opravdu až tak citlivý, že se chcete vyhnout nějakému podrobnému vysvětlování, pak nečekejte, až se na to někdo zeptá a zmiňte své důvody odchodu už v úvodu, kdy se budete představovat. Plynule přejděte od poslední práce, krátce ale upřímně popište důvod, proč jste se rozhodli místo opustit a vysvětlete, proč jste dnes na pohovoru a co od změny očekáváte

Jak uspět na pohovoru

Považuji se za člověka, pro něhož je upřímnost velice významnou životní položkou. Věřím, že jen pomocí pravdy lze mezilidské vztahy posouvat kupředu. V tomto případě však se skřípajícími zuby musím uznat, že zaobalit pravdu do metrů sametové stuhy vám přinese více užitku.

Druhý extrém, v podobě snahy udělat z moly prolezlé vycpaniny medvěda ze zámecké expozice mladého a plně energického medvěda grizzlyho, je však také předem odsouzen k neúspěchu. U téhle otázky, více než kde jinde, jde o balancování na hraně ostří nože.

Roztáhněte ruce a balancujte, co vám síly stačí. Jde jen o jednu otázku. Vydržte ji a pak směle vstříc dalším a méně náročným!

Vypracované otázky z pracovních pohovorů
Našla jsem se ve světě interního HR a náboru. Alespoň do doby, než se mi narodila před třemi lety dcera. Od té doby exceluji v kategoriích jako je skvělý time management, flexibilita, vysoká míra frustrační tolerance, krizový management, vysoká výkonnost po celou dobu směn v režimu 24/7.