Když se tak zamýšlím nad dnešní dobou, napadá mě jedno slovo: paradox. Drtivá většina firem se prezentuje tím, že kandidáty kvůli vyššímu věku ve výběrovém řízení nediskriminují. Vyšvihnou vám k tomu hned několik důvodů, proč tomu tak je, a jak kandidáty této vyšší věkové kategorie naopak vítají. Pak ale narazíte na tvrdou realitu. Pokud máte pár let do důchodu, práce se vám zkrátka hledá těžko.
Jak vypadá trh práce a kolik skutečně nabízí pracovních příležitostí pro věkovou skupinu 55+? Má rekvalifikace smysl? Vyzpovídala jsem pro vás tři ženy, které v posledním roce hledaly nové zaměstnání.
Zpočátku jdou do hledání nové pracovní výzvy s odhodláním všichni. Někdo se rve jako buldok měsíc, jiný půl roku, notoričtí optimisté třeba i rok. Záleží na typu osobnosti. Všechny psychologické teorie však potvrzují jedno – dlouhodobé vystavení neúspěchu zaručeně vede k tomu, že motivace a odhodlání časem zkrátka dojde všem. Z odhodlaných buldoků se postupně stávají odevzdaní útulkoví psí senioři, které nechce nikdo zaměstnat.
Rada jednoduchá – realizace náročná: Vydržte!
Pokud se objeví nějaká nabídka, berte ji. I když se vám třeba nezdá zcela hvězdná. Hledat můžete dál i při práci. Vezměte klidně snížený úvazek nebo brigádu a postupně zkoušejte, zda by nebyla možnost rozšíření na plný úvazek.
Např. na jobs.cz lze filtrovat pozice zaměstnavateli označené jako „vhodné pro důchodce“. Zkuste to.
Je-li člověk celoživotním odborníkem v úzce specifikované oblasti, nemusí mít o své uplatnění po padesátce takřka žádný strach. Specializace se cení a tato místa bývají personálně podhodnocená. Seniorní odborníky firmy hledají neustále. Achillovou patou je ale fakt, že je málokdo ochoten či schopen nastavit odpovídající finanční ohodnocení.
Relativně často jsou proto využívané dílčí pracovní úvazky. Můžete někde pracovat na zkrácený pracovní úvazek a k tomu si přibrat přivýdělky ve formě DPP nebo DPČ. Tímto způsobem lze vykompenzovat snížený příjem a udržet si životní standard, na který jste zvyklí.
Drtivá většina z nás pracuje na pozicích, které jsou tzv. „snadno nahraditelné“ a konkurovat davům mladých a ambiciózních lidí není snadné.
Jednou z cest, jak před důchodem snáze nalézt práci, je rekvalifikace. Resp. pro velkou část lidí spíše „dekvalifikace“. Neodborné pozice nechce vykonávat zase tolik lidí. Navíc u nich konkurence i z hlediska kvality nebývá tak silná. I v pokročilejším věku můžete zaujmout svými předcházejícími výkony, zásluhami, svým přístupem a vzděláním.
Důležité (a současně náročné) však je, udržet si sebevědomí a nesrážet se na kolena tím, že po desítkách let na super pozicích již nemáte na víc, než chodit do firmy uklízet. Na každé práci si lze nalézt něco, co vás bude naplňovat a těšit.
Pokud hledáte práci a je vám 58 let a výše, nebude to snadný úkol. Spousta neúspěšných kandidátů pak raději volí nástup do předčasného starobního důchodu. I za cenu sníženého příjmu.
Věková hranice odchodu do důchodu je v ČR nastavena na 65 let. Předčasný důchod je možný nejdříve po 35 letech placení pojistného. Je-li důchodový věk nižší než 63 let, je možné pobírat předčasný důchod nejdříve o 3 roky dříve. Pokud máte důchodový věk nastavený nad 63 let, můžete předčasný důchod začít pobírat až o 5 let dříve, avšak nikoliv dříve než v 60 letech.
Počet osob v předčasném důchodu stabilně narůstá: k 31. 12. 2020 bylo toto procento 22 %. Dle informací ČT (ze dne 4. 7. 2021) pobíralo na konci letošního prvního čtvrtletí sníženou důchodovou částku celých 28 % seniorů. Jejich průměrný příjem činil 13.738 Kč, což je o 1.600 Kč méně než pobírají senioři v řádném důchodu.
V roce 1999 pobíralo předčasný starobní důchod 110 885 lidí, v roce 2019 to bylo již 640 802 osob.
