Častým důvodem, proč lidé podávají výpověď ve zkušební době, je nesoulad mezi očekávanými a skutečnými pracovními podmínkami, nevhodná firemní kultura, nebo nerealisticky nastavené pracovní cíle. Pokud už na začátku spolupráce zásadně skřípe, nemá smysl ji protahovat. V dnešním článku vám přinášíme návod jak dát výpověď ve zkušebce + odpovědi na vaše nejčastější dotazy.
Pokud jste se rozhodli, že vaše současné zaměstnání není to pravé ořechové, je důležité znát pravidla hry. Výpověď ve zkušební době můžete podat kdykoliv, a to bez nutnosti uvádět důvod. Jediné omezení zde platí pro zaměstnavatele. Ten nemůže zrušit pracovní poměr ve zkušební době v průběhu prvních 14 kalendářních dnů trvání dočasné pracovní neschopnosti zaměstnance.
Nepřítomnost ve zkušební době může být riskantní. Jestliže se bez předchozí omluvy neobjevíte v práci, může si to zaměstnavatel interpretovat jako porušení pracovní disciplíny, což může vést k okamžitému ukončení pracovního poměru. Pokud vás tedy například postihne náhlá nemoc, určitě o tom co nejdříve informujte zaměstnavatele a zajistěte si lékařské potvrzení. Pokud vám nové zaměstnání prostě nesedí, řekněte to narovinu a řádně podejte výpověď. Určitě nestojíte o špatný pracovní posudek.
I když to zní lákavě, odejít „ze dne na den“, může být komplikované. Pokud se vám podaří dohodnout s vaším zaměstnavatelem na okamžitém ukončení bez dodržení výpovědní lhůty, je to v pořádku. V opačném případě byste mohli čelit právním následkům za nedodržení výpovědních podmínek případně špatným referencím.
Výpověď podejte osobně svému nadřízenému nebo přineste na personální oddělení. Jedná se o prosté oznámení, že už ve firmě nechcete dál pracovat. Nikomu nemusíte nic vysvětlovat. Pokud nemáte možnost výpověď odevzdat osobně, můžete ji zaslat doporučeně poštou.
Výpověď by vždy měla být písemná, jasná a stručná. Není nutné uvádět důvod odchodu, stačí jasně specifikovat, že se jedná o výpověď ve zkušební době a uvést přesné datum ukončení pracovního poměru.
Pravidla pro vyplácení podpory v nezaměstnanosti se v roce 2024 změnila. Pokud jste podporu v nezaměstnanosti pobírali a následně nastoupili do zaměstnání, ve kterém podáte výpověď ve zkušební době, na dočerpání podpory v nezaměstnanosti už nebudete mít nárok. Nově musíte odpracovat alespoň 6 měsíců, abyste měli opět nárok zbytek podpory v nezaměstnanosti dočerpat.
Pro získání opakovaného nároku, tedy plné podpory v nezaměstnanosti musíte odpracovat minimálně 9 měsíců. Stále zároveň musí platit podmínka, že jste se účastnili důchodového pojištění minimálně 12 měsíců v uplynulých letech.
Výše podpory se odvíjí o vašich příjmů a také důvodu ukončení pracovního poměru. Na kolik dosáhnete si můžete spočítat zde.
Vzor výpovědi ve zkušební době si můžete zdarma stáhnout na našich stránkách.
Více vzorů výpovědi ke stažení zdarma najdete zde.
Výpověď musí být podepsána zaměstnancem, který ji podává. V případě, že výpověď podává zaměstnavatel, musí ji podepsat osoba oprávněná jednat za firmu, což je obvykle vedoucí personálního oddělení nebo přímo ředitel společnosti.
Do výpovědi uveďte datum, kdy má váš pracovní poměr skončit. Na termínu se domluvte se svým zaměstnavatelem.
Jedna kapitola sice možná končí, ale druhá, věříme že pozitivnější, brzy začne! Abyste si budoucího zaměstnavatele příště lépe vybrali, mrkněte na náš článek: 7 varovných signálů na pohovoru: Jak poznat, kdy utéct.
Držíme vám palce, ať jde hledání nové pracovní příležitosti hezky od ruky! Nezapomeňte si náš web uložit do oblíbených, bude se vám v průběhu celé změny zaměstnání hodit. 🙂