Situační otázky se zaměřují na chování uchazeče v konkrétní hypotetické situaci. Na rozdíl od behaviorálního pohovoru (zaměřeného na minulost) se jedná o teoretické situace, ve kterých by se uchazeč mohl vyskytnout.
S podobnými otázkami se můžete setkat i před pracovním pohovorem. Firmy je často používají už při vstupních dotaznících nebo při online testování. Pokud se o nějakých otázkách dá říct, že jsou opravdu těžké a neexistuje správná odpověď, tak jsou to právě situační otázky.
TIP: Nechte si upřesnit podrobnosti: Byl/a bych v situaci, že jsem kompetentní daný problém řešit? Jedná se o kolegu nebo podřízeného? Jedná se o první problém s daným člověkem, nebo neplní má očekávání opakovaně?
„Vycházím z přesvědčení, že tak pravděpodobně jedná z neznalosti, protože nikdo nekoná danou práci úmyslně špatně. Mohlo dojít ke špatnému zadání nebo nepochopení. S podřízeným bych si naplánovala krátkou schůzku a v soukromí bych s ním vše probrala. Nejprve bych se snažila analyzovat, jak celou situaci vnímá on, proč daný úkol plní, či neplní daným způsobem. Zjistila bych, zda má veškeré podmínky a informace k tomu, aby úkol vykonával tak, jak má. Pokud ne, zařídila bych, aby je měl. Pokud ano, a přesto úkol neplní, zadala bych mu konkrétní postup, který bude dodržovat, pravidelně bych jej kontrolovala. Vysvětlila bych mu, proč je důležité, aby se daná práce vykonávala právě tímto způsobem. Rozhovor bych se snažila končit pozitivní motivací ve smyslu, že si vážím jeho práce, že je pro mě/ pro firmu důležitý a že ho budu maximálně podporovat v tom, aby byl spokojený a vše probíhalo tak, jak má.“
Příště se můžete těšit na ukázky situačních otázek zakomponovaných do online testů.
Lovu zdar!
Vaše Petra