Přehled trhu práce: Počet nabízených pozic klesl o víc než 40 %

Na první pohled se může zdát, že korona krize s trhem práce příliš nezamávala. Dle reportovaných dat ČSÚ a Úřadu práce nezaměstnanost stoupá, ale velmi pozvolna. Jiný scénář ukazují data z pracovních portálů, která zveřejnila skupina LMC.

Skupina LMC zaujímá na trhu práce významné místo. Spadají pod ni největší pracovní portály jako jobs.cz, prace.czpracezarohem.cz. V minulém týdnu v LMC zveřejnili data, která přehledně ukazují, jak se změnil pracovní trh.

Počet nabízených pracovních pozic se oproti loňskému roku snížil téměř na polovinu. Největší propad byl v dubnu a to asi 60 %.

Na portálech zároveň vzrostl počet uchazečů, kteří hledají novou práci.

Tito lidé se zatím nemuseli ve statistikách Úřadu práce objevit, protože jsou stále ve výpovědní lhůtě. Někteří zároveň nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti a na ÚP se tedy nezaregistrovali.

Kolik volných míst nabízí jednotlivé portály a jak se změnil počet reakcí na dané pozice?

Z grafu vyplývá, že zatímco se počet inzerovaných pozic oproti minulému roku snížil téměř na polovinu, počet uchazečů, kteří hledají novou práci, vzrostl více než o třetinu.

Zdroj dat: LMC

Jak vypadají data u nejčastějších pozic?

V následujícím grafu se můžeme podívat na rozpad jednotlivých profesí. Pokles počtu inzerovaných volných míst je velmi citelný napříč obory. U některých zároveň evidujeme rapidní nárůst počtu uchazečů.

Zdroj dat: LMC

Kdo má na trhu největší problémy?

Obecně se dá říct, že čím specializovanější pozice, tím menší výkyvy.

Největší problém mohou kandidáti pocítit u pozici v logistice, v administrativě, pracovníci call centra, nákupčí a specialisté v marketingu. V těchto oborech se počet uchazečů rapidně zvýšil.

Zaměstnavatelé jsou napříč obory zaplaveni životopisy uchazečů, kteří nesplňují požadavky na danou pozici. Někteří uchazeči byli korona krizí donuceni ke změně oboru, a tak životopis rozposílají na všechny strany. Často si ani neuvědomují, co všechno obnáší pozice, o kterou se ucházejí.

Jak hledat práci?

  • Pokud také aktuálně hledáte novou pracovní příležitost a nedaří se vám, doporučujeme dobře si ověřit, co práce na dané pozici obnáší, posloužit vám může např. encyklopedie profesí.

Pokud vám už teď jakákoliv fáze nefunguje, ať už je to hledání vhodných nabídek, na životopis vám chodí jen zamítavé reakce, po pohovoru se neozvou – nečekejte na zázrak, mohl by přijít třeba až za rok.

Lidé často opakují pořád stejné chyby, a přitom čekají jiné výsledky.

Pokud plán A nefunguje, abeceda má dalších 25 písmen.

Držím vám palce, kdybyste potřebovali s hledáním pomoct, mrkněte se na naše kurzy.

Hezký den, vaše Petra

Produktová manažerka ve společnosti LMC a digitální tvůrce. Pomáhám lidem růst na trhu práce v digitální době. Ráda se s vámi podělím o osvědčené postupy a inspirativní příběhy. Srozumitelně představím legislativní změny i nejnovější trendy na trhu práce. Spojte se se mnou na LinkedIn a zůstaňme v kontaktu.