(viz data z ČSSZ)
Důvody k tomuto rozhodnutí bývají různé. Lidé už nemají sílu hledat si novou práci, starají se o své staré rodiče, pomáhají dětem s vnoučaty, sami řeší svůj zhoršený zdravotní stav, nebo zkrátka chtějí mít klid a nehonit se za pracovními výkony.
Vyzpovídala jsem tři ženy ve věku 55+, které si nedávno hledaly práci. Zajímalo mě, jak vnímaly svou situaci.
Pracuje jako agronomka a účetní. Samu sebe vnímá jako pracovitou, přizpůsobivou a otevřenou novým věcem. Práci si našla na Facebooku, kdy po mnoha desítkách let působení v jedné oblasti byla nucena změnit pole působnosti.
Nastoupila do menší dynamické společnosti, kde měla na starost účetnictví. Navzdory svému nasazení však na pozici vydržela rok. Nakonec se vrátila do své původní profese. Své krátkodobé zkušenosti si cení, ale to nadměrné pracovní nasazení jí nevyhovovalo.
Celý život pracovala v obchodě. Aktuálně pracuje jako asistentka e-shopu. Práci hledala na internetu, na jobs.cz, na pracezarohem.cz, v inzerci na seznam.cz a samozřejmě přes známé (díky kterým nakonec práci skutečně našla). Na sobě si cení zodpovědnosti, spolehlivosti, trpělivosti, pozitivního přístupu k životu a letitých zkušeností.
Při pohovorech jí byly naznačeny následující slabé stránky: nevystudované odborné znalosti (má je získané pouze praxí), nedostatečná znalost jazyků (i když je vlastně nikdy v práci nepotřebovala) a věk. Když se při výběrových řízeních přiznala k věku, prý se jí velmi často již nikdo neozval.
Celoživotně pracovala na pozicích nižších modrých límečků – dělnice, skladnice, operátorka, úklid, zemědělství, pomocné práce apod. Vzhledem k absenci ŘP a horšímu zdravotnímu stavu se dlouhodobě cítí pro pracovní trh dost k nepotřebně. Zaměstnání si hledala přes známé, Indeed, Jooble a Facebook. Jako svou silnou stránku vnímá fakt, že se práce nebojí a je schopna se učit i nové věci. Její slabinou je omezené zdraví, věk a snížená schopnost dodržet požadované pracovní tempo.
Zhodnotila, že to nejhorší období, kdy si připadala neschopná a zbytečná, má již za sebou. Dle jejích slov bylo nejnáročnější nalézt práci v době mezi 55 až 63 lety. Nyní je již v důchodu a chodí na různé brigády. Ty jsou prý zaměstnavateli nabízené důchodcům s oblibou, jelikož je to pro ně levnější (nižší odvody státu).
Již nyní víme, že v důsledku stárnutí populace, bude i věková kategorie 55+ pro pracovní trh čím dál tím důležitější. Nemluvě o tom, že doba odchodu do důchodu je průběžně prodlužována.
Aktuálně existují různé programy na podporu zaměstnávání lidí před důchodem:
Vzhledem ke společenským tlakům věřím, že tristní situace na pracovním trhu se pro kandidáty v předdůchodovém věku bude postupně zlepšovat. Ono totiž opravdu firmám příliš mnoho jiných možností nezbyde.
Byť je progres hodně pozvolný, dochází na pracovním trhu k jistým obměnám – objevují se zkrácené úvazky, občas se podaří nalézt i sdílené pracovní místo a zvyšuje se podíl práce z domova.
My Češi jsme všeobecně konzervy. Ale každou konzervu lze otevřít, byť se k tomu musí někdy použít různé nástroje. Optimisticky věřím, že i ta naše plechovka začíná být lehce pootevřena novým přístupům.
Sama aktuálně v průběhu RD pracuji pro dva zaměstnavatele na zkrácený úvazek dokonce s možností 100% práce z domova. Minulý měsíc mě dokonce naše šéfová „zapůjčila“ do jiné firmy, kde potřebovali pomoct s náborem. Doba jde dopředu a my se musíme naučit využívat nových příležitostí, které nám přináší.
Měli jsme klienta, který v téměř 60 letech toužil po práci ve startupu. Lákalo ho dynamické prostředí a tým mladých lidí. Po tom, co jsme mu upravili životopis, ve kterém jsme nastínili jeho energickou osobnost, se pozvánky k pohovorům brzy dostavily a s nimi i zajímavá pracovní příležitost. Pokud vám současný systém hledání nové práce nefunguje, neměňte cíl, ale zkuste změnit postup. Rádi vám s tím pomůžeme.
Držím Vám všem palce, ať ve své práci/profesi naleznete plnohodnotné uspokojení!